Literatura

Krzysztof Jaworski: Warzywniak i inne opowiadania

"Świat jest dziwny: na wschodzie nic, na zachodzie nic, nic na południu i nic na północy. Tylko pośrodku warzywniak", zapewnia Krzysztof Jaworski, którego książka właśnie ukazała się nakładem Biura Literackiego. To już piąta pozycja w serii „Proza” wydawnictwa, które kojarzone jest przede wszystkim z publikowaniem poezji.    


Mówi Marcin Baran: "Krzysztof Jaworski tworzy prozę strasznie śmieszną  i potwornie prawdziwą (i lirykę zresztą też). Swój zabójczo klarowny styl destyluje z wziętych w obroty kalek myślowych, będących niezbywalnym elementem dziennikarskich gotowców tekstowych i z wyświechtanych frazeologizmów umysłowo-tekstowych swoich współsióstr i współbraci znad Wisły i Odry". 


Data premiery książki nie jest przypadkowa: dla wszystkich goszczących na wrocławskim festiwalu filmowym Era Nowe Horyzonty niewątpliwą gratką jest dołączona do książki płyta DVD z animowanym filmem Andrzeja Barańskiego "Warzywniak" na podstawie tytułowego opowiadania z tomu. Twórcą strony graficznej filmu jest wybitny malarz Edward Dwurnik. 


Podczas festiwalu w 2007 roku obraz wyróżniony został nagrodą w kategorii filmów animowanych. W piątek 24 lipca o godz. 18.00, w czasie trwania tegorocznej edycji Ery Nowe Horyzonty, w księgarni Port Literacki przy Placu Teatralnym 5 Krzysztof Jaworski spotka się z publicznością. W planie prezentacja książki oraz projekcja filmu. Wstęp wolny! 


Nie jest to jedyny związek autora książki z X muzą. Jaworski jest nie tylko poetą (opublikował m.in. "Jesień na Marsie", "Kapitał", "Dusze monet"), prozaikiem ("Pod prąd", "Batalion misiów") i dramaturgiem ("Czekając na Mrożka", "Szeherezada czyli disco-polo live!"), ale też współtwórcą Wytwórni Filmów Amerykańskich oraz wyprodukowanego przez nią filmu "Golasy".  


"Warzywniak" jest kolejną wydaną przez Biuro Literackie książką  autora uznanego przez krytyków za jednego z najważniejszych przedstawicieli poezji po przełomie '89 roku. W 2007 roku ukazały się "Dusze monet", a rok później "Drażniące przyjemności 1988-2008", gromadzące wiersze pisane przez autora w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Biurowy dorobek autora uzupełnia tom "Jesień na Marsie". 


Książka Krzysztofa Jaworskiego jest dostępna w Empikach oraz każdej dobrej księgarni w Polsce. Można ją zamawiać za pośrednictwem czterech hurtowni (Azymut, Olesiejuk, Matras i Platon) oraz sklepu internetowego biuroliterackie.pl. Zapraszamy także do księgarni Portu Literackiego przy Placu Teatralnym 5 we Wrocławiu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 lipca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca