Wywrota

Hranice dokořán – Rozmówki polsko-czeskie

Program „Hranice dokořán – Rozmówki polsko-czeskie” co tydzień od września 2010 r. zbiera przed telewizorami grupę wiernych widzów zainteresowanych problematyką polsko-czeskiego pogranicza. W tym czasie pokazano wiele interesujących tematów z zakresu kultury, obyczajów, ekonomii, gospodarki i życia codziennego po obu stronach granicy. Najbliższe odcinki, przygotowywane z myślą o emisji jeszcze w tym roku, znów przynoszą sporą porcję informacji, jak zwykle pogrupowanych tematycznie. W kolejnych tygodniach zobaczymy:

 

- „Polityka” – (20.11.2011) - Oczywiście nie wielka polityka, bo tej w polskich mediach i tak ostatnio jest przesyt, w dodatku „Rozmówki” są programem zajmującym się sprawami polsko-czeskiego pogranicza. Ta mała polityka, na szczeblu gminy czy pojedynczej wsi też może być ciekawa. Zobaczymy m.in. najmniejszą gminę w Czechach, zamieszkałą raptem przez około 40 osób, ale chyba właśnie dlatego mogącą pochwalić się prawdziwym społeczeństwem obywatelskim, którego tak brakuje w dużych miastach. Sprawdzimy, czego od polityki i polityków oczekują ludzie młodzi i dlaczego tak łatwo rezygnują ze swoich praw wyborczych. Poznamy też przeciwieństwo „młodego wilczka” - człowieka, któremu chce się pracować na rzecz lokalnej społeczności bez oglądania się na zaszczyty i profity, w dodatku najmłodszego sołtysa w Polsce. Interesujące będzie też spojrzenie na gorący ostatnio w Polsce temat autonomii Śląska oczami czeskich dziennikarzy.

 

- „Wykluczenia społeczne” ( 27.11.2011) – odcinek o jednym z największych, najbardziej delikatnych, a jednocześnie najbardziej wstydliwych problemów współczesnej Europy. Zobaczymy, że pojęcie wykluczenia ma znaczenie bardzo szerokie, a wykluczonym może zostać nie tylko bezdomny, niepełnosprawny, czy były więzień, ale też osoba młoda, będąca w pełni sił. Osobną grupę wykluczonych stanowią przedstawiciele niektórych mniejszości narodowych czy grup etnicznych. Jak zapobiegać wykluczeniom? Jak radzą sobie z tym Czesi, a jak Polacy? O tym już w najbliższym odcinku „Rozmówek”.

 

- „Wojsko”( 4.12.2011) - Jeszcze niedawno młodzi ludzie gotowi byli dać wiele za możliwość uniknięcia obowiązkowej służby wojskowej. Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie. Armia jest zawodowa, a wojsko staje się coraz bardziej wybredne przy wyborze kandydatów do służby. W programie poznamy młodych ludzi, którzy swoją karierę postanowili spełnić właśnie w wojsku. Będą też miłośnicy militariów, grupy rekonstrukcyjne, a także mało znany Polakom obraz czeskiej misji w Afganistanie. Przy okazji sprawdzimy jak służy się mężczyznom pod rozkazami kobiety – oficera.

 

- „Pieniądze”( 11.12.2011) - Tym razem nie chodzi kryzys finansowy. Odcinek będzie poświęcony prawdziwym pieniądzom, tym które na co dzień trzymamy w ręku, robiąc zakupy, a nie tym wirtualnym, które w światowym systemie gdzieś ostatnio wyparowały w dużych ilościach. Zobaczymy jak robi się pieniądze, i to dosłownie – w czeskiej mennicy oraz jak zabezpiecza się je przed fałszowaniem. Poznamy dawne pieniądze polsko-czeskiego pogranicza, w tym bardzo rzadko spotykane średniowieczne monety śląskie. Przypomniane zostaną również wcześniejsze polskie banknoty. Wyglądu niektórych z nich zdążyliśmy już zapomnieć; inne z różnych powodów nigdy nie weszły do obiegu. A zdarzają się wśród nich prawdziwe dzieła sztuki, nieraz uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie.

 

- „Prawo” (18.12.2011) - Chociaż Polska i Republika Czeska należą do Unii Europejskiej, która określa ogólne zarysy prawa, wiele jego dziedzin wciąż pozostaje w gestii państw członkowskich. O różnicach w prawie o ruchu drogowym zdążyli się już wiele razy (i niestety boleśnie) przekonać nasi rodacy, którzy zapomnieli o obowiązkowym w Czechach wyposażeniu samochodu, czy przepisach dotyczących używania opon zimowych. Prawo dotyka praktycznie wszystkich dziedzin naszego życia. Jak wygląda prawo pracy, kiedy możemy pójść na emeryturę, a kiedy przysługuje nam renta? Jakie mamy prawa kupując towar w sklepie realnym, a jakie w sklepie wirtualnym? Warto porównać polskie i czeskie rozwiązania. Może któreś z nich są lepsze i zamiast długotrwałej debaty, warto po prostu „pożyczyć” je od sąsiadów?

 

- „Dobroczynność” (25.12.2011)  - O polskich i czeskich zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia opowiadał odcinek w ubiegłym roku. Teraz nadszedł czas na przedstawienie działalności, która ze świętami jest od wieków nierozerwalnie związana. Chociaż większość z nas lubi narzekać na swój byt, musimy przyznać, że w porównaniu z sytuacją sprzed 10 czy 20 lat, żyjemy dziś na dużo wyższym poziomie materialnym. Pojęcie dobroczynności, tak popularne na Zachodzie, też powoli zaczyna zmieniać swoje znaczenie. Po latach komunizmu, kiedy wobec biedy często pozostawaliśmy obojętni, bo przecież wszystkim miało zajmować się państwo, zaczynamy odczuwać, że los wielu ludzi zależy wprost od naszej postawy. Święta to taki szczególny okres, kiedy otwierają się nie tylko nasze serca, ale coraz częściej także i portfele. Jak wygląda polska, a jaka czeska dobroczynność na początku XXI wieku? Ilu z nas i jakiej formie angażuje się w takie działania? Kto dziś czeka na naszą pomoc? O tym wszystkim w wyjątkowym odcinku „Rozmówek”, przygotowanym specjalnie na święta.

 

„Hranice dokořán – Rozmówki polsko-czeskie” to audycja telewizyjna realizowana we współpracy wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej oraz ostrawskiego studia Telewizji Czeskiej. Do 2012 roku zostanie wyprodukowanych 78 odcinków, które będą emitowane w obu krajach.

 

W Polsce mogą je oglądać widzowie ośrodków regionalnych TVP: we Wrocławiu (w każdą niedzielę o godz. 17:00 oraz w poniedziałek o 18:00), w Opolu w poniedziałki o 19:30 oraz w Krakowie w czwartki o 17.15.            

W Czechach program jest emitowany w ogólnokrajowym kanale informacyjnym ČT24 (dostępnym również drogą satelitarną) w każdą niedzielę o godz. 11:00.

Tematyka audycji dotyczy ekonomii, kultury, historii, turystyki oraz szeroko pojętego stylu życia na terenach przygranicznych. Każdy z odcinków jest poświęcony jednemu tematowi wiodącemu, a materiały są realizowane przez polskich i czeskich dziennikarzy na obszarze całego pogranicza.

 

Audycji przyświeca idea - Polska oczami Czechów, Czechy oczami Polaków.

Autorkami programu są Kinga Wołoszyn-Świerk z TVP Wrocław i Šárka Bednářová z ČT Ostrava. Program prowadzą: Natalia Grosiak, Petr Šiška, Gabriela Lefenda i Paweł Gołębski.

 

Audycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Przekraczamy granice, Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska-Czechy 2007-2013.

 

Strona internetowa:

http://www.rozmowki-polsko-czeskie.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca