Literatura

Zapowiedź: Marta Grzywacz "Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld"

Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld to próba odtworzenia biografii jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych nadzorczyń nazistowskich obozów Ravensbrück i Auschwitz. Johannie Langefeld udało się uniknąć skazania w procesie oprawców z Auschwitz dzięki pomocy byłych więźniarek. To także próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że ofiary uratowały kata?

 

Jest 24 listopada 1947 roku. W gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie zbiera się Najwyższym Trybunał Narodowy, który ma sądzić czterdziestu oprawców z Auschwitz. Proces uważnie śledzą byli więźniowie obozu, a także polskie i amerykańskie media. Na salę wprowadzani są kolejni oskarżeni. Brak wśród nich jednak Johanny Langefeld. A przecież miała zająć na tym procesie „honorowe” miejsce, bo w scenariuszu Heinricha Himmlera była jedną z głównych postaci. To jej przypadła rola zorganizowania pierwszego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück, a potem kolejnego w Auschwitz-Birkenau. To pod jej okiem obóz w Ravensbrück stał się wzorcowym miejscem odosobnienia tysięcy niewinnych kobiet, a w końcu ich powolnej eksterminacji.

 

Tymczasem oskarżona uciekła. Parę lat później zaczną chodzić słuchy, że ktoś jej pomógł. I będą to plotki tak nieprawdopodobne, że trudno będzie dać im wiarę. Bo czy naprawdę mogło być tak, że Johannę Langefeld uwolniły z Montelupich dawne więźniarki Ravensbrück? Ofiary miałyby uratować kata? Takie rzeczy się przecież nie zdarzają. Marta Grzywacz rozmawiała z ostatnimi żyjącymi więźniarkami, a także tymi, którzy Langefeld znali. Przewertowała trudnodostępne dokumenty oraz listy i stworzyła fascynujący portret jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych postaci nazistowskiego systemu zagłady.

 

Marta Grzywacz – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna (była reporterką, a także prowadzącą główne wydania „Wiadomości”), autorka setek wywiadów z ludźmi nauki i kultury, publicystka historyczna. Od 2012 r. związana z „Gazetą Wyborczą” i „Newsweekiem”. W 2017 r. wydała swoją pierwszą książkę – fabularyzowany reportaż historyczny pt. Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki (PWN), która zdobyła nagrodę dla „Najlepszej książka historycznej” 2017 roku w plebiscycie „Historia Zebrana” organizowanym przez histmag.org i granice.pl, a także wyróżnienie w konkursie na „Najlepszą książkę popularnonaukową” w 2018 podczas 22. Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej.

 

Marta Grzywacz, Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld

Wydawnictwo W.A.B.

Premiera 29 stycznia 2019

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 stycznia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca