Literatura

Vivart i Art House zapraszają na filmy

Mimo jesieni za oknem, w kinie gorąca atmosfera. W imieniu Vivarto i Art House prezentujemy premiery do końca 2011 roku.

 

W piątek, 4 listopada, na ekranach pojawiła się "Siostra Mozarta", historia Nannerl, jak zwykło się o niej mówić, stojącej w cieniu genialnego brata. Jest utalentowana, piękna, ale jest kobietą. W świecie męskich zasad próbuje walczyć o swoje marzenia. (Scenariusz i reżyseria: René Féret. Występują m.in.: Marie Féret, Marc Barbé, Delphine Chuillot. Francja 2010)

25 listopada w dystrybucji Art House do kin wejdzie "Syberia. Monamour.". Jej główny bohater to sześcioletni chłopiec. Jego matka dawno zmarła, ojciec wyjechał. Mieszka z dziadkiem pośrodku syberyjskiej tajgi. Jedynym łącznikiem z resztą świata jest wuj Jurij. Któregoś dnia nie pojawia się. Chłopiec i dziadek otoczeni dziką przyrodą i dzikimi zwierzętami zostają pozostawieni sami sobie. (Scenariusz i reżyseria: Sława Ross. Występują m.in.: Nikołaj Kozak, Siergiej Nowikow, Misza Procko. Rosja 2011)

 

W grudniu zapraszamy na:

 

9.12 BELCANTO, Polska 2010
Scenariusz i reżyseria: Ryszard Maciej Nyczka
Występują m.in.: Cezary Pazura, Magdalena Różdżka, Piotr Gąsowski

Mariusz Marzęda (Cezary Pazura), tenor, mieszka w Stargardzie Szczecińskim. Są lata 60te. Wydaje się zwykłym obywatelem tamtych czasów. Pracuje w Teatrze Muzycznym w Szczecinie. W zanadrzu ma barwny zestaw pieśni: legionowych, radzieckich, akowskich, rycerskich, lwowskich, wileńskich, hiszpańskich, żydowskich. Jest ulubieńcem miasta, sklepikarzy i urzędników państwowych. Wiedzie żywot artysty, ceniącego spokój. Wszystko zmienia się, kiedy w mieszkaniu obok pojawia się nowa lokatorka, Katarzyna (Magdalena Różdżka).

 

9.12 GENERAŁ (Art House), USA 1926
Reżyseria: Clyde Bruckman, Buster Keaton
Scenariusz: Buster Keaton, Clyde Bruckman, Al Boasberg, Charles Henry Smith, Paul Girard Smith
Występują: Buster Keaton, Marion Mack, Charles Smith, Richard Allen
Wojna secesyjna. Johnny nie może walczyć na froncie o swoje Południe – nie został przyjęty do wojska, ponieważ dla kraju jest cenniejszy jako maszynista lokomotywy zwanej "Generałem", niż żołnierz. Czuje się przez to gorszy, niedowartościowany. Nawet jego narzeczona uważa go za tchórza, bo przecież miejsce prawdziwego mężczyzny jest na froncie.
Kiedy walczący po stronie Północy porywają "Generała", udaje się w pościg. Wszak nie chodzi tylko o samą lokomotywę – a o narzeczoną, która znajduje się w pociągu...

 

30.12 COKOLWIEK SIĘ ZDARZY, Hiszpania 2011
Scenariusz i reżyseria: Robert Bellsolà
Występują m.in.: Carlotta Bosch, Marcel Tomàs, Antonio De Matteo

Alex jest scenarzystą. Pracuje nad osobistym tekstem: historią o weekendzie z bardzo klarownie wyznaczonym celem. Będzie kochał się ze swoją żoną cztery razy. Ma mocne postanowienie, że nie zmieni ani jednej linijki tekstu. Jak ma się jednak to do rzeczywistości, w której zbliżające się przyjęcie, córka i sąsiedzi zupełnie nie ułatwiają realizacji planu? Czy da się przenieść literacką fantazję na karty rzeczywistości?
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca