Literatura

Paszport „Polityki" dla Mikołaja Łozińskiego

Mikołaj Łoziński został laureatem Paszportu Polityki w kategorii Literatura. Zwycięzców tegorocznej edycji nagrody poznaliśmy 17 stycznia.

 

Mikołaj Łoziński Paszport otrzymał za książkę pod tytułem Książka. Jak czytamy w uzasadnieniu nagrodę przyznano za świetnie opowiedzianą małą historię na tle dużej historii. Za oryginalną formę i za przypomnienie, że nie ma lepszego tematu literackiego niż rodzina.

W ubiegłym roku Paszport trafił również do Autora Wydawnictwa Literackiego - Ignacego Karpowicza.

 

Kilka słów o Książce

 

Po kilku latach milczenia Mikołaj Łoziński napisał książkę inspirowaną historią swojej rodziny. Odsłania tajemnice i losy trzech pokoleń: od drugiej wojny światowej przez stan wojenny aż do czasów współczesnych. Czułość i empatia dla najbliższych nie wykluczają bezwzględności widzenia. Dzięki temu postaci są tak prawdziwe i nam bliskie. Powstała przejmująca opowieść o skomplikowanych, naznaczonych przez zakręty historii, ludzkich związkach i uczuciach.

 

Mikołaj Łoziński: Książka nie jest dosłowną historią mojej rodziny. Ale jest nią inspirowana. Myślę, że każdy już na starcie przychodzi na świat z bagażem doświadczeń rodziców i dziadków. A potem z czasem dochodzą jeszcze jego własne przeżycia. I robi się coraz ciężej. Dlatego postanowiłem zajrzeć do tych bagaży - zobaczyć, co jest w środku i czy jest coś, czego mogę się pozbyć, żeby było mi lżej iść dalej.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 stycznia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca