Muzyka

Budyń Supersam & Grawer

Koncert Jacka Szymkiewicza, lidera zespołu POGODNO, połączony z promocją jego debiutanckiej książki pt. „GRAWER”.

 

SUPERSAM Jacka Szymkiewicza, lidera zespołu POGODNO to słowny monodram - myślodram, opowieść o GRAWERZE życia. Ekspresja muzyczna: piosenki z repertuaru Budynia, Budynia i Sprawców Rzepaku, Pogodno, covery podporządkowane Budyniowemu poczuciu piękna, przeplatane są pogadankami. Całość jest trochę poetycka, trochę zwariowana, a chwilami bardzo wzruszająca. Druga część spotkania to monodram, podczas którego Budyń opowiada o popełnionym przez siebie debiucie książkowym - „GRAWERZE” oraz odtwarza część tekstu.

To pierwsza odsłona tego projektu na Śląsku. Impreza organizowana przy współpracy z Museum Music Republic.

 

BUDYŃ

JACEK SZYMKIEWICZ vel Budyń to lider i założyciel zespołu Pogodno, tekściarz, twórca muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Artysta wszechstronny - tworzy również muzykę filmową i teatralną. Ostatnio do filmu „Jeż Jerzy”. Spektakle teatralne opatrzone jego nutami to m.in. „Wizyta Starszej Pani” (reż. Michał Zadara, Teatr Współczesny Szczecin) czy „Utopia będzie zaraz” (reż. Michał Zadara, Teatr Stary Kraków).

Wspólnie z Piotrem Piaseckim - Bajzlem w projekcie BaBu Król odczarował teksty Edwarda Stachury z patyny harcerskiego zaśpiewu. Album „Sted” zanurza wiersze Stachury w dźwiękach rockowej alternatywy.

Wyraziste tekstowo utwory Pogodno to również zasługa Budynia. Napisał teksty do piosenek takich wykonawców jak Kasia Kowalska, Monika Brodka czy Varius Manx. Latem zeszłego roku rozpoczął samodzielną, solową konfrontację z publicznością.

 

SUPERSAM

Supersam Budyń na scenie odświeża kawałki z solowych płyt: Kilof, Baset,  a także wprowadza do obiegu całkiem nowe piosenki zapowiadające jego kolejny solowy album. Koncert połączony jest z promocją książki, trwa około godziny – pierwszą część wypełniają piosenki z repertuaru Budynia, Budynia i Sprawców Rzepaku oraz Pogodno, jak również wybrane covery wykonywane w Budyniowym stylu na głos/gitarę i przeplatane Budyniowymi pogadankami. Druga część to monodram, podczas którego Budyń opowiada o GRAWERZE oraz odtwarza część tekstu książki. Pointą - integracją publiczności, może być nabycie książki.

 

GRAWER - RECENZJE

„MYŚLODRAM. Rozpustny traktat o życiu, miłości i stanie umysłu. GRAWER wymyka się prostej klasyfikacji i balansuje na pograniczu opowiadania, scenariusza filmowego, sztuki teatralnej, Joyce’owskiego strumienia świadomości. Jest tam mowa o tym wszystkim o czym zwykle Jacek Szymkiewicz mówi, kiedy mówi oraz o wielu innych zwykłych i niezwykłych sprawach. Zanurzone w tekście prowokacyjne grafiki Krzysztofa Ostrowskiego wzmagają uczucie niepokoju. Czy sam Grawer istnieje? Wnikający w nas, podstępnie trójdzielny, zimny i zły? O tym już każdy musi zadecydować osobiście. I jak ostrzega Autor – od tej decyzji nie ma ucieczki. Czytając GRAWERA możemy odnieść przedziwne wrażenie, że na chwilę zaglądamy do głowy Autora, do jego niepokojącej wizji tego kim jesteśmy, gdzie jesteśmy i właściwie po co.” (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/128501/grawer)

 

„Polecam książkę wszystkim, niezależnie od wieku, usposobienia, opcji politycznej i płci. Przeczytałem ją jednym tchem, ale absolutnie bezzadyszkowo. Obowiązkowa pozycja dla miłośników i fanów wielopłaszczyznowego talentu Jacka Szymkiewicza, znanego przecież jako autora piosenek i lidera grupy „Pogodno”. Błyskotliwe i krótkie analizy kondycji ludzkiej i roli twórcy mieszają się z zabawnymi i nieźle zakręconymi incydentami wziętymi z dnia codziennego. Autor nie poprzestaje na prostej dekompozycji współczesności, lecz proponuje alternatywne rozwiązania. W książce przewijają się odwieczne pytania o sens istnienia, tworzenia, obdarzania miłością i zaufaniem. Jacek Sz. odpowiada na nie w niestandardowy, dowcipny i frapujący sposób, idąc z duchem czasów.” Pavel Skrobowski.

(http://merlin.pl/Grawer_Jacek-Szymkiewicz/browse/product/1,938549.html#fullinfo)

18 listopada 2012, 18:00 Museum Music Republic, Plac Sobieskiego 2, Bytom

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca