Wielki kryminał małomiasteczkowy (Farma lalek, Wojciech Chmielarz)

Farma lalek to porywający ilościami zwrotów akcji kryminał, a przy okazji książka niezwykle aktualna. Czytelnicy zastoją wrzuceni w rzeczywistość Krotowic, miasteczka w Karkonoszach, gdzie zaginięcie jedenastoletniej Marty odsłania mroczną przeszłość starych uranowych sztolni.

 

Sprawą zajmuje się Jakub Mortka, którego czytelnik może znać z poprzedniej powieści Wojciecha Chmielarza, Podpalacza. Komisarz jest jednak tylko przyjezdnym, wysłanym na przymusowy odpoczynek. Jakub Mortka zostaje wciągnięty w małomiasteczkowe porachunki – od zwykłych przepychanek na komendzie po narastający konflikt między mieszkańcami Krotowic a Romami, którzy kierując się własnym kodeksem nie chcą podjąć współpracy z policją.

 

Wojciech Chmielarz zagląda w stworzony w Farmie lalek świat bez uprzedzeń, ale też nie ma zamiaru stawać po stronie żadnej z postaci. W efekcie uzyskujemy świat niezwykle prawdopodobny, bohaterów, którzy uciekają od papierowości, a także nie są kopią z innych książek. Czujemy, że za wszystkimi ciągnie się prywatna historia, wpływająca na podejmowane obecnie decyzje. Jakub Mortka to nie gentelman zbierający ziarnko do ziarnka, aby uzbierać na rozwiązanie kryminalnej zagadki odpowiednią miarkę; to policjant z krwi i kości ulegający swoim słabościom. Jego poczynaniom przygląda się z niesłabnącym czytelniczym napięciem.

 

Na kolejnych stronach powieści pojawiają się nie tylko nowe tropy, ale także nowe zagadki. Każde zaproponowane rozwiązanie kryje w sobie wątpliwość. Podrzucane od czasu do czasu trupy wciągają czytelnika jeszcze głębiej w gęstą fabułę Farmy lalek. I wcale nie powinien czuć się zawiedziony, kiedy oliwa sprawiedliwie wypłynie już na wierzch.  Pod oliwą skrywa się równie ciekawa opowieść o skomplikowanym życiu w małym miasteczku, w którym stagnacja okazuje się wyłącznie pozorem.

 

Druga powieść Wojciecha Chmielarza potwierdza, że mamy do czynienia z nową jakością – wysoką jakością.

 

 

Michał Domagalski

 

Tekst opublikowany w ramach projektu Kryminalny maj

 

Farma lalek

Wojciech Chmielarz

seria/cykl wydawniczy: Ze strachem

wydawnictwo: Czarne

data wydania: 19 czerwca 2013

liczba stron: 368

kategoria: thriller/sensacja/kryminał

----------------------------

 

Recenzja ukazała się wcześniej na Xięgarnia.pl

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

38 Poznań/Ostrzeszów
625 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy 4 teksty piosenek
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu
Współpraca


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło