Literatura

Grand Press 2020 – Nagroda Czytelników dla Doroty Karaś i Marka Sterlinga za „Walentynowicz. Anna szuka raju”

„Walentynowicz. Anna szuka raju” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa (Znak 2020) otrzymała Grand Press 2020 – Nagrodę Czytelników w kategorii Książka Reporterska Roku! W tej edycji po raz pierwszy nagrodzono autorów najlepszych książek reporterskich. Decydowały głosy jury i czytelników.

Walentynowicz. Anna szuka raju. Prywatna historia kobiety legendy – "To opowieść pełna czułości i wrażliwości, ale prawdziwa, bez podlizywania się bohaterce. O kobiecie, która stała się legendą i tej legendy nie udźwignęła, a przede wszystkim o skrywanej przez te wszystkie lata tajemnicy, do której autorzy dotarli dopiero po jej śmierci.


W książce znajdziemy też odpowiedź na to najważniejsze od lat pytanie – jak to się stało, że tych kilka odważnych osób, które zmieniły historię świata, odnosząc największe w swoim życiu zwycięstwo, tak bardzo się ze sobą skłóciło i znienawidziło."

 

Cezary Łazarewicz

 

Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. „Przodująca spawaczka”, „bohaterka Sierpnia ’80”, „symbol Solidarności”.


Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.


Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety.


Rok 1980, rodzi się Solidarność. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.


Jej życie prywatne skrywa wiele tajemnic. Anna nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.

 

Dorota Karaś i Marek Sterlingow dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z działalnością opozycji.

 

Dorota Karaś i Marek Sterlingow

Walentynowicz. Anna szuka raju. Prywatna historia kobiety legendy

Wydawnictwo Znak, 2020

 

Fotografia otwierająca artykuł: Dorota Karaś, Marek Sterlingow. Autor: Dominik Mikłaszewicz


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
gol
gol 14 grudnia 2020, 18:56
Walentynowicz poszukiwała raju robotników. To utopia. Nawet Solidarność zdradzila robotników poddajac kraj kolonialnemu wyzyskowi w 1989 roku.
Irena   Świerżyńska
Irena Świerżyńska 16 grudnia 2020, 09:45
Odpowiem - wierszem

w cieniu białych plam

ziemia - niby swoja
prawda obca i zapora gorzka

ból i strupy w środku płyną
morze łez po drodze

bez szczeliny
sama dusza kapie

cisza

on i ono - nie wie nic
skóra mocna cała
trzyma

z dołu strumień pryska
przysłano: 13 grudnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca