Lifestyle

7 października - Światowy Dzień Godnej Pracy/ Premierowy pokaz animacji „Made in Poland”!

 

7 października obchodzony jest Światowy Dzień Godnej Pracy. Przyłączając się do obchodów chcemy zwrócić uwagę na kwestie transparentności oraz godnej płacy w przemyśle modowym. Z tej okazji zapraszamy na internetową premierę animacji studentki warszawskiej ASP Agnieszki Róży Słupek pt.: „Made in Poland”. Krótki metraż ukazuje problemy z jakimi spotykają się na co dzień pracownice niektórych polskich szwalni oraz stawia ważne pytanie czy uszyte w Polsce zawsze oznacza z poszanowaniem praw człowieka. Animacja została zainspirowana doświadczeniami twórczyni oraz wywiadami ze szwaczkami opublikowanymi przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.

 

Mimo wielu deklaracji ze strony marek odzieżowych, nadal w fabrykach na całym świecie, osoby znajdujące się na końcu łańcucha dostaw, zmagają się ze skrajną biedą, brakiem umów oraz przemocą. Żeby ta sytuacja mogła się zmienić, potrzebne jest coś więcej niż deklaracje ze strony firm. Pierwszym krokiem jest ujawnienie miejsc, w których szyją marki i przejrzystość w komunikacji całego łańcucha dostaw. Pozwoli to na większy monitoring sytuacji w konkretnych miejscach, a także zmotywuje firmy do wzięcia odpowiedzialności za pracowników na najniższych stanowiskach.

 

Wraz z organizacjami z całego świata zrzeszonych w sieci Clean Clothes Campaign, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, uruchomiła stronę www.fashioncecher.org/pl, dzięki której każdy z nas może sprawdzić czy jego ulubiona marka jest transparentna oraz czy dba o godną płacę osób szyjących ich ubrania. Jest to m.in. baza 108 największych marek modowych. Liczba firm będzie stale rosła. Można w niej przeczytać również czym jest godna płaca, transparentność i zapoznać się z danymi na temat sytuacji szwaczek w różnych krajach. Firmy zostały poproszone o odpowiedzi na szereg pytań dotyczących kluczowych obszarów działań potrzebnych do zagwarantowania godnej płacy w ich łańcuchach dostaw.

 

Animację Agnieszki Róży Słupek pt. „Made in Poland” będzie można obejrzeć od 7 października na kanale Youtube oraz na profilu na Facebooku Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.


 

LINK DO FILMU: „Made in Poland” – Jak nie kierować się metką?

 

„Animacja nie ma na celu naznaczenia każdej metki “made in Poland” jako złej i nieetycznej. Problem niegodnego wynagrodzenia oraz pracy ponad siły dotyczy także wielu innych państw. W Polsce świadomość zrównoważonego projektowania nadal rośnie, a na rynku wciąż pojawiają się nowe marki, które wiedzą jak ważna w dzisiejszych czasach jest transparentność w świecie mody. To co jest najważniejsze w przekazie animacji, to zwrócenie uwagi na problem szwalni oraz zachęcenie odbiorcy do przemyślanych wyborów konsumenckich.” mówi twórczyni animacji Agnieszka Róża.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (FKO) jest ogólnopolską organizacją działającą na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Chcemy sprawić, by w gąszczu towarów i usług każdy mógł odnaleźć produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska i godności pracowników.

 

 

 

 

Paweł Kaczorowski

Paweł Kaczorowski

Polska
78 artykułów 18 tekstów 492 komentarze
Paweł Kaczorowski (PiK), rocznik 1975; studiował filozofię na UWr. Absolwent coachingu i doradztwa filozoficznego UZ. Absolwent Studium Terapii Uzależnień w IPZ PTP. Pracuje jako terapeuta uzależnień. Mieszka w Reykjaviku. Redaktor prowadzący serwisu …
Zasłużeni dla serwisu
Współpraca


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 pazdziernika 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca