Film

Polska Światłoczuła wyrusza za „Atlantyk”

 „Rozluźnić to nasze oddanie się Polsce! Oderwać się choć trochę! (...) Uzyskać — to najważniejsze — swobodę wobec formy polskiej, będąc Polakiem być jednak kimś obszerniejszym i wyższym od Polaka! Oto — kontrabanda ideowa Trans-Atlantyku.” – Pisał Witold Gombrowicz we wstępie do książki, do której odsyła nas nazwa festiwalu, na który zaproszony został projekt Polska Światłoszuła.

Gombrowicz, niczym rozbitek, znalazł się na emigracji w Buenos Aires i swoje spostrzeżenia o Polsce widzianej zza oceanu zawarł w powieści „Trans-Atlantyk”. Polska Światłoczuła otrzymała zaproszenie do, nomen omen, Rozbitka. W niewielkiej miejscowości, położonej 60 kilometrów od Poznania, wybitny kompozytor, laureat Oscara za stworzenie muzyki do filmu „Marzyciel”, Jan A. P. Kaczmarek, zainspirowany ideą Instytutu Sundance, stworzył Instytut Rozbitek.

Instytut mieści się w dziewiętnastowiecznym pałacu, w malowniczej gminie Kwilcz, gdzie w dniach 2 - 9 sierpnia odbywa się Festiwal Transatlantyk. Jest to spotkanie muzyki i filmu. Przyjadą twórcy obu dziedzin dzielić się doświadczeniem, wymieniać myśli. Zamysł wspaniały i bardzo bliski naszemu światłoczułemu sercu: niewielka miejscowość, gdzie kina brak, zamieni się na kilka dni w miejsce magiczne, gdzie zostaną przekroczone granice. Sam gospodarz określa festiwal słowem „glokalny”. Glokalny, czyli „lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania.”

Polska Światłoczuła zabierze zatem wszystkich „lokalnych” widzów w „globalną” podróż, do innego świata! Gombrowicz byłby zadowolony.

Zapraszamy na projekcje filmów:

  • 4 VIII godz. 10:00Jutro będzie lepiej” Doroty Kędzierzawskiej – fabuły, opowiadającej historię trzech rosyjskich chłopców, uciekających przez „zieloną granicę” do Polski, gdzie mają nadzieję znaleźć tytułowe lepsze jutro

  • 4 VIII godz. 15:00 „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego – dokumentu, przedstawiającego Pawła i Marcela Łozińskich, świetnych polskich dokumentalistów, którzy postanowili skierować tym razem kamerę na siebie samych i opowiedzieć o ważnej relacji między rodzicem a dzieckiem po prostu. Jest to jedna z pierwszych projekcji w Polsce, zapowiedź naszej wrześniowej trasy.)

Projekcje ze spotkaniami odbędą się w Pałacu Rozbitek (60 km na zachód od Poznania) koło miejscowości Kwilcz.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 lipca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca