Film

Nowa nagroda polskiego środowiska filmowego - dla nonkonformistów

17 grudnia poznamy laureata pierwszej edycji nagrody im. Krzysztofa Krauzego. Wyróżnienie przyzna Gildia Reżyserów Polskich, która jest jego pomysłodawcą.
- Chcielibyśmy, by nasza nagroda była nagrodą za nonkonformizm - zaznaczają w preambule nagrody jej pomysłodawcy. - Co on dla nas oznaczan Na pewno łączy się z takimi pojęciami, jak wewnętrzna wolność, niezależność, odwaga cywilna. Jakie cechy trzeba spełniać, żeby zasłużyć na miano nonkonformisty Na pewno trzeba mieć silne przekonanie do swoich odczuć i poglądów i wynikającej z nich konsekwentnej postawy wobec świata. To umiejętność >>płynięcia pod prąd<<, odwaga stawania w obronie swoich przekonań, czasem wbrew opinii większości, wbrew opinii własnego środowiska. To jest chęć bronienia słabszych wobec silniejszych, mniejszości wobec większości. To jest bezkompromisowość, wyeliminowanie ze swego działania prostej kalkulacji "czy to mi się opłaci".

W pierwszej edycji nagrody kapituła w składzie: Agnieszka Holland, Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox, Rafael Lewandowski, Magdalena Łazarkiewicz wzięła pod uwagę filmy, które miały premierę kinową w roku 2015. Nominacje zgłaszali wszyscy członkowie Gildii Reżyserów Polskich. Ostatecznie otrzymali je: Karolina Bielawska (za dokument "Mów mi Marianna"), Kuba Czekaj (za "Baby Bump"), Magnus von Horn ("Intruz"), Grzegorz Jankowski ("Polskie gówno"), Grzegorz Jaroszuk ("Kebab i Horoskop"), Grzegorz Królikiewicz ("Sąsiady"), Hanna Polak ("Nadejdą lepsze czasy"), Agnieszka Smoczyńska ("Córki Dancingu") i Małgorzata Szumowska ("Body/Ciało").

Laureat I edycji Konkursu im. Krzysztofa Krauzego otrzyma obraz Kasinatha Chauhana, prymitywisty z Pune w Indiach. Malarz nazywany hinduskim Nikiforem był niepiśmiennym pucybutem pracującym pod sklepem obuwniczym Bata. Jego rysunki wykonane na pudełkach po butach dostrzegli ponad dekadę temu podczas pobytu na festiwalu w filmowym w Pune Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze. Dziś obrazy Kasinatha Chauhana są pokazywane w uznanych galeriach sztuki na całym świecie. Obraz pochodzi z prywatnej kolekcji Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.

Nagroda będzie przyznawana corocznie, a jej druga edycja odbędzie się 2 kwietnia 2017 w urodziny jej patrona. Kapituła będzie brała pod uwagę filmy, które miały premierę w 2016 roku.

Krzysztof Krauze urodził się 2 kwietnia 1953 roku. Był synem aktorki Krystyny Karkowskiej. Warsztatu uczył się w PWSFTviT w Łodzi. Zasłynął m.in. takimi filmami, jak "Nowy Jork, czwarta rano", "Gry uliczne", "Dług", "Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela" czy "Papusza". Zmarł 24 grudnia 2014 roku.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 13 grudnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca