Film

Życie bez snu jest bez sensu ! Senność

„Senność” Magdaleny Piekorz na podstawie scenariusza Wojciecha Kuczoka to film o codzienności, przepełnionej szarością, rutyną i niespełnieniem, zmienionej w nową, wyśnioną i szczęśliwą.

Na tegorocznym 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Senność” otrzymała nagrodę Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego przez publiczność filmu. Jest to już drugi film Magdaleny Piekorz (poprzednim były „Pręgi”) z wykorzystaniem scenariusza Wojciecha Kuczoka. Założenie autora scenariusza zostało zrealizowane, gdyż miał to być film opowiadający o rzeczywistości.

 

   Trzy odmienne historie, w których ścieżki życiowe bohaterów przecinają się na pewnym etapie ich życia, a łączy ich jedno – uśpione emocje.

 

   Robert (Krzysztof Zawadzki), dobrze zapowiadający się pisarz, nie jest zadowolony ze swojego życia. Postępy w pisaniu nowej książki kontroluje jego teść, co jeszcze bardziej zniechęca go do pracy twórczej. W domu z kolei musi znosić ciągłe marudzenie swojej żony. Jego życie wydaje się być bez sensu, zwłaszcza dlatego – jak sam stwierdza -, że od dłuższego czasu nic mu się nie śni. Chwilę spokoju odnajduje jedynie przy wyjściu na papierosa, które i tak odbywa się po kryjomu.  Podczas wizyty u młodego lekarza dowiaduje się, że jego choroba dalej nieleczona nie pozwoli mu na długie życie. Dopiero wtedy odchodzi od żony, ostatnie dni jego życia różnią się od wcześniejszych. Spędza czas z poznaną przez przypadek Różą – kolejną bohaterką filmu -, śmiejąc się i rozmawiając, dopiero wtedy jest zadowolony ze swojego życia.

 

   Ten sam młody lekarz ( Rafał Maćkowiak), uświadamia sobie, że interesują go mężczyźni, a jego chłopakiem staje się jeden z pacjentów. Pochodzą oni z dwóch różnych środowisk. Adam, wykształcony, początkujący lekarz, wiąże się z chuliganem, który m.in. razem z kolegami kradnie ludziom portfele na dworcu.  Adam czuje, że swoim wyborem życiowym nie zadowoli rodziców, pokładających w nim wielkie nadzieje, jednak zakochuje się i angażuje w ten związek, ale też chce pomóc chłopakowi zmienić swoje życie i stać się lepszym człowiekiem. Z kolei jego chłopak na początku nie przyznaje się kolegom do swojej orientacji seksualnej, przez co Adam narażony jest na nieprzyjemności z ich strony. W miarę upływu czasu i wydarzeń siła ich uczucia rośnie do tego stopnia, że postanawiają być razem.

 

   Róża ( Małgorzata Kożuchowska) choruje na narkolepsję – nagle zasypia, często w najmniej oczekiwanym momencie i niebezpiecznej dla siebie sytuacji. Zmuszona jest porzucić karierę aktorki i siedzieć zamknięta w przepięknym, dużym domu. Jest bogata, może mieć wszystko, czego tylko zapragnie, a tak naprawdę nie ma nic, całą radość z życia przesłania jej choroba. Nie jest szczęśliwa, zaczyna bać się o swoje małżeństwo, a również o to, że jej mąż ją zdradza. Podstępem wymusza na mężu prawdę, dowiaduje się o wszystkim. Rozstają się, a ona wraz z lepszym samopoczuciem i zdrowiem wraca do normalnego świata ludzi.

 

   Losy głównych bohaterów krzyżują się, jednak każdy z nich żyje w odmiennym świecie, inaczej postrzega rzeczywistość. Mają oni inne problemy, aczkolwiek każdy z tych trzech bohaterów tracąc, równocześnie zyskuje coś ważniejszego. Uświadamiają sobie, że są nieszczęśliwi, że podjęte kiedyś przez nich złe decyzje można jeszcze zmienić. Ich uśpione emocje budzą się znów do życia, pod wpływem różnych sytuacji, dając im nową siłę na wszystko. Kończą oni pewien etap swojego życia i wchodzą na nową drogę, pełną nadziei na lepsze jutro.  Słabość bohaterów zamienia się w siłę i wytrwałość w dążeniu do celu. Całkowicie odmieniają swoje życie i w końcu żyją tak, jak zawsze tego chcieli.

   Czasem krótkotrwałe uśpienie może okazać się zbawienne, aby później wrócić z podwójną siłą do działania. Trudności i niepowodzenia życiowe sprzyjają takim stanom osłabienia i utracie sensu istnienia, lecz także dzięki nim właśnie można odnaleźć w sobie nieodkrytą dotąd odwagę i wytrwałość i zacząć zmieniać swoje życie tak, jak bohaterowie filmu.

 

   „Senność” opowiada także o miłości. Trzy związki, a każdy reprezentuje inny rodzaj miłości, inną jej siłę. Relacje między tymi ludźmi są też na innym etapie. Jeden związek się buduje na oczach widzów, drugi niszczy, a w trzecim jedna z osób umiera.

 

   Oprócz aktorów odgrywających główne role, w filmie można również zobaczyć m.in. Michała Żebrowskiego, Bartosza Obuchowicza, Joannę Pierzak, Krzysztofa Kolbergera, Andrzeja Grabowskiego, Mariana Dziędziela oraz Weronikę Rosati.

 

   Film pokazuje, jak życie jest nieprzewidywalne i ile może zdziałać determinacja i siła ludzkich marzeń. Odzwierciedla również współczesny świat i ludzi, którzy tak samo bywają uśpieni, tracąc radość życia w wyniku nieprzychylnych okoliczności i problemów życiowych oraz ich przemianę i wybudzone ze snu emocje, kiedy coś się zmienia i życie zaczyna nabierać sensu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Corleone
Corleone 13 listopada 2008, 18:26
Oglądałem ten film,szczerze mowiac jest on najlepszym filmem jaki oglądałem przez ostatnie lata,innośc tego filmu jest korzystna mi sie bardzo podobał.
do autorki:b.fajnnie napisane milo sie czytało.
Pozdrawiam...
przysłano: 2 listopada 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca