Film

Kolejny film z cyklu "Kino z Krzyżykiem" w Kinie Praha

Kino Praha zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Kino z Krzyżykiem”. Tematem przewodnim spotkań jest wskazane przez Papieża Franciszka „miłosierdzie”. Prezentowane filmy dotyczą relacji, przebaczania oraz miłosierdzia. Spotkanie z widzami poprowadzą - teolog duchowości i filmoznawca ks. Marek Kotyński oraz dziennikarz i historyk sztuki Paweł Kęska.

 

Kino Praha serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Kino z Krzyżykiem”. 4.stycznia o godz. 20.00 odbędzie się pokaz filmu „Mój przyjaciel wróg”, po projekcji filmowej zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji, w której wezmą udział zaproszeni goście i widzowie. Spotkania poprowadzą - teolog duchowości i filmoznawca ks.
Marek Kotyński wraz z dziennikarzem i historykiem sztuki Pawłem Kęską.


„Kino z Krzyżykiem” to propozycja dla tych, którzy we współczesnym świecie poszukują Boga, kochają kino i tak jak my, chcą o nim rozmawiać. „Kino z Krzyżykiem” to niepowtarzalna okazja do zapoznania się nie tylko z kinem religijnym, lecz także ludzkim, intrygującym i porywającym. Takim, które stawia pytania i daje nadzieję. Kino jest najpełniejszą opowieścią, syntezą ludzkich talentów i twórczych możliwości. Szczera opowieść o człowieku to opowieść o Bogu, a więc czy można w kinie spotkać Boga? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas nowego cyklu filmowego „Kino z Krzyżykiem”. Filmy, w większości fabularne, zostały dobrane tak, aby dotyczyły relacji, przebaczenia (i jego braku), a także miłosierdzia. Seanse pokazywane w ramach cyklu będą punktem wyjścia do dyskusji nad fenomenem ludzi, którzy poświęcają życie Bogu.
Po projekcji filmowej zapraszamy na dyskusje, które prowadzą: O. Marek Kotyński i Paweł Kęska.

 

O. dr Marek Kotyński - redemptorysta, teolog duchowości i filmoznawca. Profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego sekcji Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie wykłada duchowość współczesną, zagadnienia nowej ewangelizacji i kieruje Forum Filmów Nie-zwyczajnych. Specjalizuje się w badaniach nad ekspresją doświadczenia duchowego w kulturze, zwłaszcza w filmie. Pracuje również, jako rekolekcjonista w Polsce i za granicą.

Paweł Kęska - historyk sztuki, teolog, fotograf, dziennikarz radiowy zajmujący się publicystyką kulturalną, społeczną i historyczną. Prezenter Radia Warszawa.

Specjalny patronat nad cyklem „Kino z Krzyżykiem objęli Abp Henryk Hoser i Kardynał Kazimierz Nycz. Pokazy filmowe są współorganizowane przez Radio Warszawa, Radio Wnet i Gościa Niedzielnego.

 

PROGRAM: „Kino z Krzyżykiem”:

4 stycznia, godz.20.00 – „Mój przyjaciel wróg”
reż. Eran Riklis, rok produkcji: 2012, czas: 1h 47min.

Liban, rok 1982. Mały Fahed od lat mieszka w obozie dla palestyńskich uchodźców z dziadkiem i ojcem. Pewnego dnia chłopiec i jego koledzy widzą, jak z przelatującego nad ich głowami samolotu coś spada. Znajdują pilota Yoniego, który katapultował się, gdy jego myśliwiec zestrzelono. Żołnierz zostaje pojmany i umieszczony w tym samym obozie, w którym mieszka Fahed. 10-latek szczerze nienawidzi Izraelczyków, ale – gdy Yoni w zamian za pomoc obiecuje mu powrót do Palestyny – postanawia zorganizować jeńcowi ucieczkę.


1 lutego, godz.20.00 – „Mandarynki”
reż. Zaza Urushadze, rok produkcji: 2013, czas: 1h 30min.

Jesień – ulubiona pora roku poetów i melancholików – to też czas, w którym w jednych z sadów w Abchazji dojrzewają mandarynki. Od morza wieje jeszcze ciepły wiatr, lasy na wzgórzach pokrywają się złotymi liśćmi. Jest rok 1992, więc ciszę przerywają odgłosy toczącej się wokół wojny. Markus pielęgnuje sad mandarynkowych drzew, Ivo wyplata kosze, w których obaj plantatorzy sprzedają owoce regularnie pojawiającym się w okolicy żołnierzom.

Konflikt zbrojny w okolicy nabiera jednak na sile. Grzebiący zmarłych Gruzinów Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina o imieniu Niko. Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii. Czy mężczyźni będą potrafili się porozumieć i w małej abchaskiej wiosce nie rozleje się więcej krwi?


7 marca, godz.20.00 – „Pasja”
reż. Mel Gibson , rok produkcji: 2004, czas: 2h 7min.

Wstrząsający opis ostatnich 12 godzin życia Jezusa Chrystusa. To zdecydowanie najmocniejsze przedstawienie

Pasji z jakim spotkaliśmy się do tej pory w kinie. Film jest wierny przekazom historycznym, biblijnym oraz teologicznym. Aby podkreślić autentyczność historii, aktorzy posługują się dwoma wymarłymi językami: aramejskim i łaciną.


11 kwietnia, godz.20.00 – „We mgle”
reż. Siergiej Łoźnica , rok produkcji: 2012, czas: 2h 7min.

Zachodnie rubieże Związku Radzieckiego. Jest rok 1942. Na terenie okupowanym przez Niemców, miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciw najeźdźcy. Nieopodal wsi, w której mieszka pracownik kolei – Suszenja, wykoleja się pociąg. Niewinny Suszenja wraz z grupą sabotażystów trafia do aresztu, ale uchodzi z życiem. Niemiecki oficer postanawia puścić go wolno, lecz w związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie, dwaj partyzanci - Burow i Wojtek, wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu. Gdy dopadają ofiarę, wpadają w zasadzkę. Suszenja zostaje sam i musi zmierzyć się z ciężko rannym partyzantem.
9 maja, godz.20.00
Szczegółowe informacje już wkrótce!


6 czerwca, godz.20.00 – „Sztuczki”
reż. Andrzej Jakimowski, rok produkcji: 2007, czas: 1h 35min.

Stefek ma dziewięć lat, mieszka razem z matką i siostrą Elą zapuszczonej kamienicy w Wałbrzychu. Ojciec odszedł od nich wiele lat temu do innej kobiety. Chłopcu pozostało po nim tylko zdjęcie – zniszczone i porysowane. Mimo to Stefek na podstawie fotografii rozpoznaje w mężczyźnie spotkanym na dworcu (Tomasz Sapryk) swojego tatę i za wszelką cenę próbuje nawiązać z nim kontakt, gdy ten codziennie oczekuje na pociąg do pracy. Stefek jest przekonany, że jego siostra ma swoje tajemnicze metody, które pozwalają jej w zwykłych codziennych sytuacjach zmieniać bieg wydarzeń. Czy „sztuczki” bohaterów sprawią, że ich los się odmieni?


PROGRAM „Kino z Krzyżykiem”
Wybrane poniedziałki, godz.20.00
Cena biletu – 15 zł
WWW.KINOPRAHA.PL


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 grudnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca