Wywrota
Adrian Jaworek

Adrian Jaworek

36 Będzin
44 artykuły 2 komentarze
Jestem despotą czepiającym się szczegółów. Mało mówię, dużo piszę.
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2
alfabetycznie chronologicznie

Rehab(i)Litacja

Rehab oraz Litacja to dwie książki Wiktora Osiatyńskiego, które stanowią opis walki z alkoholizmem. Autor zaproponował inną formę rozliczenia niż Jerzy Pilch w Pod Mocnym Aniołem.

Wiktor Osiatyński to alkoholik szerzący wiedzę o różnego rodzaju uzależnieniach. Nie ukrywa swojej choroby i tym samym udawania, że ludzie z tytułami (jest doktorem socjologii oraz doktorem…

Adrian Jaworek · 30 grudnia 2012 · książka ·

Struktura strachu. „Siskele” Bartłomieja Biesiekirskiego

Co może wydarzyć się małej rybackiej osadzie? Okazuje się, że wszystko to, co najgorsze i najbardziej przerażające.

Zdarza się, że określenie literacki horror nie niesie ze sobą niczego dobrego. Służy przygotowaniu czytelnika na zderzenie się z całkowitym beztalenciem, z produktem grafomana, z tekstem…

Adrian Jaworek · 2 kwietnia 2015 · książka ·

Świat oczami rowerzysty

Po włączeniu telewizora o 19 zostajemy zalani litrami nieszczęść. Wszyscy kradną, oszukują, zabiją – świat to samo zło. Dlatego pomysł podróży na własną rękę po Jedwabnym Szlaku wydaje się być odrobinę szalony.
Adrian Jaworek · 3 sierpnia 2012 · książka ·

Szybki numerek z Tajlandią

Autor nie opisuje i nie zachwyca się najciekawszymi miejscami w Tajlandii. O wiele bardziej interesują go kobiety. Dlatego ,,Tajski epizod z dreszczykiem" bywa duszny i namiętny. Ale ten flirt może skończyć się rozczarowaniem.
Adrian Jaworek · 21 lipca 2012 · książka ·

Tożsamość serwitora w "Zabójczej sprawiedliwości" Ann Leckie

Przestaję czytać krótkie charakterystyki książek, które wydawcy wpisują na okładki. Koniec. Gdybym kierował się wyłącznie tym, to przeoczyłbym jedną z najciekawszych powieści fantastycznonaukowych.
Adrian Jaworek · 24 września 2015 · książka ·

Trzy w jednym, czyli Grzechotka

Lubię dobrą literaturę. Tak po prostu. Jeżeli chodzi o gatunki popularne to szczególnie upodobałem sobie kryminał. Rozczytuję się w powieściach Raymonda Chandlera, Dashiela Hammetta oraz Marka Krajewskiego. Od literatury popularnej oczekuję tylko tego, aby bawiła czytelnika. Jest to nadrzędny cel, który Joanna Jodełka w pełni zrealizowała.
Adrian Jaworek · 23 maja 2011 · książka ·

U Literata na biurku

Mała prezentacja obecnych zainteresowań lekturowych jednego z naszych recenzentów. Już nie długo recenzje i obiecane szkice krytyczno-literackie. Czyli mnóstwo ciekawych wiadomości prosto od Kolegi Literata. Zapraszamy do ich lektury, komentowania i dyskusji!
Adrian Jaworek · 8 pazdziernika 2015 · książka ·

Uwaga! Lektura wymagająca uwagi!

Do przeczytania W sieci potrzebne będą: notatnik, coś do pisania oraz cierpliwość. Thomas Pynchon po mistrzowsku demontuje strukturę fabuły.

W sieci to specyficzny tekst. Struktura tej książki może przyprawić o ból głowy, ponieważ Thomas Pynchon, co rusz, rozbiją ją za pomocą dygresji. A to dopiero początek tej fascynującej…

Adrian Jaworek · 9 lipca 2015 · książka ·

W drodze do zrozumienia ("Ekonomia. Instrukcja obsługi", Ha Joon Chang)

Kryzysy finansowe, bankructwa – nowoczesny kapitalizm nas nie rozpieszcza!

Żyjemy w trudnych i specyficznych czasach. Okres kryzysu, ale nie tego dotyczącego nauk humanistycznych, dał nam porządnie popalić. Załamanie rynku finansowego doprowadziło do bankructwa…

Adrian Jaworek · 11 września 2015 · książka ·

Wikingowie i intryganci

Z nieukrywaną przyjemnością rozpocząłem lekturę drugiego tomu Sagi Asgard. Pierwszy, czyli Thor, był bardzo nierówny, miałem wrażenie jakby napisali go dwaj autorzy, ale całość wypada nadspodziewanie dobrze. Czy tym razem Wolfgang Hohlbein sprostał moim wygórowanym wymaganiom?
Adrian Jaworek · 20 stycznia 2013 · książka · 4 komentarze

Wyzysk, konsumpcja, technologia!

Książki Naomi Klein warto czytać, szczególnie gdy człowiek stroni od poglądów alterglobalistów. Każdy z tytułów tej autorki to starcie się z odmiennym sposobem myślenia, poznanie…

Adrian Jaworek · 15 czerwca 2016 · książka ·

Zagęszczony kapitalizm

Puszkę zupy Campbell znają wszyscy zorientowani w sztuce współczesnej. Andy Warhol wykorzystał żywieniową ikonę Ameryki do stworzenia jednego ze swoich najbardziej rozpoznawalnych dzieł. Jednak za tą puszką stoją historie ludzi odpowiedzialnych za codzienną produkcję zupy.
Adrian Jaworek · 3 września 2012 · książka ·

Znany temat, nowe dekoracje (Andy Weir, Marsjanin)

Mam problem z Marsjaninem. Mam na myśli książkę, bo filmu nie widziałem. Nasłuchałem się pozytywnych opinii, naczytałem się recenzji wychwalających myśl autora oraz to, jak wspaniale…

Adrian Jaworek · 4 grudnia 2015 · książka ·

„Dowództwo Starka" – Jack Campbell

Sierżant Stark to odpowiedzialny za życie swoich żołnierzy buntownik. Nie ma zamiaru popełnić tych samych błędów, które stały się udziałem obalonej kadry oficerskiej. Dzięki swojemu podejściu staje się kimś innym, kimś wyjątkowym dla żołnierzy przebywających na Księżycu.
Adrian Jaworek · 11 maja 2013 · książka ·

„Keynes. Powrót mistrza" – Robert Skidelsky

Kryzys – słowo klucz ostatnich lat. Co jakiś czas wybucha ono w mediach. Mądre głowy prześcigają się w ocenach, receptach i rozwiązaniach. Ale zawsze mam wrażenie, że traktują to wydarzenie jako coś przypadkowego i tylko częściowo osadzają je w kontekście historycznym.
Adrian Jaworek · 9 marca 2013 · książka ·

„Wiele demonów" – Jerzy Pilch

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że nowa książka Jerzego Pilcha jest przegadana. Zgadzam się z tym. Całkowicie i w zupełności.

Jednak jest to typowe pilchowskie przegadanie. Charakterystyczny hipnotyzujący rytm narracji, który jest wyznacznikiem stylu Jerzego Pilcha. Za ten poszarpany styl, pełen słownych nowości i…

Adrian Jaworek · 14 maja 2013 · książka · 1 komentarz

„Wojna w blasku dnia" - Peter V. Brett

Wielowątkowa intryga. Wciągająca historia. Wyraziści bohaterowie. Tę książkę można opisać w trzech zadaniach.

Niestety, to za mało jak na recenzję i forma ta zmusza mnie do rozwinięcia swoich spostrzeżeń na temat książki pod tytułem Wojna w blasku dnia. Jest to piąta część cyklu zwanego…

Adrian Jaworek · 11 kwietnia 2013 · książka · 5 komentarzy

„Wrogowie publiczni" – Houellebecq i Levy

Dwaj intelektualiści piszą do siebie listy przez pół roku. Następnie ten zbiór przemyśleń, refleksji i obserwacji zostaje opublikowany. Nie, nie jest to recenzja wznowionej książki, która swoje pierwsze wydanie miała w XIX wieku.
Adrian Jaworek · 15 marca 2013 · książka · 1 komentarz



strony: « 1 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca