Film

"Demon" wśród najlepszych filmów 2016 roku

"Demon", ostatni film zmarłego w ubiegłym roku Marcina Wrony, nie przestaje zachwycać krytyków za oceanem. Dzieło właśnie znalazło się w rocznym podsumowaniu jednego z cenionych amerykańskich krytyków.
Obraz wszedł do kin w USA po wakacjach. Tuż po premierze pojawiły się pozytywne recenzje m.in. na łamach "New York Timesa" i "Rolling Stone'a". Po kilku miesiącach, gdy przyszedł czas na wybór najważniejszych dzieł mijającego roku, na polski obraz uwagę zwrócił Jim Hoberman. Szanowany znawca filmowy zamieścił "Demona" na ósmej pozycji (ex aequo z "Czarownicą: Bajką ludową z Nowej Anglii" Roberta Eggersa) w swym rankingu najlepszych filmów 2016 roku. Zdjęcie z gazety przedstawiające zestawienie można znaleźć na Facebooku polskiego krytyka, Michała Oleszczyka.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy "Demon" zwrócił na siebie uwagę zagranicznych widzów rok temu na festiwalu w Toronto. Głównym bohaterem opowieści jest Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem. Przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety - Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego...

"Demon" jest międzynarodową koprodukcją. Obok Itaya Tirana ("Liban"), Tomasza Schuchardta, Andrzeja Grabowskiego i Agnieszki Żulewskiej w filmie grają Adam Woronowicz, Cezary Kosiński, Anna Radwan, Katarzyna Gniewkowska i Tomasza Ziętek. Marcin Wrona nie tylko film wyreżyserował, ale również był jego producentem i współautorem scenariusza. Twórca zmarł tragicznie we wrześniu 2015 roku, kilka dni po polskiej premierze dzieła na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 7 grudnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca