Literatura

Ekoprezent - konkurs na audycję radiową zrobioną przez gimnazjalistów

 

Rusza ogólnopolski konkurs na scenariusz audycji radiowej (reportażu) pt. „Zrób prezent sobie i środowisku – o opakowaniach i odpadach opakowaniowych” dla młodzieży szkół gimnazjalnych. Uczniowie mają szansę wykazać się wiedzą i wygrać cenne nagrody. Organizatorem konkursu jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa.


Do 20 lutego 2015 roku zespoły uczniowskie, pod opieką swoich nauczycieli, mogą zgłaszać się do udziału w konkursie organizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej "Zrób prezent sobie i środowisku". Młodzież realizująca konkursowe zadania dowie się więcej nt. cyklu życia opakowania, tego czym są PSZOKi i dlaczego są nam potrzebne, a także tego, jak ograniczyć powstawanie odpadów podczas zakupów, czyli jak być świadomym konsumentem.

Wyzwanie, jakie organizatorzy konkursu stawiają przed gimnazjalistami to przygotowanie scenariusza audycji radiowej. Nauczyciele opiekujący się zespołami zgłoszonymi do konkursu otrzymają materiały pomocne w przeprowadzeniu zajęć lekcyjnych poświęconych tematyce opakowań i odpadów opakowaniowych. Dodatkowo każdy zespół otrzyma wskazówki, jak dobrze przygotować reportaż radiowy.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: laptopy i rzutniki multimedialne  (dla szkoły), tablety (dla uczniów) oraz czytniki e-booków (dla nauczycieli). Ponadto zwycięskie scenariusze  (opracowane w ramach konkursowych zadań) zostaną zrealizowane przez młodzież wspólnie z dziennikarzami i wyemitowane w radiu PLANETA.

Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

Wystarczy, aby szkoła zarejestrowała się tylko raz na portalu http://ekoprezent.org/konkurs/formularz-zgloszenia, a następnie za pośrednictwem  formularza dostępnego na stronie przesyła dane zgłaszanych drużyn. Do konkursu może zgłosić się kilka drużyn z jednej szkoły, a nawet z jednej klasy.

 

Na stronie internetowej można też zapoznać się z regulaminem konkursu http://ekoprezent.org/konkurs/regulamin.

Konkurs dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej. Partnerem merytorycznym konkursu jest EKO-PUNKT, Patroni medialni to: Radio Planeta, Nasze Miasto, Tygodnik Głos Nauczycielski, portal Zielonalekcja.pl .

 

 

Organizator kampanii: Centrum UNEP/GRID-Warszawa jest ośrodkiem światowej sieci GRID (Global Resource Information Database), której celem jest wzmocnienie efektywnego zarządzania zasobami środowiska naturalnego na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym, przez gromadzenie, analizowanie i upowszechnianie danych o środowisku. Centrum jest partnerem jednostek samorządowych, oświatowych oraz firm wdrażających politykę społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

 

Kampania „Zrób prezent sobie i środowisku” - zapoczątkowana jesienią 2013 roku. Głównym celem kampanii jest podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa (w tym przedsiębiorców) w zakresie zmian klimatu i wpływu człowieka na te procesy, a także kształtowanie pożądanych postaw i zachęcenie do podejmowania działań przyjaznych środowisku. Motywem przewodnim trwającej aktualnie II edycji kampanii są opakowania i odpady opakowaniowe.

Kampania jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej na: www.ekoprezent.org

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 lutego 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca