Literatura

Rusza 8. edycja projektu „Połów” dla autorów przed debiutem

Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy rozpoczyna 8. edycję „Połowu”, skierowanego do osób piszących poezję przed debiutem książkowym. Projekt od lat "wyławia" najciekawszych poetów i poetki młodego pokolenia w Polsce, zapraszając ich do wejścia w świat profesjonalnej literatury poprzez warsztaty krytyczne, publikacje i występy na festiwalu.

 

Najważniejsze cele, jakie stawiają sobie organizatorzy „Połowu”, to wspieranie twórczości debiutantów, konfrontacja z zawodowymi krytykami oraz możliwość zaprezentowania ich poezji dla szerokiego grona czytelników, co jest możliwe za sprawą publikowanego po każdej edycji almanachu, zawierającego wiersze i sylwetki wszystkich finalistów projektu.

 

W tym roku spośród nadesłanych zestawów znani poeci i redaktorzy: Marta Podgórnik, Joanna Mueller i Roman Honet wybiorą te, których autorów zaproszą do udziału w trzydniowych warsztatach, odbywających się we Wrocławiu w dniach 14-16 grudnia 2012. Wśród uczestników warsztatów zostaną wyłonieni autorzy debiutanckich poetyckich arkuszy, które zostaną zaprezentowane podczas 18. edycji festiwalu Port Literacki.

 

Opatrzony tytułem zestaw 13 wierszy można przesłać za pośrednictwem specjalnej aplikacji na stronie portliteracki.pl do dnia 31 października 2012. Każdy z poetów może zgłosić tylko jeden zestaw. Z wybranymi autorami organizatorzy będą kontaktować się listownie na adres podany w formularzu, aby zaprosić ich do udziału w grudniowych warsztatach.

 

Efektem poprzednich edycji „Połowu” są m.in. książki Łukasza Jarosza, Julii Szychowiak, Sławomira Elsnera, Agnieszki Mirahiny, Przemysława Witkowskiego i Jakuba Wojciechowskiego oraz 16 arkuszy m.in. Tomasza Fijałkowskiego, Kornelii Pieli, Rafała Praszczałka, Rafała Skoniecznego, Tomasza Ważnego i Kamila Zająca.

 

Laureaci "Połowu" niedługo po wejściu do świata profesjonalnej literatury odnosili głośne sukcesy. Julia Szychowiak za debiutancką książkę „Po sobie” z 2007 roku otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, a także nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, jak również nagrodę Gazety Wyborczej wARTo.

 

Łukasza Jarosza i Sławomira Elsnera nagrodzono w 2007 i 2009 roku Złotym Środkiem Poezji za debiutanckie tomy „Soma” i „Antypody”. Jarosz otrzymał także nagrodę Fundacji Kultury, zaś Elsner był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

 

Na początku czerwca b.r. miała miejsce premiera debiutanckiego tomu „Skaleczenie chłopca” Filipa Wyszyńskiego, finalisty Połowu z 2010 r., zaś pod koniec tego samego miesiąca ukaże się „Glossolalia” Katarzyny Fetlińskiej, laureatki edycji 2011. Obie publikacje mają szansę odbić się głośnym echem wśród krytyków i czytelników współczesnej polskiej poezji.    

 

Wraz ze startem 8. edycji „Połowu”, Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy rozpoczęła na łamach Przystani! portalu Biura Literackiego debatę „Co dał mi Połów”, rozpisaną wśród dotychczasowych finalistów projektu, opisujących własne doświadczenia, spostrzeżenia i rady związane z udziałem w tym projekcie i własnym profesjonalnym poetyckim debiutem. 

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY >>>

http://portliteracki.pl/formularz/web/

 

Debata „Co dał mi Połów” w Przystani! >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_4165

 

Pobierz materiały graficzne towarzyszące projektowi >>>

http://portliteracki.pl/wp-content/uploads/2012/06/Polow_8_edycja_materialy_graficzne.rar

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca