Muzyka

„Book it! – kilka zdań o muzyce”

 

Muzyka jest sztuką, która mówi zwykle sama za siebie, czasem jednak, aby lepiej ją zrozumieć, warto dowiedzieć się więcej na temat rzeczywistości w której powstawała, poznać konteksty towarzyszące jej, oddać głos autorom, wykonawcom czy znawcom.  Doskonałą okazją do tego będzie cykl Book it!

 

„Book it! – kilka zdań o muzyce” to cykl wieczorów autorskich poświęconych życiu i twórczości znanych artystów polskiej sceny muzycznej. W Warsztatach Kultury będziemy spotykać się więc z  autorami lub bohaterami niedawno wydanych książek o tej tematyce.

Pretekstem i fundamentem każdego spotkania będzie rozmowa o książce, ale też o życiu, kulturze, muzyce i ludziach. Za każdym razem będzie inaczej, niekiedy dostaniemy barwne opisy czasów w których przyszło tworzyć zaproszonym gościom, innym razem zabawne anegdoty ze światka artystów, a czasem prawdziwie przejmujące, prywatne historie. Czasem muzycy podzielą się z nami wspomnieniami z tras koncertowych, a czasem życiową mądrością i refleksjami na ważne tematy. Jak to też w życiu bywa, jedni wyrywają się do zabrania głosu sami, innych trzeba będzie trochę pociągnąć za język, oswoić, a następnie zamienić się w słuch. 

 

Każde ze spotkań składać się  będzie z kilku części, które wspólnie stworzą barwne obrazy zapraszanych gości, gatunków muzycznych i historii polskiej sceny muzycznej. Obok rozmów i dyskusji, można będzie zobaczyć unikalne filmy, a  każdy wieczór zakończy niezwykle intymny i niepowtarzalny koncert.

 

Book it! to także czas, który warto zarezerwować na stałe w swoim kalendarzu, gdyż z artystami i ich historiami spotykać się będziemy co miesiąc, zawsze w czwartki.

 

Gośćmi pierwszego spotkania będą Paweł „Konjo” Konnak i Tymon Tymański.

 

 

„Book it! ” – spotkanie z Pawłem „Konjem” Konnakiem i Tymonem Tymańskim

 

Kiedy: czwartek, 11 października 2012

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Wstęp wolny

 

Program:

18.00 – pokaz filmu „Dezerter – Nie ma zagrożenia” w reżyserii Pawła „Konja” Konnaka

19.00 – spotkanie autorskie z Pawłem „Konjem” Konnakiem poświęcone w dużej mierze książce „Gangrena, mój punk rock song” wydanej przez Narodowe Centrum Kultury oraz koncert duetu Księgowi – recytacja poezji i czytanie fragmentów książki Pawła „Konja” Konnaka przeplatane muzyką i piosenkami Tymona Tymańskiego

 

Paweł „Konjo” Konnak – trójmiejski artysta, performer, poeta, dziennikarz, człowiek obdarzony artystycznym ADHD. Jedna z najważniejszych postaci kultowej formacji TotArt. Z jednej strony najbardziej żywiołowy i spontaniczny konferansjer na polskiej scenie muzycznej, balansujący pomiędzy dwoma światami - sztuki wysokiej i rozrywki ocierającej się nawet o kicz,  z drugiej literat, publicysta z ogromną wiedzą i zacięciem archiwisty. Konjo w swoich książkach i filmach z niebywałą sprawnością oraz wyczuciem dokumentuje zjawiska i przemiany zachodzące w polskiej kulturze alternatywnej, samemu przy tym będąc jej integralną częścią. Za tomik poezji „Król festynów” nominowany do prestiżowej nagrody literackiej Nike. Współpracuje m. in. z Narodowym Centrum Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku czy Telewizją Polską.

 

Tymon Tymański – człowiek - orkiestra, muzyk, multiinstrumentalista, wydawca, pionier wielu zjawisk muzycznych na polskiej scenie niezależnej, swoista, jednoosobowa instytucja. Twórca pojęcia yass oraz legendarnej grupy Miłość, z którą, wraz z Leszkiem Możdżerem, Mikołajem Trzaską, Maciejem Sikałą i Jackiem Olterem, zrewolucjonizował oblicze jazzu w Polsce. Współzałożyciel wytwórni Biodro Records, lider grup Kury, Tranzystors, Yass Ensamble, Czan i wielu innych. Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej – za muzykę do filmu „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, nagrodzony filmowym Orłem. Aktor, pisarz, publicysta. Aktualnie pracuje na planie filmu wg własnego scenariusza – rockowego musicalu „Polskie gówno” oraz, wraz z Janem Peszkiem i grupą Jazzout, nad konceptualnym albumem z muzyką Theloniusa Monka. Prowadzi swoje stałe audycje w Radiu Roxy oraz pisuje felietony dla portalu Wirtualna Polska.

 

 

Więcej o artystach:

Paweł Konjo Konnak >>> Wikipedia 
Tymon Tymański >>> Wikipedia 
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca