Literatura

Powieść nieobojętna („Serialista” Davida Gordona)

Tu i ówdzie ściele się trup, jeden mniej, drugi bardziej okrutnie potraktowany.

Serialista to kryminał wyjątkowy. Wyjątkowy głównie za sprawą narracji. Dynamicznie poprowadzonej przez głównego bohatera, którego sam życiorys stanowi pociągającą opowieść przyprawioną szczyptą niepewności oraz pikanterią przeważnie taniego erotyzmu. W końcu bohater, Harry Bloch, jest autorem serii kiepskich powieścideł z pogranicza porno i science-fiction oraz rubryk dla macho w świerszczykach dla dorosłych. Erotyzmu tu więc sporo – taniego, ale ubranego w niezbędny dystans oraz wyjątkowe poczucie humoru. Zdarza się, że dość czarnego, aby nie rzec, że mrocznego.

 

W końcu mamy do czynienia z kryminałem. Tu i ówdzie ściele się trup, jeden mniej, drugi bardziej okrutnie potraktowany. Najpierw są to trupy z przeszłości. Pojawiają się, kiedy Dorian Clay – seryjny morderca – zaprasza naszego pisarzynę do współpracy. Harry Bloch jako pierwszy ma usłyszeć o szczegółach związanych z kolejnymi morderstwami. I co więcej, będzie mógł to wszystko opisać.

 

Szykuje się bestseler!

 

Najpierw Harry Bloch będzie jednak musiał napisać dla Doriana Clay’a zbiór erotycznych opowiadań, które zainspirowane mają być wypowiedziami fanek mordercy. Seryjny morderca ma fanki? Tak. Właśnie taki jest świat przedstawiony Serialisty – bezkompromisowy. To powieść nieobojętna.

 

Po mniej lub bardziej wyuzdanych wynurzeniach kobiety giną. To te trupy jak najbardziej teraźniejsze. I tutaj sprawy nabierają nie tylko rumieńców, ale niezbędnego we współczesnych kryminałach zapętlenia.

 

A co jest najlepsze w tej z pozoru lekkiej, a jednocześnie mrocznie wyuzdanej opowieści Davida Gordona? To, że w trakcie jej czytania spojrzycie inaczej nie tylko na możliwości kryminalnych powieści, ale także na to, co za oknem jak najbardziej realny.

 

 

Michał Domagalski

 

Serialista, David Gordon

Tytuł oryginału: The Serialist

Tłumaczenie: Hanna Urbańska

Premiera: 12.05.2015

 

 

 

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

41 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca