Literatura

„Mały Brat” patrzy!

Wczoraj, 9 lutego trafiła na półki księgarń rewelacyjna książka rewolucjonisty – Cory Doctorowa. Świadomość nie boli? Każdy Internauta powinien przeczytać tę pozycję! Poleca redakcja Wywroty.pl

 

Czy wiesz jak dużo Google wie na Twój temat? Czy wiesz, co się dzieje, gdy klikasz „zaloguj” na Facebooku? Jeśli te i inne pytania budzą Twój niepokój, sięgnij po książkę „Mały Brat”, kultowego autora Cory Doctorowa, która 9 lutego trafiła na półki księgarń.

 


Mały Brat to porywająca powieść o walce z opresyjnym systemem w czasach virtual reality, cyberprzestrzeni i gier komputerowych. Wielokrotnie nagradzana, między innymi Nagrodą Campbella dla najlepszej powieści 2009 roku.

 

Zamach bombowy w San Francisco wywraca świat Marcusa do góry nogami. Aresztowany wraz z grupą przyjaciół przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafia do tajnego więzienia. Gdy w końcu zostaje wypuszczony, odkrywa, że teraz żyje w państwie policyjnym, a każdy obywatel traktowany jest jak potencjalny terrorysta. Odtąd pragnie tylko jednego – zniszczyć DBW i odnaleźć zaginionego przyjaciela. Marcus rozpoczyna krucjatę przeciwko wszechobecnej inwigilacji, co wywołuje konflikt z przyjaciółmi, rodziną i władzą.

 

Mały Brat to opowieść o społecznym uzależnieniu od technologii i konsekwencjach cywilizacyjnego postępu.  Rozważania autora doprowadzają czytelnika do refleksji na temat tożsamości i praw człowieka w postmodernistycznym świecie, którego sam jest twórcą.

 

Informacje o autorze: Cory Doctorow (ur. 1971) – kanadyjski pisarz i dziennikarz. Zasłynął jako autor wizjonerskich powieści, poruszających tematykę egzystencji, tożsamości i praw człowieka w świecie pełnym nowoczesnych technologii. Wspiera organizację Creative Commons.

 

http://www.facebook.com/Maly.Brat

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Korrona
Korrona 18 lutego 2011, 13:57
Oj oj oj! Książka jest genialna. Do teraz nie mogę się pozbierać. Już chyba, nigdy nie będę online bez stresu:) Mały Brat poruszył mnie bez reszty. Nie sądziłem, że w książce cyberpunkowej można dokonać aż takiej krytyki współczesnego świata. Zwłaszcza zachłanności jaką rządy mają wobec naszej wolności. Pod kapturkiem naszej ochrony, korporacje zabierają naszą swobodę.
Kamila 15 kwietnia 2011, 11:22
No na mnie też zrobiła wrażenie, muszę się przyznać :) Niby dla nastolatków, ale robi wrażenie:):) Z jednej strony przyjemne czytadło, akcja pędzi, dobrze jest. A z drugiej strony daje do myślenia... Co z naszą wolnością? Oddamy ją w zamian za ochronę przed "złymi terrorystami"? A może tak naprawdę tu nie chodzi o ochronę nasz tylko... no właśnie... Na kimś jeszcze Doctorow robi wrażenie?:)
przysłano: 10 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca