Film

"Cierpienia młodego Edoardo" zapowiedzią 6. Festiwalu KAMERA AKCJA w Łodzi

Rozpoczynający się kadrem masturbowanego przez ojca młodego chłopka w celu zapobiegnięcia wystąpienia u niego stulejki film, dosyć mocno mnie zaniepokoił. Bynajmniej nie dlatego, że jestem pruderyjny, ale ze względu na lubość europejskiego kina do przekraczania granic obyczajowych w ostatnim czasie.

W dniach od 8 do 11 października odbędzie się w Łodzi 6. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, czyli jedyne wydarzenie poświęcone krytyce filmowej, w którym corocznie uczestniczy przeszło 15000 widzów. Esencją festiwalu są panele dyskusyjne tworzące twórczy dialog wśród środowiska filmowego. Poprzez warsztaty, konkursy, spotkania networkingowe „one-on-one” oraz panele dyskusyjne, FKA daje młodym ludziom szansę na rozpoczęcie profesjonalnej ścieżki kariery. Program wydarzenia dopełniają pokazy najważniejszych filmów z międzynarodowych festiwali - docenionych przez krytyków, wywołujących dyskusję.

 

Zapowiedzią dla wydarzenia był warszawski pokaz filmu Cierpienia młodego Edoardo w reżyserii Duccio Chiariniego, utrzymanego w stylu lekkiej komedii obyczajowej. 

 

Krótka historia borykającego się z problemem dojrzewania głównego bohatera, spędzającego wraz z kolegą wakacje w rodzinnym mieście Pizza, wzbudzi zapewne mieszane uczucia. Osobiście do dzisiaj nie wiem, po co obraz ten powstał.

 

Rozpoczynający się kadrem masturbowanego przez ojca młodego chłopka w celu zapobiegnięcia wystąpienia u niego stulejki film, dosyć mocno mnie zaniepokoił. Bynajmniej nie dlatego, że jestem pruderyjny, ale ze względu na lubość europejskiego kina do przekraczania granic obyczajowych w ostatnim czasie. Dalej było już tylko gorzej. Usilne poszukiwanie partnerki do odbycia stosunku płciowego, samozaspokajanie się przy pomocy świeżo kupionej lub złowionej ośmiornicy, borykanie się z problemem zwężenia napletka, a wszystko z konfliktem rodziców po zdradzie jednego z nich w tle. 

 

I choć doskonale rozumiem, że takie historie są na porządku dziennym, to szczerze mówiąc nie widzę potrzeby tworzenia obrazu, który w sposób dosłowny, jednoznaczny i naturalistyczny, pokazuje zwyczaje i zachowania nastolatków. Tym bardziej, jeśli sceny seksualne nie są nośnikiem potrzebnej do przemyślenia kwestii potrzeby miłości, która w tym filmie jest oczywista, tak samo, jak w życiu człowieka, by osiągnąć spełnienie fizyczne. Ostatecznie Cierpienia młodego Edoardo uważam za edukację medyczną dla fizjologicznych problemów, które dominowały niemalże w każdej minucie lub po prostu niczego nie zrozumiałem. 

 

Jedyny plus w obrazie, to dobrze dobrana obsada i chwilami ciekawe ujęcia morskich plenerów.

 

Nie polecam, jeśli nie masz stulejki lub boisz się o nią zapytać lekarza lub farmaceuty.

 

Subiektywnie film ocenił dla Was

Robert Stawski

 

Cierpienia młodego Edoardo (Short Skin)

Reżyseria: Duccio Chiarini

Producenci: Babak Jalali i Duccio Chiarini

Producenci wykonawczy: Givenra Elkann i Frnacesca Zanza

Zdjęcia: Baris Ozbicer

Montaż: Roberto Di Tanna

Muzyka oryginalna: Woodpigeon

Scenografia: Ilaria Fallacara Kostiumy: Givenra De Carolis

Charakteryzacja: Alice Gentili

OBSADA

Matteo Creatini: Edoardo

Francesca Agostini: Bianca

Nicola Nocchi: Arturo

Miriana Raschillŕ: Elisabetta

Bianca Ceravolo: Olivia

Bianca Nappi: Daniela

Michele Crestacci: Roberto

Francesco Acquaroli: Dottore

Crisula Stafida: Pamela

Anna Ferzetti: Anna

Lisa Granuzza di Vita: Lara 

 

6. edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

od 8 do 11 października w Łodzi.

www.kameraakcja.com.pl

fb: www.facebook.com/kameraakcja 

Robert Stawski

Robert Stawski

43 Warszawa
395 artykułów
kontakt: warszawa@wywrota.pl

prywatny blog: http://comiwsercugra.tumblr.com/
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca