Literatura

Balla i Bondar gośćmi Portu 2012

 

Choć nie ma jeszcze pewności czy przyszłoroczny Port Literacki odbędzie się we Wrocławiu, to znamy już pierwszych gości przyszłorocznej, siedemnastej edycji festiwalu. W kwietniu 2012 roku na imprezie Biura Literackiego zagości proza środkowoeuropejska, a wraz z nią pisarze ze Słowacji i Ukrainy - Balla i Andrij Bondar. Wcześniej ukażą się książki obu autorów.

 

„Na tle współczesnej literatury słowackiej, zwłaszcza pisanej już po roku 1989, Balla stanowi zjawisko odrębne - nie reprezentuje jakiegoś pokolenia czy grupy literackiej. Jest szorstkim i niekiedy brutalnie prześmiewczym outsiderem: religijnym, filozoficznym, społecznym, patriotycznym... a nawet i stylistycznym” - pisze Jacek Bukowski.

 

Wkrótce nakładem Biura Literackiego ukaże się „Świadek”, zbiór błyskotliwych miniatur słowackiego autora. „Mamy nadzieję, że i ta książka powiększy jego tajemnicze królestwo, w którym pedantyczny naturalizm wymieszany jest z surrealistycznymi wizjami, a czarny humor z filozoficzną dociekliwością” - pisze w posłowiu do „Świadka” Bukowski.

 

Drugim gościem 17. edycji Portu będzie Andrij Bondar, popularny ukraiński poeta. Jego wizyta będzie związana z książką „Historie ważne i nieważne”, która trafi do księgarń już w czerwcu. Premiera zbioru krótkich opowiadań będzie wyjątkowa przynajmniej z dwóch względów - to pierwsza proza Bondara wydana po polsku, a do tego… wcześniej niż na Ukrainie.

 

„Te teksty były pisane dla gazety. Co tydzień musiałem napisać coś o czymś. W tematach nie byłem ograniczony, ale każdy tekst musiał mieć około 1800 tysięcy znaków ze spacjami i... być prawdziwym lub udawać prawdziwy” - mówi w rozmowie z Bohdanem Zadurą Andrij Bondar. „Ta książka to swoiste the best z pięciu lat” - dodaje.

 

Książki Balli i Andrija Bondara zapowiadają w „Przystani!” dwa opowiadania „Ernestowi” i „Szary gołąb”.


Przeczytaj opowiadanie Balli „Ernestowi” >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=280&co=txt_3771

 

Przeczytaj opowiadnie Andrija Bondara „Szary gołąb” >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=280&co=txt_3770
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 listopada 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca