Literatura

Projekt Biura Literackiego - Nowe głosy z Europy: Anja GOLOB

Anja Golob to pierwszy z dziesięciu Nowych głosów z Europy, jaki Biuro Literackie wraz z szesnastoma międzynarodowymi instytucjami rekomenduje europejskim czytelnikom. Jednym z elementów projektu, którego finał zaplanowany jest podczas wrześniowego festiwalu w Polsce będącego kontynuacją Portu Literackiego, są prezentacje wszystkich twórców, w różnych językach, na stronach internetowych i w mediach partnerów. Premierowe teksty (wywiady, fragmenty twórczości i opinie) publikowane będą w serwisie biBLioteka Biura Literackiego.   

 

Urodzona w 1976 roku w Słowenii Anja Golob ukończyła filozofię oraz komparatystykę literacką na Uniwersytecie w Lublanie. Jej pisarska działalność nie ogranicza się jedynie do poezji. Autorka zajmuje się także dramatopisarstwem, publicystyką, tłumaczeniem literatury oraz krytyką (jest m.in. recenzentką teatralną). Opublikowała trzy tomy poetyckie: "V roki" ("W ręce", 2010), "Vesa v zgibi" ("Zwis ugięty", 2013) oraz "ab und zu neigungen" (2015). W Brukseli prowadzi założone przez siebie w 2013 roku wydawnictwo VigeVegaKnjige.

 

Anja Golob została doceniona nie tylko przez krytyków, ale również kolegów po piórze. Za swoją drugą książkę poetycką w 2014 roku otrzymała bowiem prestiżową nagrodę im. Simona Jenka, przyznawaną przez Stowarzyszenie Pisarzy Słoweńskich. W uzasadnieniu werdyktu można było przeczytać, że jej poezja "wykracza poza samą siebie, przezwycięża dystans między tym, co społeczne i osobiste, między kobietami, mężczyznami, zwierzętami, rzeczami, między światem ożywionym i nieożywionym, między wczoraj i dzisiaj, lecz – nie zaciera różnic".

 

Na pytanie o miejsce wiersza i poezji w życiu poetka odpowiadała: "Poezja nie powstaje ani nie żyje w próżni. Nie jest żadnym boskim posłannictwem – przynajmniej w moich oczach to ciężka praca. Ma jedną główną zaletę. Jej podstawowym narzędziem jest język, ten, który czyni nas ludźmi; w tym sensie poezja ma ten przywilej bycia blisko źródła, lecz, jeśli chce być traktowana poważnie, musi ponosić odpowiedzialność za ciężar każdego pojęcia. W tym sensie tak, na pewno – poezja jest w stanie być motorem zmian społecznych".

 

Pewien rodzaj zaangażowania w świat oraz poczucie odpowiedzialności za innych widać bardzo wyraźnie w jej wierszach. Domen Slovinič zauważał, że poszukiwanie "wspólnego języka (w znaczeniu dosłownym i przenośnym) wspólnego dotyku i punktów stycznych, czyli wszystkiego, co łączy ludzi w pewien naturalny sposób, jest niezwykle ważnym elementem poezji Anji Golob". Z kolei Tanja Petrič pisała, że to "niewątpliwie czarująca poezja małych radości, ukrytych w drobnych rzeczach, dotykach, spotkaniach i małych umieraniach, przyprawiona dobrą dawką (auto)ironii oraz przepojona (dziecięcym) spojrzeniem i zdziwieniem światem".   

 

Projekt Nowe głosy z Europy jest finansowany z unijnego programu Kreatywna Europa. Kolejnym autorem, którego twórczość zaprezentowana zostanie europejskim czytelnikom, będzie Albert Forns, kataloński poeta, powieściopisarz i dziennikarz.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca