Muzyka

36. Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych JAZZ JUNIORS 2012

 

PROGRAM 36. FESTIWALU JAZZ JUNIORS

 

 

1 GRUDNIA - PROLOG

20:00  NAPIÓRKOWSKI/KUBISZYN/KONRAD TRIO  “KONKUBINAP

 

Marek Napiórkowski - guitar, Robert Kubiszyn - bass, Cezary Konrad -  drums

 

"KonKubiNap" to trzecia solowa płyta gitarzysty Marka Napiórkowskiego, po "Nap" (2005) i "Wolno" (2007). Artysta nagrał ponad 100 płyt z różnymi wykonawcami sceny polskiej (m.in. z Henrykiem Miśkiewiczem, Urszulą Dudziak, Krzysztofem Ścierańskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Stańko i Dorotą Miśkiewicz) i z gwiazdami światowego jazzu (m.in. z Patem Methenym, Richardem Boną, Mino Cinelu, Marcusem Millerem, Dhaferem Youssefem, Angelique Kidjo, Ivanem Linsem, Klausem Doldingerem). Koncerty tria to niezwykłe połączenie energetycznych utworów z nastrojowymi balladami.

 

Zespół prezentuje publiczności bardzo różnorodny stylistycznie materiał.

 

"Jeden z najlepszych gitarowych–jazzowych krążków w tegorocznej ofercie, bez podziału na kontynenty, to dzieło rodzime, niezastąpionego Marka Napiórkowskiego i jego kompanów" - napisał Piotr Iwicki ("Jazz Gazeta").

 

"Trójca złożona z muzyków z samych szczytów rankingowych gra wyśmienicie, brzmi nie mniej świetnie i do tego jeszcze koncertowo" - ocenił najnowszą płytę Napiórkowskiego Maciej Karłowski.

 

Scena Cieplarnia, ul. Podgórska 34, bilety: 20/30

 


 

22:00 Nocne Jam Session

 

Scena Cieplarnia,  wstęp wolny

 


 

2 GRUDNIA- INWAZJA MŁODEGO JAZZU

 

14.00-19.00 PREZENTACJE KONKURSOWE 36. JAZZ JUNIORS

 

SOUND QUALITY QUARTET, TRIO FREEO, LICHTAŃSKI SOUND LAB, ŁUKOWSKI/CICHOCKI/WALDOWSKI TRIO, ULURU, USG, NSI

 

Utalentowani muzycy, nieszablonowe kompozycje, zacięta rywalizacja i profesjonalne jury, czyli prezentacje konkursowe 36. Jazz Juniors! Tym razem występy konkursowiczów odbędą się w klubie Piec Art., ale tradycyjnie wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

KLUB PIEC’ART, ul. Szewska 12, wstęp wolny

 


 

20.00  PeGaPoFo - LAUREACI 35. JAZZ JUNIORS

Mateusz Gawęda - piano, Sławek Pezda - tenor sax, Dawid Fortuna - drums, Piotr Południak - duble bass

 

Mateusz Gawęda, Dawid Fortuna, Sławomir Pezda i Piotr Południak, czyli zespół PeGaPoFo, laureaci 35. Jazz Juniors zagrają dla nas drugiego dnia festiwalu. To doskonała okazja, aby usłyszeć młodych artystów  docenionych przez zeszłoroczne jury za otwartą formę, niekonwencjonalne kompozycje oraz tworzenie nowoczesnej i pełnej żywiołu muzyki.

 

Scena Cieplarnia, ul. Podgórska 34, bilety 10/20 PLN

 


 

 22.00 Jazz Jam session w klubie festiwalowym

 

Na zakończenie festiwalowych zmagań konkursowych zapraszamy na Jazz Jam session do klubu Cieplarnia. To idealna rozrywka na wieczór dla wszystkich, którzy mają ochotę zrelaksować się przy dźwiękach dobrej muzyki i posłuchać jazzowych improwizacji.

 

Scena Cieplarnia, ul. Podgórska 34, wstęp wolny

 


 

3 GRUDNIA - JAZZ SHOWCASE

 

18.30 KONCERT LAUREATÓW 36. JAZZ JUNIORS - prowadzenie Antoni Krupa 

Tegorocznych zwycięzców tym razem posłuchamy w Studiu Radia Kraków. Młodzi muzycy, którzy być może niedługo wstrząsną polską sceną jazzową, zaprezentują w pełni swoje umiejętności, a wydarzenie poprowadzi Antoni Krupa – kompozytor, muzyk i dziennikarz w jednym.

 

Studio Radia Kraków, zaproszenia 

   


 

22:00  Party Groove Jam Session  - prowadzenie Filip Mozul (zakończenie części konkursowej)

 

Scena Cieplarnia, wstęp wolny

 


 

4 GRUDNIA -  JAZZ -FOLK

 

18:30  PACORA TRIO (MD/SK)

Stano Palúch - violin, Marcel Comendant - cimbalom, Róbert Ragan - double bass

 

Zespół Pacora Trio powstał w 2003 roku, gdy Stano Paluch i Robert Ragan spotkali mołdawskiego cymbalistę Marcela Comendanta. Trójka muzyków stworzyła projekt, który łączy muzykę poważną ze słowackim i mołdawskim folklorem. W ich repertuarze poza jazzowymi standardami znajdują się także własne kompozycje, wywodzące się właśnie z muzyki folkowej. Jak twierdzą sami muzycy, interesujące jest to, co powstaje z połączenia i inspiracji różnymi stylami muzyki. Trio nagrało swoją pierwszą płytę w 2005 roku, a krążek krótko po wydaniu otrzymał 4 gwiazdki w prestiżowym BBC Music Magazine.

www.pacoratrio.sk

 

Klub Żaczek, al. 3 Maja 5, bilety: 20/30 PLN

 


 

20:15  THEODOSSI SPASSOV TRIO (BG) 

Theodosii Spassov - kaval, vocal, Peyo Peev - gadulka, Petar Milanov - tambulir

 

Theodossi Spassov to klasycznie wykształcony muzyk. W Akademii Muzyki i Tańca w Płodiv w Bułgarii rozpoczął naukę gry na flecie kaval - bułgarskim, drewnianym flecie z ośmioma otworami, używanym dawniej przez pasterzy. To jeden z najstarszych europejskich instrumentów, mający możliwość wydobywania wielu tonów oraz duże możliwości techniczne.

 

Theodossi Spassov wykreował swój własny styl gry na kavalu poprzez połączenie bułgarskiej muzyki ludowej z jazzem i muzyką pop.  Od kilkunastu lat występuje z powodzeniem w salach koncertowych wielu miast Europy, Azji, Australii, USA, Kanady. Nagrał z Sofijskim Żeńskim Chórem Radia Bułgarskiego płytę "Mistery of Bulgarian Voices", która zdobyła prestiżową nagrodę Grammy Award.

 

Współpracował z wieloma znanymi artystami i zespołami, takimi jak: Wynton Marsalis, Trilok Gurtu, Albert Mangelsdorf, Dave Liebman, Rabih Abou Khalil, Ennio Morricone Oregon,Trio Bulgarka, Acoustic Version, Trio "Bulgarka". W 1996 r. otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Akademii Sztuki w Paryżu. W 1997 r. został Muzykiem Roku w Bułgarii.

http://theodosiispassov.com/

 

CK Rotunda , ul. Oleandry 1, bilety: 20/30 PLN

 


 

22:00 Jazz Jam Session – prowadzenie Kuba Płużek

 

Scena Cieplarnia, wstęp wolny

 


 

5 GRUDNIA - EUROPEJSKA MUZYKA IMPROWIZOWANA

 

18:30 AMC TRIO (SK

 

Stanislav Cvanciger - drums, Peter Adamkovič - piano, Martin Marinčák - double bass

Współpraca tych trzech muzyków rozpoczęła się od decyzji wzięcia udziału w Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w 1993 roku. Wspólne próby przyczyniły się do zdobycia nagrody, stanowiącej dobry początek dla młodego Trio.

 

AMC Trio w swoich interpretacjach często wykraczają poza granice standardów jazzowych i szukają nowych źródeł inspiracji muzycznych. Duży nacisk kładą na niepowtarzalną melodię i silne, przejrzyste motywy, których elementów doszukują się w muzyce popularnej i we wschodniej muzyce folkowej Słowacji. Trio nie ma jednego lidera. Różne osobowości trzech członków tworzą szczególną, wyważoną całość tej formacji. Koncertują w kraju i za granicą. Od 2007 roku współpracują z wirtuozem gitary, członkiem kwartetu Oscar Peterson – Ulfem Wakeniusem. Nagrali z jego udziałem dwa albumy: „Soul of The Mountain” (2008) i „Waiting For a Wolf” (2011). Współpracują również z jedną największych gwiazd trąbki jazzowej Randy Breckerem. www.amctrio.sk

 

CK Rotunda, ul. Oleandry 1, bilety: 20/30 PLN

 


 

20:15 DAWID DORUZKA TRIO (CZ)

David Doružka - guitar, Tomáš Liška - bass, Martin Novák - drums

 

Lider zespołu w wieku dziewięciu lat zaczął grać na gitarze. Już jako czternastolatek występował wśród czołowych muzyków na czeskiej scenie jazzowej. Od tamtej pory jego kariera nabrała tempa. Dawid studiował kompozycję i improwizację w Bostonie, uczestniczył w trasie koncertowej z Swinging Europe, oraz nagrał płytę, która otrzymała miano Albumu Roku w kategorii Jazz& Blues. Młody jazzman  wystąpił na najważniejszych festiwalach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także wielu krajach Europejskich.

http://www.daviddoruzka.com/

 

CK Rotunda, ul. Oleandry 1, bilety: 20/30 PLN

 


 

22:00 Party Groove Jam Session - prowadzenie Filip Mozul (zakończenie festiwalu Jazz Juniors)

Scena Cieplarnia, wstęp wolny


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 grudnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca