Film

Polski film powalczy o nagrodę w Montrealu

Poruszający film "Zgoda" zakwalifikował się do Konkursu Głównego 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Nominowany do Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni obraz z Jakubem Gierszałem, Zofią Wichłacz i Danutą Stenką w krajowych kinach zagości od 6 października.
"Zgoda", będąca debiutem Macieja Sobieszczańskiego, to opowieść o dwóch młodych mężczyznach (Jakub Gierszał - "Sala samobójców", "Wszystko co kocham" i Julian Świeżewski - "Wołyń") zakochanych w jednej dziewczynie. W tę wcieliła się Zofia Wichłacz, która debiutowała rolą "Biedronki" w "Mieście 44" Jana Komasy, zdobywając za swoją kreację Polską Nagrodę Filmową - Orzeł w kategorii Odkrycie roku oraz Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2017 roku jej występ w "Amoku" wyróżniono w Berlinie nagrodą Shooting Star 2017, przyznawaną najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia.

Akcja rozgrywa się w 1945 roku. Właśnie kończy się wojna. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród "niechętnych komunistycznej władzy". Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek (Julian Świeżewski). Próbuje ocalić Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin (Jakub Gierszał), Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie. Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko.

Dotychczas film Sobieszczańskiego został nagrodzony na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w sekcji First Look dla najlepszego projektu w fazie postprodukcji. Znalazł się również w elitarnym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Reżyser "Zgody" jest kolejnym polskim twórcą, którego film ma szansę na sukces w ramach kanadyjskiego festiwalu. W poprzednich latach w Montrealu wyróżnienia odebrali m.in. Michał Rogalski (nagroda za najlepszy scenariusz za "Letnie przesilenie") oraz Maciej Pieprzyca (Grand Prix oraz Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności za "Chce się żyć").

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 25 sierpnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca