Wywrota
nF

Paweł Leszczyński nF premium

41 Warszawa
79 artykułów 90 tekstów 659 komentarzy
Wskaźnik aktywności: 28%. Czego szuka w internecie: 1) miłości: 0%; 2) przygotnych związków: 2%; 3) przyjaźni: 1%; 4) Zrozumienia: 69%. Wskaźnik rotacji należności: 3. Kryteria kwalifikujące: RZS, F1, WKN:15. animator kultury, filozof

strony: « 1 2
alfabetycznie chronologicznie

Maria Skłodowska-Curie, Fotobiografia

Maria Skłodowska-Curie wpatruje się w obiektyw z dokładnie tą samą, mimo mijających lat, pozbawioną emocji, miną. Nieważne, czy pozuje z dzieckiem, mężem, Einsteinem czy rowerem.

Obchodzony właśnie rok Marii Skłodowskiej-Curie i Światowy Rok Chemii to dobry moment, aby wydać biografię słynnej polskiej uczonej, co też słusznie zauważyła Anna Komorowska, Pierwsza…

nonFelix · 5 grudnia 2011 · książka · 7 komentarzy

Myśli w mojej głowie myśli w mojej głowie

(...) nie ma recepty na dekodowanie tekstu. Tu powinna być najważniejsza świadomość, a właściwie nadświadomość. Rozumienie procesów pojmowania, przyłączania, skracania. Również wynajdywania znaczących elementów.
nonFelix · 6 kwietnia 2010 · felieton · 4 komentarze

Nieistnienie. Co zrobić, gdy cię nagle dopadnie?

Od początku ludzkiej egzystencji, a raczej od narodzin filozofii, myśl boryka się z problemem nieistnienia. Można sformułować go w dwóch zdaniach: "Co istnieje?": "Nie mam pojęcia (ew. oglądu)". Ale ta odpowiedź - na pierwszy rzut oka prosta i przejrzysta - stwierdza tylko, że nie wiemy co istnieje, cały czas nie wypowiadając się bezpośrednio w kwestii nieistnienia.
nonFelix · 19 lipca 2007 · felieton ·

Niekończący się taniec tortu

Połączenie niemego filmu ze współczesną muzyką.

Połączenie niemego filmu ze współczesną muzyką. Przypadkiem wpadłem na to, żeby połączyć kawałek zespołu Kolorofon - Kpt. Skała z niemym filmem Georga Meliesa z 1903 r. Zrobiłem tylko…

nonFelix · 24 pazdziernika 2007 · muzyka · 1 komentarz

NIEME FILMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO. Student z Pragi.

Zapraszamy na kolejną edycję imprezy Ekspresja - Impresja - nieme kino z muzyką na żywo. Tym razem zaprezentujemy dwa filmy, których akcja rozgrywa się w magicznej Pradze: "Golem: jak przyszedłem na świat" i bardzo mało znany "Student z Pragi" z 1926, remake przełomowego filmu z 1913 roku.
nonFelix · 8 kwietnia 2008 · kino · 2 komentarze

Nieme filmy z muzyką na żywo. Zmęczona Śmierć i Furman Śmierci 18 i 25 maja

Kolejne zestawienie z cyklu Ekspresja-Impresja poświęcone jest śmierci. Prezentujemy dwa nakręcone w tym samym roku filmy, podejmujące ten sam temat na zupełnie inne sposoby. "Zmęczona Śmierć" Langa to niemieckie kino ekspresyjne, natomiast "Furman Śmierci" Sjörströma to szwedzkie kino impresyjne. Dwa mało znane arcydzieła niemego kina.
nonFelix · 6 maja 2008 · kino ·

O mutacji i innych zmianach

"Z małych (i miłych) żółwików bardzo szybko zrobiły się niezłe kozaki (też miłe?), które przygarnął do siebie (poniekąd w celu nauki) duży stary szczur - mistrz Splinter." - Krzysztof "Comco" Bartnik.
Paweł Leszczyński · 2 stycznia 2004 · album muzyczny · 5 komentarzy

O sztucznym społeczeństwie

Rozmyślania o stworzeniu sztucznego społeczeństwa opartego na internecie sprowadziły mnie znowu do podstaw. Czy społeczeństwo takie winno być wspólnotą, czy stowarzyszeniem? I czym się powinno zajmować?
nonFelix · 5 lutego 2008 · felieton · 1 komentarz

O trzech czytaniach - jedyna i słuszna droga do interpretacji poezji. Podręcznik wszechrzeczy w 110 wyrazach spisany

Rzecz będzie o czytaniu poezji. Chciałbym zaprezentować Wam jedną teoryjkę którą obmyśliłem z przyjaciółmi, nic specjalnie odkrywczego, jakkolwiek myślę że idea warta jest uwagi. Chodzi mianowicie o to, w jaki sposób wyrobiony czytelnik bierze udział w rozumieniu wiersza, oraz na jakiej zasadzie może ocenić umiejętności autora. Zaznaczę jednak, pamiętając losy podręcznika ze Stowarzyszenia Umarłych Poetów , iż nie aspiruję do stworzenia jakiegoś systemu, dzielę się tylko pewnymi obserwacjami.
Paweł Leszczyński · 28 grudnia 2003 · literatura · 18 komentarzy

O tym, jak to kultura masowa zamordowała nieme kino i jest jej teraz przykro

Kino w XIX wieku miało trzy następstwa: zakończyło wieloletnią manię zbierania pocztówek, spowodowało śmierć 125 wielbicieli nowego odkrycia i ostatecznie wywróciło nasz świat do góry nogami.
nonFelix · 30 listopada 2008 · felieton · 4 komentarze

Ostatni lot nad Łososiem Zwątpienia

"Łosoś Zwątpienia" jest częściowo 6-ą częścią trylogii w pięciu księgach i jednocześnie kontynuacją "Holistycznej Agencji Detektywistycznej Dirka Gently" oraz "Długiego mrocznego podwieczorka dusz". I spróbujcie tylko wątpić, że ma to swój sens.
Paweł Leszczyński · 23 grudnia 2003 · książka · 1 komentarz

Podróż za jeden uśmiech

Możemy wreszcie mieć ochotę na podróż dla samej podróży. Na mistyczną pielgrzymkę przez czas i przestrzeń. Na ostre jazdy na czystej ludzkiej życzliwości. Na bieg na orientację, gdzie głównym zadaniem jest odnalezienie się w obcej kulturze.
nonFelix · 26 czerwca 2008 · podróże · 7 komentarzy

Propedeutyka pisarstwa zawodowego

Jeśli tylko znamy podstawy języka polskiego i mamy trochę wolnego czasu, możemy zacząć pisać. Pisanie jest społecznie odbieranie jako coś pozytywnego i dużo bardziej produktywnego niż stanie w bramie lub picie piwa.
nonFelix · 13 listopada 2008 · felieton · 5 komentarzy

Propedeutyka pisarstwa zawodowego cz. 2

Zanim zdecydujemy się poświęcić czas wolny pisaniu a nie - na przykład - graniu na komputerze czy oglądaniu filmów, zastanówmy się, co nam z tego przyjdzie.

Zastanawialiśmy się wcześniej, w jaki sposób, tworząc Tekst, powinniśmy odnieść się do ogólnie rozumianej kultury i jej historii. Dziś zajmiemy się kolejnym elementem, który każdy…

nonFelix · 20 stycznia 2009 · literatura · 5 komentarzy

Przepraszam, czyli opowieść o udręczeniu, jakie niesie ze sobą filozofia.

(...) słowo przepraszam unika bezpośrednich skojarzeń, ma coś wspólnego z jakimś prostym żartem, który jeśli się nad tym zastanowić wcale nie jest śmieszny.

To parafraza tytułu artykułu, który napisał Bohdan Chwedeńczuk opisując studia filozoficzne jako jedno wielkie (z góry przegrane) starcie z absurdem i bezsensem. A Przepraszam to nazwa…

nonFelix · 18 lutego 2008 · muzyka ·

QWERTYnizm

Światu chyba coraz bardziej wychodzi pogodzenie jednostki ze społeczeństwem. Internet się porządkuje. Trochę na zasadzie komunikatora: teoretycznie mogę skontaktować się z każdą osobą go używającą, ale w praktyce po co miałbym to robić?
nonFelix · 26 stycznia 2008 · felieton · 7 komentarzy

Reklamy telewizyjne w Ameryce lat 50-tych.

Telewizja lat 50-ych to "dekadentyzm, poszukiwanie utopii i izolacji od rzeczywistego świata w którym żyjemy. Telewizja służy rozpraszaniu uwagi, zwodzeniu, zabawianiu i izolacji".

HISTORIA Lata 50. w Ameryce, to czas dobrej koniunktury gospodarczej, duży wzrost technologiczny, opanowanie techniki, która mogła zachwycić współczesnego człowieka. A z drugiej strony bardzo…

nonFelix · 15 maja 2007 · felieton · 4 komentarze

Spokojnie, kultura da cyca

Właściwie zaraz po narodzinach dziecko, przytknięte do piersi matki, szuka ustami sutka. Mamy cię! To właśnie ten moment.

Właściwie zaraz po narodzinach dziecko, przytknięte do piersi matki, szuka ustami sutka. A kiedy już go odnajdzie, wiedzione instynktem zaczyna ssać. Oczywiście ten sam efekt można również…

nonFelix · 16 pazdziernika 2008 · felieton · 3 komentarze

Tam za górą leży Sarajewo

Aleja Snajperów, wszechobecne ślady po kulach i granatach. Zaminowane opłotki, miejsce śmierci bezpośredniej i semantycznej. Miejsce tajemnicy, której my – Europejczycy – nie jesteśmy w stanie zdeszyfrować.
nonFelix · 7 sierpnia 2008 · podróże · 4 komentarze

Wikinomia - O globalnej współpracy, która sprawia, że żyje się trochę inaczej

Jeśli ... Internet fascynuje was jako zjawisko, bez konkretnych uzasadnień; jeśli na domiar lubicie specyficzny język marketingu, to jest to książka dla was!

Don Tapscott i Antony D. Willians będący myślakami pierwsza klasa postanowili napisać książkę o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą Internet i o tym, jak przyniesie koniec starym…

Paweł Leszczyński · 10 stycznia 2009 · finanse ·

Wspólne zakupy na przestrzeni czasu

Skąd wziął się pomysł tanich zakupów? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Wspólne zakupu w dobie Internetu.

Skąd w ogóle wziął się pomysł? Początków koncepcji wspólnych zakupów można znaleźć w czasach, kiedy powstawały pierwsze cechy i domy kupieckie. Zrzeszające miasta handlowe Hanzy…

nonFelix · 20 grudnia 2008 · finanse · 1 komentarz

Wspólnota i stowarzyszenie

Jednym z podstawowych rozróżnień, niezbędnych do zrozumienia sposobu istnienia państwa, jest podział na wspólnotę i stowarzyszenie. Bez tego podziału trudno jest mówić o jakimś zdrowym patriotyzmie czy społeczeństwie obywatelskim.
nonFelix · 29 maja 2008 · felieton ·

Zorro, mściciel bez twarzy

Szczwany lis, zamaskowany mściciel, wybawca dziewic i obrońca uciśnionych.

Szczwany lis, zamaskowany mściciel, wybawca dziewic i obrońca uciśnionych. Zorro. Postać tak znana i rozpoznawalna, jak Robin Hood, Superman czy Batman. Jeden z bohaterów, którzy skrywając…

nonFelix · 4 stycznia 2009 · kino ·

Życie to surfing, więc nie bój się fal

CouchSurfing jest projektem, który - jak pocztę elektroniczną - trudno posądzić o specjalne nowatorstwo. Prosty pomysł, który dopiero zaadoptowany przez Internet zmienił oblicze świata. Wkrótce będzie miał milion użytkowników.
nonFelix · 3 marca 2009 · podróże · 1 komentarz



strony: « 1 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca