Film

20. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia - 27.11-04.12.2015

HISTORIA

Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Od swojej pierwszej edycji w 1992 roku pozostaje jednym  z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce. To równocześnie festiwal, który przypomina, że wielokulturowa Łódź ciągle jest stolicą polskiej kinematografii i miastem o wielkich tradycjach filmowych. Tę opinię potwierdzają wieloletni przyjaciele festiwalu, wśród nich m.in. Agnieszka Holland: „Uważam Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi za jeden z najbardziej autorskich i ciekawych spośród europejskich festiwali filmowych. To znakomita promocja kina europejskiego i inspirująca przestrzeń tak dla widzów jak i dla filmowców.”

 

GOŚCIE

Nasze zaproszenia na festiwal przyjęli w tym roku m.in. Allan Starski, Marek Koterski, Jerzy Zieliński, Robert Więckiewicz, Stig Bjorkman, Mika Kaurismaki, Małgorzata Zajączkowska, Zbigniew Libera, Magnus von Horn, Kuba Czekaj. W poprzednich latach Forum Kina Europejskiego odwiedzili tak znakomici twórcy jak Agnieszka Holland, Jerry Schatzberg, Andriej Konczałowski, Siergiej Łoźnica czy Istvan Szabo.

 

ZŁOTE GLANY

Nagroda, którą przyznajemy co roku twórcom ważnym, ale i niezależnym. Twórcom wybitnym, będącym symbolem poszukiwań i wolności, z uporem przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze. Laureatami Złotego Glana byli do tej pory m.in. Agnieszka Holland, John Malkovich, Zbigniew Rybczyński, Istvan Sabo, Lech Majewski, Peter Greenaway, Andriej Konczałowski, Jerry Schatzberg czy Zdzisław Beksiński.

 

FILM OTWARCIA – MOJE CÓRKI KROWY

Obraz Kingi Dębskiej nagrodzony przez publiczność i dziennikarzy na festiwalu w Gdyni. Przedpremierowy pokaz z udziałem ekipy filmowej będzie jednym z pierwszych pokazów w Polsce. Film owacyjnie przyjmowany również zagranicą, m.in. w Rzymie, po pierwszym międzynarodowym pokazie komediodramatu, w którym znakomite kreacje stworzyli Agata Kulesza, Gabriela Muskała, Marcin Dorociński i Marian Dziędziel. Inspiracją dla filmu była prawdziwa historia rodziców Kingi Dębskiej.

 

FILM ZAMKNIĘCIA – ZUPEŁNIE NOWY TESTAMENT

Pełna gagów i absurdalnego humoru komedia porównywana przez krytyków do najlepszych dokonań Monty Pythona. Jeden z największych przebojów w europejskich kinach w ostatnich miesiącach i belgijski kandydat do oscarowych nominacji w kat. Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Obraz jest dziełem Jaco van Dormaela, twórcy głośnego „Mr Nobody” z Jaredem Leto w roli tytułowej. W 2010 roku Jaco van Dormael został nagrodzony Złotym Glanem.

 

SEKCJE

W tym roku, z okazji jubileuszowej edycji Forum Kina Europejskiego proponujemy naszym widzom 11 sekcji programowych. W przypadku Debiutów Polskich oraz Debiutów Europejskich zawsze staramy się dotrzeć do najciekawszych propozycji filmowych, prezentowanych na krajowych i międzynarodowych festiwalach (m.in. Cannes, Berlin, Wenecja, Karlovy Vary, festiwal w Gdyni, festiwal Młodzi i Film w Koszalinie, Nowe Horyzonty we Wrocławiu).

 

1.DEBIUTY POLSKIE

Zaprezentujemy m.in. trzy filmy będące debiutami reżyserskimi wybitnych polskich operatorów; „Króla życia” Jerzego Zielińskiego, „Czerwonego pająka” Marcina Koszałki i „Chemię” Bartosza Prokopowicza.

 

2.DEBIUTY EUROPEJSKIE

W sekcji znajdzie się m.in. austriacki kandydat do oscarowych nominacji w kat. Najlepszy Film Nieanglojęzyczny – horror „Goodnight Mommy – Widzę, widzę” tandemu autorskiego Veronika Franz i Severin Fiala. Obraz, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem podczas festiwalu Nowe Horyzonty.

 

3.DOKUMENTY WIMA WENDERSA

Znakomity niemiecki filmowiec świętuje w tym roku 70 urodziny oraz 45- lecie pracy twórczej. Z tego okazji przygotowaliśmy wspólnie z Instytutem Goethego w Warszawie przegląd dokumentów zrealizowanych przez Mistrza – m.in. głośny film „Sól Ziemi”, którego bohaterem jest światowej sławy fotografik Sebastiao Salgado.

 

4.PRZEGLĄD FILMÓW NASTASSJI KINSKI

Znakomita aktorka znana jest m.in. z kilku filmów Wendersa. Polecamy m.in. „The Wrong Move” z 1975 roku, w którym Nastassja debiutowała jako nastolatka. Również nieznany polskiej publiczności dramat „Poniżeni i skrzywdzeni” (reż. Andrei Eshpay). W ramach retrospektywy przypomnimy także „Tess” Romana Polańskiego.

 

5.PRZEGLĄD FILMÓW PIERA PAOLA PASOLINIEGO

W tym roku mija 40 rocznica śmierci jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców kina włoskiego. Chęć przypomnienia dzieł Mistrza to również odpowiedź na premierę filmu „Pasolini” w reż. Abla Ferrary, w którym tytułową rolę zagrał Williem Dafoe. W czasie festiwalu przypomnimy również. najgłośniejszy film Pasoliniego – „Salo, czyli 120 dni sodomy”, który ze względu na swoją drastyczność został zakazany w kilkudziesięciu krajach

 

6.KINO FIŃSKIE

Zainteresowanie fińską kinematografią systematycznie wzrasta. W sierpniu w czeskim miasteczku Uherskie Hradiste zakończyła się Letnia Szkoła Filmowa, gdzie zaprezentowano retrospektywę kina fińskiego od lat 50-tych. Gościem tej imprezy był Mika Kaurismaki, który przyjął także nasze zaproszenie. To kolejny twórca, którego nagrodzimy Złotym Glanem. W sekcji fińskiej zaprezentujemy m.in. jego najnowsze dzieło, czyli film „The Girl King”, biograficzny dramat inspirowany prawdziwą historią szwedzkiej Królowej Krystyny.

 

7.KINO DOGMY

W tym roku mija 20- lecie manifestu artystycznego, który w 1995 roku ogłosiło kilku duńskich filmowców z Larsem von Trierem i Thomasem Vinterbergiem na czele. Świadomie nawiązując do francuskiej Nowej Fali, twórcy starali się zrezygnować z zaplecza technologicznego tak charakterystycznego dla większości produkcji, szczególnie dla kina hollywoodzkiego. W czasie forum przypomnimy m.in. „Przełamując fale” i „Tańcząc w ciemnościach” oraz głośny dokument Stiga Bjorkmana, którego bohaterem jest Von Trier (Tranceformer. A portrait of Lars von Trier).

 

8.SLOW CINEMA

Rośnie popularność filmów będących alternatywą dla kina wysokobudżetowego. Młodzi twórcy europejscy coraz częściej są spadkobiercami tradycji kina autorskiego Wielkich Mistrzów w stylu Bergmana czy Felliniego. To nurt artystyczny, który narodził się spontanicznie, z potrzeby opisania współczesnego świata za pomocą prostych środków wyrazu. W sekcji pokażemy m.in. głośną „Wyspę kukurydzy” (reż. G. Owaszwili) – obraz, który zdobył 5 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym nagrodę za najlepszy film w Karlowych Warach.

 

9.KOPRODUKCJE EUROPEJSKIE

Współczesne kino europejskie to coraz częściej koprodukcje. Zainspirowani sukcesami oscarowej „Idy” postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak radzą sobie polscy twórcy w coraz liczniejszych produkcjach międzynarodowych. W ramach sekcji naszym gościem będzie Allan Starski; laureat Oscara za „Listę Schindlera” Spielberga i autor scenografii do filmu „The Cut” Fatiha Akina, którego koproducentem jest łódzki Opus Film.

 

10.POKAZY SPECJALNE

Głośne produkcje które nie miały jeszcze polskiej premiery; tak jak „Syn Szawła”, debiut reżyserski 38-letniego László Nemesa nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w

Cannes. Obraz, który przełamuje dotychczasowe klisze narracyjne typowe dla fabuł o holokauście.

 

11.FILMOWE ODKRYCIA EUROPY

Sekcja, w której prezentujemy filmy ważne, przełomowe- tak jak np. „Frankofonia” Aleksandra Sokurowa, obraz przyjęty brawami na festiwalu w Wenecji i wyróżniony prestiżową nagrodę FEDEORA, przyznawaną przez dziennikarzy zrzeszonych w Federation Of Film Critics Of Europe And Mediterranean. Wybitny dramat historyczny opowiada o próbach uratowania skarbów paryskiego Luwru podczas II wojny światowej. To nie pierwsze wyróżnienie Sokurowa w Wenecji; reżyser jest laureatem Złotego Lwa za „Fausta” z 2011 roku. Polecamy również najnowsze dzieło Petera Greenawaya, zeszłorocznego laureata Złotego Glana. „Eisenstein w Meksyku” to autorskie spojrzenie na podróż wybitnego filmowca do Meksyku w 1931 roku.

 


przysłano: 25 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca