Film

Dalla Polonia pokazy polskich filmów

 

Festiwal ISOLA DEL CINEMA stanowi przegląd kina włoskiego i zagranicznego. Corocznie odbywa się na starożytnej wyspie Tiberina w sercu Rzymu. W tym roku w ramach imprezy odbędą się pokazy polskich filmów DALLA POLONIA. Organizatorem ze strony Polski jest DeLord Sp. z o.o.

 

Festiwal trwa od czerwca do września i prezentuje najlepsze włoskie filmy i promuje młode talenty z Włoch. Corocznie prezentuje też dokonania artystyczne twórców z całego świata, organizuje warsztaty, pokazy filmowe, koncerty, konferencje i dyskusje poświęcone istotnym problem współczesnej sztuki.

 

Dni Polskiej Kinematografii nie odbyłyby się bez wsparcia finansowego współorganizatorów: Polskiego Instytutu Sztuki filmowej, Instytutu Adama Mickiewicza, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Instytutu Polskiego w Rzymie.

 

Impreza trwa od 7 do 9 lipca 2012 roku  - odbędą się w ramach międzynarodowej części festiwalu, Isola Mondo.

 

W tym roku, obok Polski, wśród zaproszonych krajów znajdują się Argentyna, Boliwia, Brazylia, Ekwador, Francja, Izrael, Japonia, Meksyk, Norwegia, Peru, Południowa Afryka, Tunezja, USA

 

Festiwal cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród gości włoskich, jak i tych spoza kraju – dość powiedzieć, że w ubiegłym roku Isola Del Cinema gościł ok. 450 tysięcy osób.

Jest to więc doskonała okazja do zaprezentowania na tej prestiżowej imprezie włoskiej publiczności nowej kinematografii polskiej. Pokazane zostaną najciekawsze polskie filmy z ostatnich lat: głośna „Sala samobójców” Jana Komasy, filmy „Toys” Andrzeja Wolskiego, „Art of Freedom”, dokument o polskich himalaistach zrealizowany przez Wojtka Słotę i Marka Kłosowicza, film „Statyści” Pawła Sali oraz film „Victor” Luki Rossiego z główna rolą polskiego aktora, Jana Kozaczka. Po projekcji filmu „Sala samobójców” zaproszeni goście będą także mieli okazję zobaczyć „…Al Futuro!...”, czyli prezentację najlepszych animacji dyplomowych z pracowni filmu animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pod opieką profesora Jerzego Kuci.  

 

Na event zostali zaproszeni twórcy, a po pokazach publiczność włoska będzie miała możliwość dyskusji z twórcami, z udziałem włoskiego tłumacza. Na wyspę Tiberina zawita także Łukasz Maciejewski, znany publicysta i krytyk filmowy, który opowie gościom DP o nowym polskim kinie.

 

Dni Polskiej Kinematografii otworzy konferencja prasowa, której zadaniem będzie rozpowszechnienie informacji o przedsięwzięciu. Odbędzie się także Polish Party, na który zaproszeni zostaną organizatorzy, dziennikarze, twórcy i inni goście.

 

Firma DeLord jest producentem programów telewizyjnych i filmów; w 2010 zadebiutowała produkcją filmu „Matka Teresa od kotów” w reżyserii Pawła Sali, w tym roku wyprodukowała dwa filmy dokumentalne „Tala od różańca” Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślańskiego oraz „Sen San Juan” Jana Pawła Trzaski i Joaquina del Paso, zakwalifikowany do konkursu polskiego na 52. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Dzięki wsparciu finansowemu współorganizatorów, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Polskiego w Rzymie odbywa się już druga edycja dni Polskich – w ubiegłym roku pokazane zostały filmy takie jak „Matka Tersa od kotów”, „Erratum” czy „Wszystko co kocham”, a wydarzenie odniosło sukces, czego dowodzi kolejne zaproszenie Polaków przez włoskich organizatorów. 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 lipca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca