Muzyka

Gwiazdy muzyki na 12. MFF T-MOBILE NOWE HORYZONTY!

 

Arsenał Miejski - klub festiwalowy 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty stanie się w tym roku swoistym Arsenałem dźwięków, w którym zobaczymy koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Do Wrocławia, prócz reaktywowanej formacji Senser – prekursorów rap metalu i gwiazd CocoRosie,  przyjedzie też Peaches - królowa sekstroniki,  jedna z najgłośniejszych skandalistek we współczesnej popkulturze. Największym wydarzeniem muzycznej odsłony festiwalu będzie koncert legendy - Billa Laswella z projektem The Blixt. W Arsenale wystąpią także Hanne Hukkelberg, CKOD, The Saintbox, Mary Komasa oraz Daniel Bloom z gośćmi i Ballady i Romanse z Igorem Boxxem w projektach przygotowanych specjalnie na festiwal. Klub festiwalowy działał będzie od 19 do 29 lipca, od 21:00 do 4:00. Pierwszego i ostatniego dnia imprezy usłyszymy najlepszą muzykę taneczną w ramach DJ Night.

 

Największym wydarzeniem sceny muzycznej będzie koncert Billa Laswella należącego do czołówki najbardziej wpływowych muzyków naszych czasów. Nagrywał z takimi sławami  jak Peter Brötzmann, Herbie Hancock, Mick Jagger, Peter Gabriel, Laurie Anderson, John Zorn czy Nils Petter Molvaer. Doceniony jako wirtuoz gitary basowej, uznany na polu produkcji muzycznej, okrzyknięty odnowicielem funku, dubu, jazzu i ambientu. Wszechstronność Laswella oscyluje wokół gatunków takich jak dub, ambient, jazz, metal, hip hop, world music. Najnowszym projektem, z którym artysta przyjeżdża do Wrocławia (21 lipca), jest The Blixt, do którego Laswell zaprosił gitarzystę Raoula Björkenheima i perkusistę Morgana Ågrena.

 

Do Wrocławia przyjadą też siostry CocoRosie -  ten niesamowity duet tworzą Sierra i Bianca Casady, które swoim debiutem zawojowały scenę muzyczną, detronizując ekstrawagancką Björk. Uznawane są za nowe objawienie freak folku i sceny New Weird America. W Arsenale zaprezentują projekt pt. „We Are On Fire”, będący jednocześnie  tytułem ich najnowszego singla, nagranego z udziałem Dave'a Siteka (TV on the Radio) oraz Antony’ego Hegarty (Antony and the Johnsons). Zagrają z Rajasthan Roots -  grupą muzyków z Indii oraz z beatboxerem Tez.

 

Kolejną, po CocoRosie, kobiecą kontrowersją w Arsenale będzie Peaches -  niekwestionowana królowa estetyki electroclash i jedna z największych prowokatorek i skandalistek w całej historii światowej popkultury. Ta kanadyjska diablica urodziła się w roku kontrkulturowego buntu i seksualnej rewolucji – jako Merrill Beth Nisker w rodzinie o polskich korzeniach (jej dziadkowie pochodzili z Ustrzyk Dolnych). Nagrywała z Iggym Popem, Pink, R.E.M. czy Flaming Lips. Jej muzyka to karkołomna mikstura przygotowana z brzmień radykalnego techno i siarczystego electro, z intensywnym posmakiem glam rocka z lat 70-tych XX wieku i agresywnego gangsterskiego hip hopu, a wszystko to podlane punkową bezkompromisowością  i feministycznym sosem wypływającym z zaangażowanych tekstów artystki. Peaches to ekstrawagancki, muzyczny show, naładowany seksem i rock'n'rollem – to swoista „sekstronika”. We Wrocławiu artystka zaprezentuje się z projektem: Peaches DJ Extravaganza.

 

Na fanów mocnych brzmień czeka koncert (25 lipca) formacji Senser  – nieświadomych rodziców nu-metalowej rewolucji. W ich muzyce punkowy bunt wszedł w mariaż z jamajskimi rytmami, hardcore'owa energia zetknęła się z hip-hopowymi skreczami, industrialna elektronika zaczęła współgrać z funkową nostalgią. Do tego bezkompromisowe, politycznie zaangażowane teksty. Ich koncerty, będące połączeniem gry światła i dymu – wyglądały jak polityczne wiece czy kontestacyjne misteria. Senser występował m.in. z Limp Bizkit, Red Hot Chilli Peppers, Sunk Anansie i Rage Against The Machine.

Zupełnie inną wrażliwość zaprezentuje Norweżka  Hanne Hukkelberg, której muzyka zręcznie wymyka się wszelkim kategoryzacjom. Próbowała swoich sił w rozmaitych stylistykach: w improwizacji, metalu, jazzie, elektronice, rocku i w popie. I to  właśnie takie niekonwencjonalne podejście do popu, jazzu i art rocka przyniosło tej skandynawskiej wokalistce światowe uznanie. Artystka zagra w Arsenale 23 lipca.

 

We Wrocławiu zobaczymy także mocną reprezentację polskich artystów złożoną z Cool Kids Of Death, którzy przyjadą z projektem filmowym i The Saintbox (Gaba Kulka, Olo Walicki, Maciek Szupica). Ballady i Romanse oraz Daniel Bloom i goście zaprezentują projekty przygotowane specjalnie na festiwal, a Mary Komasa zagra tuż przed Billem Laswellem. Do grona artystów Arsenału dołączą też trzej laureaci konkursu „Zrób głośniej!”: Bubble Chamber, Orange The Juice i Sayes oraz dj-e, którzy grać będą codziennie, aż do rana, a w ramach specjalnej DJ Night (19 i 29 lipca) tanecznie otworzą i zamkną Klub Festiwalowy T-Mobile Nowe Horyzonty.

 

Bilety do kupienia przez www.nowehoryzonty.pl oraz www.ticketpro.pl

Więcej informacji o koncertach w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty na www.nowehoryzonty.ploraz www.faecobook.com/NoweHoryzonty .

 


PROGRAM:

19.07 (czwartek)

godz. 21.00 DJ Night

20.07 (piątek)

godz. 21.00 support: Sayes (zwycięzca konkursu Zrób głośniej!)
godz. 22.00 Cool Kids Of Death

21.07 (sobota)

godz. 21.00 Mary Komasa
godz. 22.00 Bill Laswell & The Blixt

22.07 (niedziela)

godz. 22.00 The Saintbox (Gaba Kulka, Olo Walicki, Maciek Szupica)

23.07 (poniedziałek)

godz. 22.00 Hanne Hukkelberg

24.07 (wtorek)

godz. 22.00 Ballady i Romanse

25.07 (środa)

godz. 21.00 support: Orange The Juice (zwycięzca konkursu Zrób głośniej!)
godz. 22.00 Senser

26.07 (czwartek)

godz. 22.00 Daniel Bloom i goście

27.07 (piątek)

godz. 21.00 support: Bubble Chamber (zwycięzca konkursu Zrób głośniej!)
godz. 22.00 Peaches DJ Extravaganza

28.07 (sobota)

godz. 22.00 CocoRosie feat. Rajasthan Roots & TEZ

29.07 (niedziela)

godz. 22.00 DJ Night


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca