Muzyka

Rockowy Finał Lata

W koncercie finałowym wystąpi zespół IRA oraz projekt Rock Loves Chopin!

 

Rockowy Finał Lata
Finał Akcji Lato w Mieście

20 sierpnia 2010, Park Agrykola, Warszawa

 

W tym roku na finał Akcji Lato w Mieście poza mnóstwem atrakcji dla najmłodszych Stołeczna Estrada przygotowała dla warszawskiej młodzieży solidną dawkę dobrego polskiego rocka. W koncercie finałowym wystąpi zespół IRA oraz projekt Rock Loves Chopin, w którym zagrają czołowi polscy gitarzyści rockowi. W ramach promocji młodych talentów, przed koncertem gwiazd wystąpi zespół Chemia.

 

 

IRA to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych, mający na swoim koncie przeboje, które od niemal dwóch dekad cieszą fanów melodyjnego rocka. Założony w 1987 roku, w Radomiu zespół odniósł fenomenalny, ogólnopolski sukces na początku lat 90. Płyty "Mój dom" (1991), "1993" i koncertowa "Live", osiągnęły nakład sięgający wielu tysięcy egzemplarzy. Grupa błyskawicznie awansowała do czołówki polskiego rocka. Pochodzące z tych albumów hity ("Nadzieja", "Mój dom", "Bierz mnie", "Wiara") do dziś rozpalają publiczność na koncertach.

W drugiej połowie dekady zespół zmienił muzyczne oblicze. Płyta "Znamię" (1994) była wyraźnym ukłonem w stronę mocniejszych brzmień. Równocześnie nad składem zaczęły się gromadzić czarne chmury. Po wydaniu albumu "Ogrody" (1995) odszedł założyciel zespołu, gitarzysta Kuba Płucisz. Kilka miesięcy później IRA zawiesiła działalność.


W 2004 roku ukazała się kolejna studyjna płyta, "Ogień". Słychać na niej zwrot w stronę mocnego gitarowego brzmienia i powrót do muzycznych korzeni zespołu. Potem nastąpiły zmiany składu: grupę opuścili gitarzyści Sebastian Piekarek i Maciek Gładysz. Zastąpił ich Piotr Końca.

W 2007 roku został wydany ósmy album studyjny "Londyn 08:15". Najnowsza płyta „9” formacji IRA ukazała się w październiku ubiegłego roku.


Skład zespołu:

Artur Gadowski - śpiew
Wojtek Owczarek - perkusja
Piotr Sujka - bas
Marcin Bracichowicz - gitara
Piotr Konca - gitara

 

„ROCK LOVES CHOPIN part 2 czyli Giganci Gitary Grają Chopina” to opracowanie utworów najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, dokonane przez czołówkę polskich muzyków rockowych: Jacka Królika, Ryszarda Sygitowicza, Marka Raduli, Annę Serafińską.

Dźwięki gitar elektrycznych i perkusji odnajdują ciche porozumienie z fortepianowymi utworami Chopina, po czym zgodnie acz nieoczekiwanie wybuchają spektakularnym, nowym dźwiękiem, jakiego nie znali poprzedni interpretatorzy Fryderyka Chopina. Synergia rocka i muzyki klasycznej nie tylko tworzy nową przestrzeń dla twórców, ale przede wszystkim sprawia, iż projekt dociera do odbiorców z różnych stron sceny muzycznej.W czerwcu 2008 r. miał swoją premierę album „Rock Loves Chopin". Obecnie zespół gra w nowym składzie, a jego repertuar został poszerzony o dodatkowe dzieła Fryderyka. W projekt na dobre wpisała się również część taneczna w wykonaniu tancerzy z Folies Dance Company, ubranych w kostiumy projektowane przez samego Macieja Zienia, a także doskonale współgrający z gitarowymi riffami kwartet smyczkowy.

 

Podczas koncertu można będzie usłyszeć m.in:

Impresje na tematy Chopina, Polonez A-dur op. 40 nr 1, Preludium c-moll op. 28 nr 2, Etiuda E-dur op. 10 nr 3, Walc a-moll op. 34 nr 2, Preludium A-dur op. 28 nr 7, Walc cis-moll op. 64 nr 2, Preludium op. 28 nr 17, Etiuda  c-moll op. 10 nr 12 – rewolucyjna.

 

W koncercie wystąpią:

Jacek Królik – gitara
Ryszard Sygitowicz – gitara

Marek Raduli - gitara

Michał Jurkiewicz – klawisze

Łukasz Adamczyk  – bas

Wojtek Fedkowicz – perkusja

Paweł Futyma – I skrzypce

Anna Górecka – II skrzypce

Paweł Rychlik – altówka

Michał Świstak – wiolonczela

Anna Serafińska – wokaliza

oraz 12-osobowa grupa tańca nowoczesnego Folies Dance Company pod kierunkiem                 Marzeny Barcik.

 

 

CHEMIA

Młody zespół rockowy, powstały w 2007r w Warszawie.

Chemia ma za sobą pierwszy singiel „MANTRA”, teledysk i utwór zostały dołączone do czerwcowego numeru magazynu „Gitarzysta” i „Perkusista”. Zespół wystąpił na Festiwalu Top Trendy 2010, w którym zaprezentował kolejną piosenkę z płyty pt. „Nie Zawrócę”.

Ich muzyka jest pełna kontrastujących ze sobą klimatów, od orientalnych przez akustyczne, funk aż do ciężkich rockowych riffów. Zespół nie stawia sobie jakichkolwiek muzycznych ograniczeń.

Skład zespołu:

Marcin Koczot - wokal

Zbyszek Krebs - gitara

Wojtek Balczun - gitara

Adam Kram - perkusja

Krzysiek Jaworski - gitara basowa

Rafał Stępień - instrumenty klawiszowe

 

dodatkowe informacje na temat imprezy dostępne na http://estrada.com.pl/275

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca