Muzyka

In honor of Mahalia Jackson

Koncert w Filharmonii Baltyckiej

W najbliższy wtorek,

8 listopada 2011 o godz. 19:00

w Filharmonii Bałtyckiej

odbędzie się koncert

 

IN HONOR OF

MAHALIA JACKSON

 

koncert pamięci najwybitniejszej wokalistki muzyki

spirituals i gospel

 

wystąpi

MAGDA PISKORCZYK

bluesowa nadzieja białych

 

Mahalia Jackson (* 26.10. 1911 + 27.01.1972) – wokalistka, która zrewolucjonizowała gospel, wprowadzając do niej Bluesowe frazowanie, elementy jazzu i muzyki świeckiej. Śpiewała z pasją i charyzmą - w sposób, który do dziś uznawany jest za szczytowe osiągnięcie muzyki spirituals i gospel.

"Taki głos pojawia się raz na tysiąc lat" - powiedział o niej pastor Martin Luther King. To właśnie ona zaśpiewała "I've Been ‘Buked and I Been Scorned" do 200-tysięcznego tłumu w Waszyngtonie przed jego słynnym przemówieniem w 1963 roku, które zaczynało się od słów „I Had A Dream”.

Występowała dla dwóch prezydentów: Dwighta D. Eisenhowera i Johna F. Kennedyego. Była gwiazdą Newport Jazz Festiwal w 1958 roku, będąc inspiracją dla wielu współczesnych wokalistów – m.in. Aretha Franklin, Ray Charles, Etta James, Otis Redding, Wilson Pickett, Little Richard.

 

Magda Piskorczyk – wokalistka, multiinstrumentalista i kompozytorka czerpiąca z tradycji afro-amerykańskiej. Dwukrotnie dotarła do półfinału International Blues Challenge w Memphis (USA), czterokrotnie uznana za wokalistkę roku kwartalnika „Twój Blues”. Występowała na festiwalach w: USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i na Węgrzech. Ma na swym koncie cztery autorskie płyty oraz współpracę z: Michałem Urbaniakiem, Wojciechem Karolakiem, Sławkiem Wierzcholskim oraz muzykami grup: Dżem, Krzak i Blues Flowers.

 

więcej informacji: www.m-d-m.pl , +48 664 74 74 80

bilety: Filharmonia Bałtycka i bilety 24.pl
www.magdapiskorczyk-mahalia-gdansk.evenea.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca