Literatura

"Baśnie" Magdaleny Samozwaniec

Dla uczczenia 50. rocznicy śmierci Magdaleny Samozwaniec Rafał Podraza opracował i wydał jej Baśnie, bajki i bajeczki (nie tylko) dla dzieci. Premiera książki odbyła się 13 października 2022 roku w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

 

W 2022 roku, dokładnie 20 października upłynęło pięćdziesiąt lat od śmierci Magdaleny Samozwaniec. Biograf pisarki oraz kossakolog, Rafał Podraza dla uczczenia tej rocznicy opracował i wydał Baśnie, bajki i bajeczki (nie tylko) dla dzieci. Bajki i wiersze dedykowane najmłodszym nie zdominowały twórczości Pierwszej Damy Polskiej Satyry, jej biograf określa je mianem ciekawostki w jej dorobku. Prócz siedmiu baśni w zbiorze znalazło się wcześniej niepublikowane opowiadanie Opowieść koteczki. Pośród wspomnianych utworów znajdziemy Wyjazd mamy do miasta, którym Magdalena Samozwaniec zadebiutowała w roku 1908.

 

- Baśnie są dla wszystkich. Samozwaniec całe życie powtarzała swoim przyjaciołom, by nie zabijali w sobie dziecka. Nie utracili widzenia świata przez różowe okulary, a tak się najczęściej dzieje, kiedy życie dostarcza nam nowych doświadczeń – przyznaje Rafał Podraza w rozmowie o najnowszej publikacji. Mimo że część jej twórczości była dedykowana dzieciom, to autorka za nimi nie przepadała. Premiera książki miała miejsce w październiku 2022 roku, w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Z biografem pisarki rozmawiała dziennikarka Radia Szczecin, Agata Rokicka. Wspomniane wcześniej opowiadanie pod tytułem Wyjazd mamy do miasta przeczytała aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, Krystyna Maksymowicz.

 

Jak przyznaje Rafał Podraza, który pracę nad życiorysem satyryczki rozpoczął w 2006 roku,  Wchodzenie coraz głębiej w jej życie, konotacje rodzinne pokazały mi jej wielowymiarowość. Na wiele spraw oczy otworzyły mi jej listy. Tam nie było już Madzi Samozwaniec, a Magdalena Niewidowska. Kobieta dojrzała, która w pewnym momencie zaczęła być już zmęczona wykreowaną przez siebie postacią. Pierwszą książką, którą wydał w 2007 roku, była Magdalena, córka Kossaka. Ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Jej poszerzone i uzupełnione wydanie znalazło się na półkach polskich księgarń w 2012 roku. Opracował również takie publikacje, jak: Z pamiętnika niemłodej już mężatki, Moja siostra poetka. Wybór wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Trzymajmy się! Życiowe rady dla starych i młodych. Wspólnie z Różą Czerniawską-Karcz wydał publikację Madzia i… Magdalena, czyli o Samozwaniec inaczej.  

 

Edyta Rauhut

Edyta Rauhut

34 Szczecin
6 artykułów
Szczecinianka, blogerka, poetka, animatorka kultury, członkini szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” –…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
24 lutego 2023, 13:30
Bardzo dobra prezentacja :)
przysłano: 12 listopada 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca