Literatura

Spotkanie z Piotrem Sommerem

Piotr Sommer będzie gościem księgarni Biura Literackiego. Spotkanie poprzedzające galę wręczenia Nagrody Poetyckiej Silesius jest ostatnim wydarzeniem w tym miejscu. Od jesieni imprezy organizatora Portu odbywać się będą w nowej siedzibie na wrocławskim rynku.  

 

W trakcie wieczoru poeta i tłumacz przeczyta wiersze z tomu "Dni i noce", o którym Anna Kałuża pisała, że jest to "żywioł mowy, który jest (po prostu?) żywiołem życia", a także odpowie na zagadnienia związane z premierą swojej nowej książki "Ucieczka w bok. Pytania i odpowiedzi", która ukaże się już 10 czerwca w BL.

 

Będzie to 12. książka tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt twórczości opublikowana we wrocławskiej oficynie. Wśród rozmówców poety znaleźli się: Stanisław Bereś, Wojciech Bonowicz, Jerzy Borowczyk i Michał Larek, Mariusz Grzebalski, Agnieszka Kołodyńska, Barbara Łopieńska, Zbigniew Machej, Joanna Orska, Magdalena Rybak i Krzysztof Siwczyk.

 

"Pan mnie słucha, prawda? – mówi Piotr Sommer w jednym z wywiadów – Bo wie pan, ja mogę się już komunikować jak mam jednego słuchacza, chociaż wolę ze dwóch albo trzech. Koledzy mówią, że dopiero ta trzecia osoba, co patrzy na nas dwóch 'z zewnątrz', stwarza nam audytorium – pozwala na taką sytuację, w której możemy się wzajemnie komunikować i jednocześnie trochę bawić komunikacją i językiem."

 

Tom, podzielony na dziesięć wywiadów, jest w istocie jednorodną wypowiedzią i autokomentarzem do twórczości autora "Dni i nocy" – żywą relacją jego poetyckiej drogi i wykładnią, czasem bardziej wprost, czasem mniej, myślenia o języku i poezji. Pytania i odpowiedzi ukazują złożoność dotychczasowego dorobku poetyckiego Piotra Sommera – bo nie jest to bynajmniej dzieło zamknięte.

 

Piotr Sommer (ur. 1948) jest autorem kilkunastu książek własnych i kilkunastu przekładowych. Tłumaczył poetów amerykańskich, angielskich, irlandzkich, szkockich i polskich. Jego wiersze przekładano na wiele języków. Od 1976 roku pracuje w redakcji "Literatury na Świecie". Mieszka pod Warszawą.

 

Na spotkanie zapraszamy do księgarni Port Literacki przy Placu Teatralnym 5. Wstęp wolny.

8 maja 2010, 17:00 księgarnia Biura Literackiego, Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 maja 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca