Film

Gwiazda filmów Larsa von Triera : Jean-Marc Barr w nowym filmie!

 

Już 30 listopada do kina wejdzie satyra na komedię romantyczną „Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową”. W filmie serbski reżyser Bojan Vuletic w zabawny sposób pokazuje życie we współczesnym Belgradzie i pragnienie jego mieszkańców do przybliżenia się ku Europie.

 

W jednej z głównych ról wystąpił znakomity francuski aktor Jean-Marc Barr, znany polskiej widowni głównie z roli przystojnego płetwonurka w filmie Luca Besson „Wielki Błękit”.

 

Barr jest również reżyserem, producentem i napisał kilka scenariuszy. Studiował filozofię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz w Paryskim Konserwatorium na Sorbonie. Jako aktor zadebiutował w teatrze we Francji w 1986r. Po kilku telewizyjnych rolach zagrał płetwonurka w filmie Luca Bessona “Wielki błękit”( 1988). Wystąpił u boku Jana Reno oraz Rosany Arquette. Film był największym kasowym sukcesem lat osiemdziesiątych we Francji.

W 1991 roku zaczął współpracę z duńskim reżyserem Larsem von Trierem występując w filmie „Europa”. Zapoczątkowało to wielką przyjaźń między artystami ( Barr jest ojcem chrzestnym dziecka von Triera) oraz dalszą współpracą zawodową. Barr zagrał w takich filmach von Triera jak : „Przełamując fale”, „Tańcząc w ciemnościach”, „Dogville”, „Manderlay” oraz „Szef wszystkich szefów”

Dzięki pracy z von Trierem Jean-Marc Barr zainteresował się manifestem artystycznym Dogma. W 1999 r. wraz z Pascalem Arnoldem napisał scenariusz i wyreżyserował film "Kochankowie", który otrzymał certyfikat Dogmy nr 5. Jest to opowieść o miłości Francuzki i Jugosłowianina, którzy porozumiewają się po angielsku.

W filmie Bojana Vuleticia gra rolę Briana- Amerykanina w Belgradzie, który skrywa niejedną tajemnicę.

 

Wybrana filmografia:

 

2011 „Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową”

2008 „Żona anarchisty”

2006 „Szef wszystkich szefów”

2005 „Manderlay”

„Crustacés & coquillages” za tę rolę otrzymał nominację do nagrody Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)

2003 „Rozwód po francusku”

„Dogville”

2000 „ Tańcząc w ciemnościach”

1996 „Przełamując fale”

1991 „Europa”

1988 „Wielki błękit” za tę rolę otrzymał nominację do nagrody Cezar


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca