Film

NOWY FESTIWAL KINO DZIECI JUŻ ZA MIESIĄC! OGŁASZAMY PROGRAM

50 pięknych filmów. 15 miast w Polsce. 10 dni pokazów, zabaw, warsztatów i rozmów. Kino Dzieci, czyli największe w Polsce filmowe święto dla dzieciaków startuje 27 września. Dziś ogłaszamy pełny program i ruszamy z nową stroną internetową.

 

Kino Dzieci to najlepsze produkcje nakręcone w ostatnich latach dla młodych widzów,  w większości niepokazywane dotąd w Polsce. To filmowa uczta dla dzieci w wieku 5-12 lat, ich rodziców, dziadków i opiekunów. Okazja do wspólnego przeżywania kina, zabaw i rozmów inspirowanych filmowymi opowieściami. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, a pokazy odbywać będą się od 27 września do 5 października w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Toruniu oraz Wągrowcu.

 

Program Kina Dzieci tworzy 50 tytułów: animacji, filmów aktorskich, krótkich i długich metraży. Podzielone zostały na sekcje tematyczne o: przyjaźni, wyzwaniach oraz relacjach z rodzicami. Oddzielny blok to prezentacja kina norweskiego, wzorcowego przykładu, jak kręcić mądre i atrakcyjne opowieści dla najmłodszych.

 

Wśród festiwalowych hitów są ekranizacje bestsellerowych norweskich książek Tora Åge Bringsværda i Anne G. Holt „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” oraz „Kacper i Emma – wakacje zimowe”. Reżyser Arne Lindtner Næss (jeden z gości Kina Dzieci) z wyczuciem połączył animację z filmem aktorskim oraz piosenkami. Powstały pełne ciepła i pozytywnej energii produkcje dla dzieci od 5 lat. Ich bohaterowie wspólnie stawiają czoła takim wyzwaniom, jak pierwszy dzień w przedszkolu czy wyjazd na ferie bez rodziców. Każdy z filmów przyciągnął w Norwegii 300 tys. widownię. Holenderską kinematografię reprezentować będzie „Niesforny Bram”, uznany w Holandii za film 2012 roku.  Anna van der Heide nakręciła niebanalną historia o trudnych relacjach łączących świat dzieci i dorosłych. Familijne kino w najlepszym wydaniu przyjedzie z Republiki Południowej Afryki: „Felix” Roberty Durrant to opowieść o małym fanie jazzu, który marzy o karierze saksofonisty. Na szczególną uwagę zasługują także animacje: magiczna „Nocturna” nakręcona w hiszpańsko-francuskiej koprodukcji przez Adrià Garcíę, Víctora Maldonado oraz nagradzany na międzynarodowych festiwalach francuski film „Moja ma jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa” w reżyserii Marka Boreala i Thibauta Chatela. To mądra opowieść oswajająca dzieci z najtrudniejszymi tematami, jak odejście bliskiej osoby.

Filmy można oglądać kierując się tematyką lub smakując po trochu każdą z festiwalowych sekcji. W wyborze pomogą opisy które znaleźć można na festiwalowej stronie www.kinodzieci.pl.

 

Przy każdym filmie umieszczono precyzyjną informację, dla jakiego wieku jest przeznaczony (5+, 6+, 7+, 9+. 10+). Dodatkowo na stronie pojawią się inspirujące materiały do zabaw i rozmów z dziećmi. Bo festiwal to więcej niż pokazy filmowe. Równie ważne, co oglądanie jest dzielenie się emocjami, zabawa, dyskusja. Po seansach zaplanowano zajęcia plastyczne dla dzieci, a także warsztaty dla rodziców.

 

Festiwal to dwa konkursy – swoje nagrody przyznają jury dziennikarzy oraz pisarzy. W skład pierwszego wejdą: Alina Gutek, Zuzanna Ziomecka oraz Paweł T. Felis. Pisarzy reprezentować będą: Joanna Olech, Agata Królak oraz Rafał Kosik. Najlepszy film festiwalu wybierze także publiczność.

 

Festiwalowi towarzyszy konferencja w Warszawie oraz cykl paneli w Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu pod wspólnym hasłem „Kręcimy kulturą dla dzieci”.
To próba diagnozy stanu kultury dziecięcej w Polsce, a w szczególności okazja do przyjrzenia się ofercie filmowej dla najmłodszych. Spotkania moderowane przez Martę Lipczyńską – Gil (szefowa wydawnictwa Hokus-Pokus) przygotowano z myślą o twórcach, producentach, edukatorach, animatorach, krytykach, ale także wszystkich, którym temat jest bliski. W programie m.in. wykład Małgorzaty Ohme o wpływie filmowych treści na rozwój psycho-społeczny dzieci, masterrclass z norweskim reżyserem Arne Lindtner Naessem oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego na festiwalu Kina Dzieci zabrakło pełnometrażowych polskich produkcji.

 

Wstęp na konferencję oraz panele jest bezpłatny. Wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem strony www.kinodzieci.pl.

 

Pokazy festiwalowe są biletowane. Cena: od 5 do 12 zł w zależności od kina.

 

Pełen program festiwalu Kino Dzieci oraz lista kin są już na stronie www.kinodzieci.pl.

 

Więcej informacji także na www.facebook.com/dzieciakinahoryzoncie***

Kino Dzieci to pierwszy festiwal dla dzieci przygotowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, ale kolejny krok stowarzyszenia na drodze kształtowania mądrych, wrażliwych odbiorców. Dział edukacji SNH od kilkunastu lat prowadzi projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych. W nadchodzącym roku szkolnym rozszerza jego działalność na przedszkola. Startowi programu oraz festiwalowi Kino Dzieci towarzyszy kampania społeczna „Dzieciaki na horyzoncie” z udziałem znanych postaci świata filmu i kultury. Aktorzy, pisarze, muzycy będą zachęcać do wspólnych rodzinnych wypraw do kina, pokazywać, że kontakt z filmem może być wspaniałą przygodą.

 

 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca