Wywrota

walen

32 Poznań
45 artykułów

strony: « 1 2
alfabetycznie chronologicznie

Subiektywizacja kamery w Maniacu Francka Khalfouna

W 1980 roku William Lustig wyreżyserował film Maniak opowiadający o seryjnym mordercy grasującym po Nowym Jorku, który zabijał i skalpował kobiety, by później żyć w dusznym pokoju z…

MonikaLa · 19 sierpnia 2017 · kino ·

Problem podwójnej moralności - Zdjęcia próbne, a Z punktu widzenia nocnego portiera

W 1977 roku odbyła się premiera filmu Z punktu widzenia nocnego portiera w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Był to jedyny dokument tego autora, który przedstawiał głównego bohatera jako…

MonikaLa · 19 sierpnia 2017 · kino ·

"Upadek człowieka publicznego" - społeczeństwo, a spektakl teatralny

W swojej książce Upadek człowieka publicznego Richard Sennett porównuje ulicę dużego miasta do sceny teatralnej, role aktorskie do roli członków społeczeństwa, które nazywa intymnym,…

MonikaLa · 19 sierpnia 2017 · teatr ·

Iluzja przedstawienia obrazowego w klasycznej sztuce greckiej

Iluzja przedstawienia obrazowego w sztuce greckiej zaczęła się w czasach Platona (tj. IV wiek p.n.e.). Platon zarzucał nowoczesnej sztuce próby oszukiwania i zakłamywania rzeczywistości.…

MonikaLa · 19 sierpnia 2017 · sztuka ·

California Dreamin’ w filmie Fish Tank Andrei Arnold

Andrea Arnold z muzyki czyni towarzysza bohaterów. Słuchają jej w mieszkaniach komunalnych, autach, pubach czy supermarketach. Szczególnie istotnym elementem świata przedstawionego brytyjska…

MonikaLa · 19 sierpnia 2017 · kino ·

Konflikt Modsów i Rockersów w filmie Quadrophenia

W 1964 roku czterech Brytyjczyków założyło zespół muzyczny. Jego członkami byli: uznawany za lidera grupy, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów: Pete Townshend, utalentowany wokalista,…

MonikaLa · 19 sierpnia 2017 · kino ·

Lśnienie (The Shining)

10 horrorów, które trzeba zobaczyć, nr 1 Lśnienie to nakręcona przez Stanleya Kubricka adaptacja powieści Stephena Kinga. Po premierze wcześniejszego filmu reżysera, Barryego Lyndona, który …

MonikaLa · 26 pazdziernika 2016 · kino ·

Najlepszy we wszystkim (Chevalier, recenzja)

Chevalier to najnowszy film Athiny Rachel Tsangari, autorki nagrodzonego na festiwalu w Wenecji oraz docenionego przez wrocławską publiczność podczas festiwalu Nowe Horyzonty, Attenberga. Na…

MonikaLa · 26 sierpnia 2016 · kino ·

Reedycja kontrowersyjnego filmu sprzed lat

Angst to niepokojący thriller nakręcony w 1983 roku w Austrii. Za reżyserię oraz częściowo za scenariusz odpowiadał Gerald Kargl, natomiast operatorem oraz drugim współscenarzystą był…

MonikaLa · 4 lipca 2016 · kino ·

Kiedy bohater filmowy musi się przebrać - kino rozrywkowe wykorzystujące motyw zmiany wizerunku

Niewerbalne sposoby komunikacji bohatera filmu ze światem przedstawionym oraz poza ekranowym mogą być różne. Mimika, gesty, fizjologiczne czynniki (np. kropelki potu pokazujące zdenerwowanie)…

MonikaLa · 12 czerwca 2016 · kino ·

Krótka recenzja filmu „Mustang”

Mustang w reżyserii Deniz Gamze Erguven opowiada historię pięciu sióstr, w różnym wieku, dorastających w patriarchalnym świecie Turcji. Niewinna zabawa z chłopcami na plaży diametralnie…

MonikaLa · 25 kwietnia 2016 · kino ·

Byliśmy już na tym spacerze - recenzja filmu The Walk

The Walk. Sięgając chmur, to fabularna historia opowiadająca o linoskoczku Philippie Petit, który w 1974 roku przeszedł na linie pomiędzy wieżami World Trade Center. Całą historie spaceru…

MonikaLa · 13 kwietnia 2016 · kino ·

Czy Steve’a Jobsa da się lubić? - recenzja filmu

5 października 2011 roku w swoim domu w Kalifornii umiera Steve Jobs. Projektant urządzeń elektronicznych i współzałożyciel koncernu Apple. Rozpacz jego fanów była porównywana do reakcji…

MonikaLa · 10 kwietnia 2016 · kino ·



strony: « 1 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca