Literatura

Julia Fiedorczuk: „Biała Ofelia”

 

Do księgarń trafiła „Biała Ofelia” Julii Fiedorczuk. To pierwsza powieść i jednocześnie druga książka prozatorska poetki związanej z Biurem Literackim. Po ubiegłorocznej premierze zbioru opowiadań „Poranek Marii” Michał Gustowski pisał: „Proza Fiedorczuk w sposób bezkompromisowy i odważny wchodzi w krąg pisarstwa kobiecego, opowiada się po stronie pokrzywdzonych, słabych, niemych, niezdolnych do jakiegokolwiek oporu”.

 

Wydany przez Biuro Literackie tom „Poranek Marii i inne opowiadania” był jedną z najważniejszych i najlepiej przyjętych przez krytykę książek ubiegłego roku. Justyna Sobolewska pisała o niej w „Polityce”: „Trudno wręcz uwierzyć, że to debiut - tak dojrzale brzmią te opowiadania. Zdania dobrze skrojone potrafią kłuć jak szpilki. Czasem dotykają jeszcze mocniej dzięki temu, czego nie mówią”.

 

„Białą Ofelią” Julia Fiedorczuk debiutuje po raz kolejny. „Chciałam opowiedzieć historię o miłości, o namiętnym spotkaniu, w której płeć (w tradycyjnym sposobie rozumienia różnicy między płciami) nie odgrywa dużej roli. To nie jest powieść lesbijska, choć obydwie bohaterki są kobietami. Łatwiej pisać mi o kobietach, chyba jeszcze nie umiem poradzić sobie z mężczyznami...” - mówi o swojej pierwszej powieści.

 

„Może to być przepaść. Może być zaledwie rysa. Między człowiekiem, który podąża przez życie pewnie i świadomie, a tym, który sam nie potrafi tak myśleć, tak iść. W tej książce najsubtelniejsze i najboleśniejsze wydaje się właśnie to pęknięcie, nad którym przerzuca się miłość, przyjaźń, złudzenia czy pamięć, żeby - zanim ustaną - pokazały, jak ważne mogą być i jak odmienne” - pisze o „Białej Ofelii” Roman Honet.

 

Julia Fiedorczuk (1975) debiutowała jako poetka w 2000 roku „Listopadem nad Narwią". Od początku związana z Biurem Literackim, nakładem wrocławskiej oficyny wydała tomy poezji: „Bio”, „Planeta rzeczy zagubionych” i „Tlen” oraz zbiór opowiadań „Poranek Marii”. Wszystkie książki, w tym powieść „Biała Ofelia”, są dostępne w każdej dobrej księgarni w Polsce oraz w internecie. Można je też zamówić w nowym sklepie Poezjem.pl.


„Biała Ofelia” w poezjem.pl >>>


http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113846

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
whitehair
whitehair 18 kwietnia 2011, 20:08
chcę to, chcę!
przysłano: 7 listopada 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca