Współczesny Iran i pokaz oscarowego „Rozstania” w Muzeum Etnograficznym

 

 

W środę 17 kwietnia o godzinie 17:30 odbędzie się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie debata „Iran-kraj paradoksów”. Spotkanie to zainauguruje cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Unexposed”, prezentującej prace młodych, niezależnych artystek irańskich. Wystawa rozpocznie się dwa dni wcześniej, 14 kwietnia w Muzeum Etnograficznym i potrwa do 15 czerwca.

 

Zaproszeni na spotkanie goście postarają się przybliżyć społeczno-kulturowe tło wystawy, które pozwoli polskim odbiorcom lepiej zrozumieć Iran – państwo, które zazwyczaj bywa postrzegane jedynie przez pryzmat bieżących wydarzeń politycznych. Opowiedzą o irańskim społeczeństwie, o tym jak naprawdę wygląda życie w tym kraju, jak rewolucja islamska zmieniła sytuację kobiet i jak zmiany zachodzące dziś w całym świecie oddziałują również na Irańczyków. Ważnym tematem będzie też fenomenem kultury i duchowości perskiej, która niezmiennie od tysięcy lat pozostaje jednym z najbardziej zaskakujących i ciekawych zjawisk na świecie. Ostatnim dowodem jej żywotności i atrakcyjności dla odbiorców spoza Iranu mogą być sukcesy irańskiej sztuki współczesnej, w tym kinematografii. W debacie udział wezmą Fery Malek-Madani, pomysłodawczyni i kuratorka wystawy „Unexposed”, Faegheh Shirazi, profesor Uniwersytetu Stanowego Ohio, a spotkanie poprowadzi Ludwika Włodek.


Wstęp na debatę jest bezpłatny.

 

Po debacie, o godzinie 19:00 w mieszczącym się w budynku Muzeum Etnograficznego Kinie Antropos odbędzie się pokaz nagrodzonego Oscarem irańskiego filmu w reżyserii Asghara Farhadiego „Rozstanie”. Bilety w specjalnej cenie 5zł.

 

Współorganizatorami spotkania są Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Gutek Film oraz Solidarni z Iranem.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło