Muzyka

Czesław Śpiewa

Koncert Czesława, który Śpiewa. Mleczarnia, listopad 2008

Co można zrobić wieczorem w środku tygodnia? Po wyłączeniu obowiązków niewiele pozostaje czasu, by w ogóle coś zrobić. Wiele osób powiedziałoby, że trzeba odpocząć, gdyż dzień był wyczerpujący, a do końca tygodnia jeszcze tak daleko. Cieszy mnie jednak, że wciąż spotkać można wiele takich osób, które ten fragment czasu jaki pozostaje pomiędzy codziennymi znojami, a snem, które potrafią cieszyć się i czerpać energię w klubach i na koncertach.

Takiego właśnie ciężkiego, jak zwykle, dnia w pobliżu Synagogi pod Białym Bocianem odbył się wspaniały koncert Czesława, a może raczej Piotra – już sam nie wiem i nie wiem czy sam Mozil to wie. Czesław Śpiewał dla wypchanej po brzegi sali fanów oraz osób przez nich zaproszonych. Tym razem nie był sam, lecz na koncert w piwnicy Mleczarni zaprosił dwóch innych artystów: Karen Duelund Mortensen (Saksofon) oraz Martin'a Bennebo Pedersen (Akordeon). Razem włożyli bardzo dużo pracy w to, by na sali nie pozostała osoba, która nie byłaby zadowolona z poświęconej muzykom chwili.

Jednym słowem rewelacja. Tym, którzy jeszcze nie byli na koncercie Czesława Mozila polecam – najlepiej jeżeli odbędzie się on w niewielkim klubie, w kameralnej atmosferze. Tym, którzy już na takim koncercie byli wiedzą o czym mówię.


Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie http://foto.wapnet.pl/img/


Krótkie przypomnienie dla tych, którzy jeszcze Czesława nie słyszeli (na podst. Wiki): Czesław Mozil (ur. 12 kwietnia 1979 w Zabrzu) – polski wokalista, kompozytor i muzyk (grający głównie na akordeonie guzikowym), absolwent The Royal Danish Academy of Music.

W wieku pięciu lat Mozil wyjechał wraz z rodzicami i rodzeństwem do Danii. Jego matka pochodzi z Górnego Śląska, ojciec jest Ukraińcem ze Lwowa. W Danii mieszkał do dwudziestego ósmego roku życia. Był współwłaścicielem baru Kulkafeen w centrum Kopenhagi.

Pomimo emigracji nie stracił kontaktu z Polską, z czasem coraz częściej do niej przyjeżdżał oraz koncertował. W końcu zdecydował się zamieszkać na stałe w Polsce, w Krakowie. Tworzy trudną do sklasyfikowania oryginalną muzykę, noszącą ślady kabaretu, rocka, a nawet punk rocka, przy czym sam Mozil swoją muzykę określa mianem po prostu „popu" lub „alternatywnego popu" z „podtekstem punkowym". Muzyk gra m.in. z założoną przez siebie duńską grupą rockową Tesco Value (nazwa grupy pochodzi od przezwiska, jakim ochrzczono Mozila podczas wakacji na obozie młodzieżowym w Anglii). W 2007 wystąpił wraz z grupą Hey podczas realizacji koncertu z cyklu MTV Unplugged. Czesław Śpiewa jest jego autorskim projektem, w którym jako frontman gra i śpiewa z różnymi muzykami, w najróżniejszych składach instrumentalnych. 7 kwietnia 2008 nakładem Mystic Production ukazał się w Polsce debiutancki album Czesława pt. Debiut. Sześć tygodni po premierze album uzyskał status złotej płyty, trzy miesiące później po łącznym sprzedaniu ponad 30 tys. krążków osiągnął status platynowej płyty. Teksty piosenek wraz z Michałem Zabłockim pisali internauci na jego czacie na stronie multipoezja.onet.pl. W nagrywaniu albumu brali udział m.in. kwintet dęty Femme Fatale, Chór Świętej Anny z Kopenhagi, Chór Dobrej Karmy i Chór Impreza U Jakuba, a także akompaniatorzy na mandolinie, gitarze basowej, fujarkach, perkusji, gitarach, saksofonie, kontrabasie i waltorni. Plastycznie płytę ilustrowała Jaśmina Parkita.

11 listopada 2008, w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wystąpił w Łodzi na Listopadowej Nocy Kabaretowej.

bibiak

bibiak

43 Wrocław
1 artykuł 1 tekst 68 komentarzy
co tu gadać - tu trzeba lać! jednym słowem: pijak.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Briony 28 listopada 2008, 17:52
Tak Czesław cudowny. Koncert na pewno też do tego klimat Mleczarni. Miałam tam być, niestety dojazd dojazd dojazd... ale kolejnej szansy na Czesława nie przegapię.
Karaluch 16 maja 2011, 20:02
Tak. Kocham Czesława.
przysłano: 25 listopada 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca