Felietony

Czterolatek patrzy na krzyż

Ciągła obecność krzyży w miejscach publicznych oraz ich nadreprezentacja w naszej kulturze, spowodowała, że zapominamy o tym, co tam się właściwie znajduje. Jeśli uwolnimy ten artefakt — to zda się dobre słowo — od religijnego kontekstu, który mamy w głowach nawet niewierzących, to zobaczymy przybitego do krzyża człowieka. Trupa.

Zdaję sobie sprawę, że w Polsce w większości ludzie niewierzący to niewierzący chrześcijanie, czyli ludzie, którzy odrzucili wiarę w bogów, ale tak naprawdę obrośli w ten religijny tłuszczyk znaczeń i zasad. Dla nich ta historia wydaje się oczywistą opowieścią, ten symbol zawsze jest właśnie symbolem.

Kiedy jednak czterolatek patrzy na olbrzymi z jego perspektywy krzyż stojący przy drodze, widzi tam scenę pełną okrucieństwa. Człowieka przybitego do krzyża przez innych ludzi. Dla dziecka wychowywanego areligijnie, jest to rzeźba trupa.

Wiedziałem, że tych figurek upamiętniających bezmiar ludzkiego okrucieństwa jest w Polsce dużo. Wiedziałem, ale dopiero przemieszczanie się po naszym kraju z synem uświadomiło mi, jak dużo. Często, wg mnie za często, słyszę: O, znowu ten człowiek przybity do krzyża.

I moglibyśmy tutaj rozwodzić się na temat wolności religijnej, do której przekonał się nawet lider PO (dziwne, bo zawsze mi się ta partia wydawała bardzo katolicka, szczególnie wtedy, kiedy rządziła — nie pamiętam prób usunięcia krzyży ze szkół przez rządzących w tamtych latach ani nawet wspierania takich prób), ale poświęcę temu tylko chwilę, bo przecież ciekawsze jest coś innego. Oznaczanie terenu swoimi symbolami religijnymi jest próbą jego przejęcia. W takich warunkach trudno mówić o jakiejkolwiek wolności.

Pomyślmy jednak także o epatowaniu okrucieństwem. Przecież za tym krzyżem stoi właśnie ta opowieść. Przybijanie do krzyża to coś więcej niż zabicie kogoś. To dokonanie tego ze szczególnym okrucieństwem. Dziwić mogłoby, że w kulturze, w której staramy się wygładzić wszelkie opowieści dla dzieci, w której mówimy, że nawet animowana przemoc w grach jest zła, w której walczące ze sobą ludziki LEGO oznaczamy PEGI 7, w której niektórzy uważają, że czytanie Janka Muzykanta jest niewłaściwe w szkole podstawowej ze względu na sceny przemocy… Dziwić by mogło, że wśród takiego lukru pozwalamy na obecność takiego okrucieństwa. I to umieszczonego w tylu miejscach, że nie sposób go omijać. Mogłoby dziwić, gdyby uznać ludzi za gatunek myślący racjonalnie.

Oczywiście spodziewam się tutaj racjonalizacji. Opowieści o tym, że to ważna kulturowo opowieść i wszelkich innych tego typu bajań. Dla mnie jednak mity są właśnie mitami. Przedstawiającymi świat nie takim, jakim jest, ale jakim wydawał się być w czasach, w których powstawały. Mniej lub bardziej interesujące historyjki. Częstokroć budujących mylny obraz świata. Obraz, którego trudno później się pozbyć.

Spodziewam się racjonalizacji, bo człowiek nie jest racjonalny, ale na pewno racjonalizujący. 

 

 

Michał Domagalski

Michał Domagalski

42 Zalasewo
4 artykuły
Z obowiązku ojciec, z wyboru poeta, z przekonania prozaik. Czasami publicysta, sporadycznie nauczyciel. Autor książek "Poza sezonem" — nominowanej do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz do Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny — oraz "za…
Współpraca
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Oska
Oska 8 sierpnia 2021, 15:43
Trzeba mieć siano w głowie i za grosz zrozumienia o wierze rzymsko katolickiej mającej 2000 lat zeby wysnuc takie wnioski.nawet nie ma z czym/ kim dyskutować,dla autora człowiek urodził?się wczoraj albo dziś
Andrzej
Andrzej 8 sierpnia 2021, 16:51
I co w tym złego?Nie rozumiem czemu ma służyć ten artykuł...
Piotr
Piotr 8 sierpnia 2021, 17:37
Autor wie coś o Chrześciaństwie? Wątpię.
Ten artykuł to dramat. W ten sam sposob można przeinaczyć wszystkie bajki, baśnie, przypowieści itp. " widzi trupa" żal mi Cię pismaku.
Mariusz Zembrzuski
Mariusz Zembrzuski 8 sierpnia 2021, 19:45
Chce gość zaistnieć, więc musi się wykazać. Takich mędrków w latach 50-tych biegały całe stada. Wraca komuna w odkurzonym wydaniu
Jak ja tu trafilem
Jak ja tu trafilem 9 sierpnia 2021, 09:13
O rany współczuję jego dzieciom i tym co czytają jego poezję, z takim przemyśleniami
Fiodor
Fiodor 9 sierpnia 2021, 09:37
Myślę że ten czterolatek to obraz Ciebie. Z metryki wynika że masz prawie 40 lat A próbujesz przedstawiać argumentację jak byś miał faktycznie cztery lata. Za to już dobór słów znowu jak oczytany dorosły człowiek. Takie niby sprytne, niby infantylna A faktycznie podszyte próbą zawojowania "nową" ideologią (już nie taką nową ale okresowo modną).
Ahram
Ahram 9 sierpnia 2021, 10:35
Teraz idioci piszą pseudo artykuly
Manix53
Manix53 9 sierpnia 2021, 11:26
No cóż, racjonalne i logiczne.
Niepojęte dla fanatyków!
Artur
Artur 10 sierpnia 2021, 06:08
Z OBOWIĄZKU OJCIEC. No cóż. Dla mnie to juz świadczy o gościu. A jeśli chodzi o krzyże. To każdy z nich przypomina o tym że" to ludzie ludziom zgotowali ten los". Należy o tym ciągle sobie przypominac by nie powtórzyć tych błedów. Jako poeta czyli osoba wrażliwa powinienes to wiedzieć albo przynajmniej odczuwac
Yaro
Yaro 10 sierpnia 2021, 16:17
Niech każdy trzyma się swoich wierzeń i nie obraża innych i ich uczuć religijnych , świat jest zepsuty i tyle walka jest w nas człowiek wybrał taką drogę miał jedną szansę i zaprzepaścił ja i jest jak jest nie obrażajmy się wzajemnie.
gina
gina 15 sierpnia 2021, 16:42
2 tyś lat krzyż ma przypominać nam jacy jestećmy jesteśmy okrutni dla drugiego człowieka. symbol jednak bez znaczenia skoro przez te setki lat zgotowalismy sobie nie jedno piekło.
Marek
Marek 21 sierpnia 2021, 21:34
Jakież siano mają w głowie komentatorzy, dla których zwłoki przybite do desek to coś oczywistego. Żyją w swojej bańce twierdząc, że jakaś mitologia ma być znana wszystkim wszem i wobec i - CO NAJGORSZE - można nią epatować w przestrzeni publicznej. Dramat.
Zbigniew Woźniak
Zbigniew Woźniak 21 sierpnia 2021, 22:17
Chrześcijaństwo? Taka sama teoria jak komunizm. Niby wszystkim ma być dobrze, ale system służy władzy, która jest nadużywana, bo zarządzający nią są jako bogowie na ziemi. W praktyce, tak jak w innych religiach, chodzi tylko i wyłącznie o ogłupienie i uzależnienie czyli podporządkowanie sobie wierzących.

Cała heca z "zastępczym cierpieniem" boga za innych jest absurdem do sześcianu. Bóg nie odczuwa bólu i nie cierpi, bo niby dlaczego miałby taką wadę swojej psychiki? Według legendy najpierw sam ludziom zgotował jakiś los, potem przez tysiące lat biedaczek wahał się co z tym zrobić, a jeszcze później ułożył scenariusz dla naiwnych i z aktorami obsadzonymi przez ludzi. I nagle po tym incydencie magia zadziałała, i jego własna klątwa przestała działać.

Cierpienie to "zdobycz" ewolucji. To jest sygnał dla organizmu, że jest zagrożenie i trzeba działać. Nie ma ŻADNEGO innego sensu posługiwania się cierpieniem w świadomym znęcaniu się nad innymi, co niektórzy ludzi tak lubią. Cierpieniem nie da się handlować, jak towarem, co uprawia ta paskudna religia. Cierpienia trzeba unikać, bo najczęściej towarzyszy zagrożeniu życia i wyniszcza.

Można tu opisywać jeszcze inne absurdy tej religii. Jest ich mnóstwo. Ona cała jest jednym wielkim absurdem. Ale do ogłupionych religią umysłów nie trafiają żadne logiczne argumenty.
Marcin
Marcin 21 sierpnia 2021, 23:07
Miejmy nadzieję że krzyże dla przyszłych pokoleń będą tylko smutnym wspomnieniem czasu ignorancji i niewiedzy
Marcin
Marcin 22 sierpnia 2021, 09:24
Oczywiście zgadzam się. Gdyby Jezusa powiesili, to mielibyśmy drewnianego wisielca w każdej szkolnej klasie.
Luka
Luka 22 sierpnia 2021, 21:20
Jak portal zajmujący się kulturą powinien zatrudniać ludzi lepiej wyedukowanych. Słabe merytorycznie choć ładnie napisane, pewnie gimbaza to łyknie.
Mihas
Mihas 14 września 2021, 16:16
Wypłycenie komunisty
kutwa
kutwa 25 września 2021, 05:58
tak to prawda. dzisiejszy swiat jest pelen absurdow. ten artykul to potwierdza. dzieci nosza smoczki do 4 roku zycia bo niby takie dzidziusie biedne, nie dadza im dorosnac, by zaraz potem uczyc je czym jest seks oralny. to samo tu oj biedny dzidzius oglada trupa, by zaraz potem gralo w ociekajace okrucienstwem gry i netfliksowe brednie serialowe. wtedy juz jest ok..
Rono
Rono 1 listopada 2021, 13:57
Nie każdy krzyż jest symbolem okrucieństwa, jest symbolem wiary jesli autor feliotonu bardziej szczerze skupiłby sie nad wyjasnienieniem synowi dlaczego i po co odbyło sie to "okrucieństwo" oraz jakie inne symbole ma teń krzyż np. milosierdzie wspólczucie to synek moglby mieć szerszy obraz tego symbolu ....nie tylko okrucieństwa ...krzyże mi raczej nie przeszkadzają dają mozliwość nad chwilą zadumy nawet nie nad wiarą ale sensem życia, wiecej krzywdy fizycznej i mentalnej robią znaki McD ktorych jest również dużo ...co krzyży
przysłano: 8 sierpnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca