Film

Tyler Perry jako Oscar Micheaux

Tyler Perry zagra główną rolę w filmie biograficznym o pierwszym afroamerykańskim filmowcu Oscarze Micheaux. Nad produkcją pracuje HBO.
Scenariusz pisze obecnie Charles Murray ("Synowie Anarchii", "Roots"). Punktem wyjścia jest biografia "Oscar Micheaux: The Great and Only: The Life of America's First Black Filmmaker" z 2007 roku autorstwa historyka kina Patricka McGilligana.

Swoją przygodę ze sztuką Micheaux zaczął jako pisarz. Później zainteresował się kinem i samodzielnie zebrał pieniądze na adaptację swojej powieści z roku 1917 - "The Homesteader". Między 1919 i 1948 rokiem wyreżyserował około 40 filmów fabularnych. Wszystkie zrealizował poza Hollywood, gdzie spotykał się tylko z dyskryminacją.

Micheaux nie tylko reżyserował, ale i samodzielnie zajmował się dystrybucją. Osobiście woził kopie swoich dzieł do murzyńskich społeczności. Na ekranie starał się walczyć z rasowymi stereotypami.

Twórca zmarł w roku 1951. Wiele z jego filmów zaginęło lub uległo zniszczeniu. Nie były konserwowane. Pośmiertnie Amerykańska Gildia Reżyserów - w roku 1986 - przyznała mu nagrodę za osiągnięcia życia.

Tyler Perry od lat również kroczy własną ścieżką. Reżyseruje i gra. Znany jest m.in. z ról w filmach "Zaginiona dziewczyna", "Alex Cross" czy "Wojownicze żółwie ninja: Wyjście z cienia". Jego dziełami są m.in. "Zakazane pragnienia", "Dobre uczynki" czy "Kolorowe ptaki".

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 30 czerwca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca