Wywrota

Port Wrocław 2009: Czesi w Porcie

 

Organizowany przez Biuro Literackie festiwal odwiedziło już ponad 40 zagranicznych autorów. Do „Fortu” i „Portu” zawijali m.in. pisarze z Anglii, Białorusi, Czech, Francji, Irlandii, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szkocji i Węgier. Z okazji ich przyjazdów ukazało się pięć obszernych antologii oraz blisko trzydzieści książek.

 

Po dwunastu latach na festiwalu ponownie pojawią się poeci z Czech. Tym razem pretekstem do spotkania jest wydana przed kilkoma miesiącami antologia Leszka ENGELKINGA „Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej”, w której znalazły się wiersze aż szesnastu autorów, w tym gości specjalnych tegorocznego Portu: Michala AJVAZA i Jáchyma TOPOLA.

 

„‘Maść przeciw poezji’ to książka wyjątkowa. Ułożona przeciw stereotypom ‘przaśnych Czechów’, przypomina często pomijaną prawdę: w dziedzinie poezji nasi sąsiedzi byli i są całkiem do przodu. Zwłaszcza kiedy poświęcają urojone, a uświęcone w Polsce ‘wieszczenie’ na rzecz rozsądnej gry ze światem pozorów, bestialstwa i banału. Taka ‘maść’ zrobi dobrze polskiej poezji” – recenzowała książkę „Gazeta Wyborcza”.

 

Michal Ajvaz to poeta, prozaik, krytyk i eseista. Ukończył studia (bohemistyka i estetyka) na Uniwersytecie Karola w Pradze. Potem imał się różnych zajęć: był pracownikiem fizycznym w domu kultury, nocnym stróżem, dozorcą, badał podziemne zasoby wodne. Jego debiut książkowy to tom wierszy „Morderstwo w hotelu Intercontinental” (1989). Ostatnio opublikował powieść „Złoty wiek” (2002).

 

Jachym Topol to jeden z najbardziej znanych współczesnych czeskich poetów i prozaików. Autor sztuk teatralnych i reportaży. W latach 1982-1986 występował jako wokalista niezależnego zespołu rockowego Národní třida, dla którego pisał teksty. Debiutował tomem poetyckim „Kocham cię jak wariat” (1991). Wydał też kilka powieści. Wszystkie zostały przełożone na język polski.

 

Festiwalowe czytanie uzupełnią prezentacje wierszy pozostałych uczestników antologii. Spodziewać się możemy zatem utworów następujących poetów: Ivan Blatný, Egon Bondy, Jakub Deml, Jiřína Hauková, Vladimír Holan, Miroslav Holub, Josef Kainar, Jiří Kolář, Ludvík Kundera, Petr Mikeš, Jaroslav Seifert, Jan Skácel, Jaroslav Vrchlický, Oldřich Wenzl, Ivan Wernisch.

 

W pamięci festiwalowej publiczności pozostają podobne wieczory z ubiegłych lat: ukraiński (2005), rosyjski (2006), amerykański (2007) i francuski (2008). Dla takich wspomnień warto wybrać się na kolejny Port. W tym roku obowiązkowo z czeskim piwem w plecaku!

 

Więcej o „Maści przeciw poezji”  >>>

http://www.biuroliterackie.pl/imprezy/festiwal.php?site=510

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 kwietnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca