Muzyka

5. dzień Brave Festival w żywiole rytmu i hipnotycznego tańca

 

Dziś, podczas piątego dnia Brave Festival, nie zabraknie ekscytujących wydarzeń. Jako pierwsze w żywiole rytmu wystąpią kobiety i dzieci z plemienia Wagogo, czyli grupa Maduma&Ndagwa. Zaraz po nich zobaczymy spektakl dźwięku i ruchu kobiet Radżastanu. Wieczorem tradycyjnie odbędzie się pokaz odważnych filmów 7. edycji Przeglądu Filmowego Brave Festival. Dzień zakończy się w Klubie Festiwalowym w Mleczarni.

 

W czwartek zakończyła się trwająca trzy dni sesja warsztatów odbywających się w ramach ścieżki Brave Transmissions podkreślającej wartość międzypokoleniowego przekazu największych bogactw różnych kultur. Pozwoliła ona na odkrycie tajników działań artystycznych prezentowanych podczas całego Festivalu Brave. Wrocławianie mogli wziąć udział w warsztatach tradycyjnego gruzińskiego śpiewu, australijskiej techniki malarstwa kropkowego oraz tanzańskiej sztuki gry na bębnach.

 

Kolejny dzień festiwalu dostarczy jeszcze więcej emocjonujących wrażeń. Już o godz. 17:00 w Centrum Sztuki Impart zespół kobiet Maduma z Tanzanii przy pomocy dźwięków afrykańskich bębnów nhunhu po raz kolejny przeniesie widzów w magiczny świat plemienia Wagogo. Tym razem jednak w ramach międzypokoleniowego cyklu Brave Transmissions, zaprezentują się z grupą dzieci z ich rodzinnej wioski. Kobiety wspólnie z małymi uczestnikami programu Brave Kids stworzą niezwykłe, wielopokoleniowe wydarzenie, będące symbolem procesu przekazywania tradycji i zachowania ciągłości kulturowej.

 

Zaraz potem za sprawą hipnotycznego tańca Terah Taali publiczność Brave Festival pozna barwną kulturę Indii. O godz. 19:30 na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego zobaczymy hipnotyczny spektakl tańca w wykonaniu kobiet z Radżastanu. Podczas występu tancerki mocują sobie tradycyjne mosiężne „talerzyki” manjiras wokół pasa, nadgarstków, łokci i przy akompaniamencie bębnów rozpoczynają taniec powoli, uderzając manjiras trzymanymi w palcach i przymocowanymi do stóp, by stopniowo poddać się powstającemu rytmowi i do niego dostosować ciało.

 

Po południu w Klubie Festiwalowym w Mleczarni w ramach Forum Kobiet odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym Ambuyą Nyati. Artystka wraz ze zgromadzoną w klubie publicznością postara się odnaleźć odpowiedź na pytanie: Jaka jest rola kobiet w kultywowaniu tradycji? Podczas spotkania podjęty zostanie również temat więzi z naszymi przodkami i roli współczesnych kobiet w procesie przekazywania tradycji. Jutro, podczas ostatniego ze spotkań Forum Kobiet, głos zabierze aktorka i założycielka fundacji AKOGO Ewa Błaszczyk wraz z Katarzyną Pszczołą z Komisji Europejskiej. Panie wspólnie z publicznością zastanowią się jak aktywować kobiety w zmaganiach z współczesnymi problemami oraz jak poprzez kulturę pomagać im je rozwiązać. Organizatorzy forum wierzą, że zaproszone współczesne kobiety, które zainicjowały znaczące dla społeczności przedsiewzięcia zainspirują zgromadzoną publiczność i ośmielą ich do działania.

 

Wieczorem, podczas odbywającego się w ramach Brave 7. edycji Przeglądu Filmowego, zobaczymy filmy w trzech cyklach: Brave Focus, Brave People Doc oraz Brave Contexts. Na ekranie wrocławskiego DCF-u wyświetlony zostanie m. in. filmowy portret raperki z Senegalu „Sarabah” i opowieść o żywym, marokańskim rytuale „Uśpione Dziecko”. Wydarzeniem specjalnym będzie projekcja filmu „Pina” Wima Wendersa w 3D. Ten obraz - hołd dla słynnej Piny Bausch, wyjątkowej kobiety i artystki, będzie jednoczesnym filmowym ukoronowaniem hasła tegorocznej edycji Brave – ”Wtajemniczenia kobiet”.

 

Wieczór tradycyjnie zakończy się w Klubie Festiwalowym w Mleczarni, którą już od godz. 22:00 wypełni muzyka Odaibe, Enay, Vasen Piparjuuri & Sebastian Mac, Brain Pain i Trippmatic.

 

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji BRAVE FESTIVAL na stronach:

http://bravefestival.pl/

http://www.facebook.com/BraveFestival

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 lipca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca