Literatura

W świecie zwierząt - premierowa recenzja książki "Dlacezgo ryby nie toną?" Anny Claybourne

Dlaczego ryby nie toną? to książka dla każdego czytelnika, który lubi poznawać nieznane. A ponieważ uczymy się całe życie, lektura może zainteresować i małych, i dużych, nawet tych, którym wydaje się, że wiedzą wiele o otaczającym świecie.

 

To, co od początku uderza w książce Anny Claybourne, to traktowanie człowieka jako jednego z elementów fauny. Być może niektórzy poczują się tym dotknięci, jednak czasem warto spojrzeć na homo sapiens z dystansem – panowanie nad światem i zakodowane od wieków poczucie wyższości wcale nie musi oznaczać ideału (do którego, pod wieloma względami, człowiekowi daleko).

 

Autorka w barwny i dowcipny sposób przekazuje wiedzę o zwierzętach, zarówno tych domowych, doskonale znanych, jak i egzotycznych, oglądanych tylko na ilustracjach lub w środkach masowego przekazu.
Dlaczego ryby nie toną i nie mają powiek? Czemu ludzie nie mają ogonów? Z jakich powodów zwierzaki robią kupę, a niektóre z nich na dodatek ją zjadają i jeszcze się po tym oblizują? Co by było, gdybyśmy mogli oddychać pod wodą? Jak zwierzęta wysyłają sobie różne wiadomości i po co to robią? Czy istnieje coś takiego jak trzecie oko?

 

To tylko niektóre z licznych pytań, na które autorka daje odpowiedzi, ubarwiając je oryginalnymi zdjęciami, archiwalnymi, nieraz anonimowymi ilustracjami sprzed wieków (z których część możemy znać z europejskiej klasyki literackiej).

Całość wydana jest niezwykle elegancko, w dużym formacie, twardej oprawie, na doskonałej jakości papierze, co sprawia, że książka ma albumowy charakter.


Bardzo przemyślana jest ikonografia, czyli ilustracje autorstwa Claire Goble, doskonale współgrające z treścią. Najważniejsze informacje są wyeksponowane wytłuszczoną czcionką albo wersalami; jest tu też sporo odnośników, dzięki którym można „wędrować” po treści, niekoniecznie w chronologiczny sposób.


Sympatycznym przewodnikiem po albumie jest brodaty ludzik w kapeluszu i ubranku w kolorze zgniłej zieleni. To on prezentuje różne mapy, hasła, zapadające w pamięć obrazki; oprowadza czytelnika po świecie pełnym niespodzianek i naprawdę zaskakujących rewelacji, do których należą np. odkryte w ostatnich latach gatunki zwierząt.

 

Książka Dlaczego ryby nie toną? ma charakter twórczy i inspirujący – zachęca do bogacenia i poszerzania wiedzy. Gdy obejrzy się zdjęcia godów głuptaków niebieskonogich, nie sposób nie szukać w sieci filmów pokazujących ten niecodzienny i komiczny taniec, który bawi bardziej niż niejeden kabaretowy skecz.

 

Polecam tę książkę z czystym sumieniem! Nauka przez zabawę to na pewno wspaniała metoda bogacenia wiedzy na każdy temat!

BEATA IGIELSKA

Książka "Dlaczego ryby nie toną?" Anny Claybourne (w przekładzie Grzegorza Kuleszy) ukazała się 11. stycznia 2018 roku, nakładem Wydawnictwa PWN

 

Zdjęcia


Beata Igielska

Beata Igielska

Lubuskie
456 artykułów 57 komentarzy
KSIĄŻKI - mój jedyny NAŁÓG!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 marca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca