Film

W Argentynie będą uczyć o kinie w podstawówkach. W Polsce robią to od dawna

Argentyńczycy starają się przekonać do kina najmłodszych. Polska robi to od dawna, chociaż ciągle przed nauczycielami filmowymi wiele pracy.
Argentyna jest kolejnym po Francji krajem, które zamierza uczyć sztuki filmowej i zachęcać do chodzenia do kin już od najmłodszych lat. Kilka tygodni temu w kraju ruszył program "Szkoły idą do kina" (inicjatywa identyczną nazwę ma we Francji - "College au Cinema").

W ramach przeznaczonego dla podstawówek programu dzieci brane są do kin po to, żeby oglądać w nich argentyńskie produkcje. Wyjściu towarzyszy również lekcja podstaw analizy dzieła. Zdaniem pomysłodawców, INCAA Film Institute, dzieci oglądają niewiele filmów, a jeżeli już - rzadko są to tytuły argentyńskie, rzadko też ma to miejsce w kinie.

Inicjatywa wprowadzona jest w siedmiu z 24 regionów. Za kilka tygodni organizatorzy podsumują pierwsze tygodnie i zaczną pracować nad strategią na rok 2017.

INCAA Film Institute ponadto zaprosił dzieci i młodzież do udziału w konkursie zatytułowanym "Que Necesita el Cine Argentino Para Que Chicos como Vos Lo VeanA" ("Co powinno zrobić kino argentyńskie, żeby dzieci chciały je oglądać"). Jury, w którym znaleźli się laureat Oscara Juan Jose Campanella oraz Sebastian Borensztein wybrało już siedem ciekawych pomysłów, które wkrótce zostaną ogłoszone.

W Polsce od lat przy kinach działają akademie filmowe (m.in. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej). Od niedawna rozwijany jest też ogólnopolski program Filmoteka Szkolna, w ramach którego lekcje kina prowadzą krytycy. Więcej informacji na temat tej inicjatywy można znaleźć pod tym adresem. Niemniej w kinach brakuje najmłodszych widzów, a także rodzimych propozycji dla nich. Polski Instytut Sztuki Filmowej pod dyrekcją Magdaleny Sroki podjął niedawno nowe działania mające sytuację tę poprawić. - Brakuje nam filmów dla dzieci, brakuje nam kinematografii familijnej i mimo, że Polski Instytut Sztuki Filmowej od lat uważa tę dziedzinę filmu za priorytetową, niewiele się w tym temacie zmienia - mówiła kilka miesięcy temu Magdalena Sroka. - Odnosimy sukcesy w dziedzinie animacji, ale jeżeli chodzi o kino fabularne ciągle nie doczekaliśmy się takiego rynku, który wprowadzałby go w sposób trwały do dystrybucji.

Teraz, od 17 do 25 września, w kinach w całej Polsce trwa 3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci (organizowany przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty). Seansom towarzyszą warsztaty, spotkania, koncerty, a nawet pikniki. Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć pod tym adresem.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 20 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca