Literatura

Leopold STAFF: „Wyszedłem szukać”

W serii „44. Polska poezja od nowa” ukazał się tom Leopolda Staffa „Wyszedłem szukać” w wyborze Justyny Bargielskiej, jednej z najważniejszych pisarek młodego pokolenia.  Premiera zbiega się z 55. rocznicą śmierci legendarnego poety. Książka dołącza do wznowień poprzednich klasyków: Władysława Broniewskiego, Marii Konopnickiej, Tadeusza Nowaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Sebyły i Adama Ważyka.

 

Leopold Staff (ur. w 1878 r. we Lwowie) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Sześćdziesiąt lat jego twórczej pracy przypadało na okres młodopolski i międzywojenny, znacząc wiersz nieustanną ewolucją w formie i tematyce: od klasycystycznej „pochwały codzienności” po filozoficznie ukierunkowany wiersz wolny.

 

Jego poetycki debiut, „Sny o potędze” z 1901 roku, stanowił jeden z pierwszych manifestów pokolenia, inspirowany myślą i światopoglądem Friedricha Nietzschego, będąc uznanym ówcześnie za jedno z najdonioślejszych wydarzeń w młodej literaturze. Klasyczny umiar sąsiadował tam z chłodem wyobcowania, podsycając marzenia o wielkości w życiu i sztuce.

 

Staff był przez kilkanaście lat uczestnikiem poetyckich spotkań i dyskusji lwowskiej grupy „Płanetnicy”, zbierającej się w willi Maryli Wolskiej „Zaświecie”. Do grupy tej należeli  także Jan Kasprowicz, Edward Porębowicz, Jan Ruffer i Ostap Ortwin. W latach 1901–1903 poeta przebywał we Francji i we Włoszech, a w czasie I wojny światowej w Charkowie, później zamieszkał w Warszawie.

 

W latach 1920-1921 współredagował miesięcznik „Nowy Przegląd Literatury i Sztuki”. Należał do Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich, którego został prezesem w latach 1924-31. Od 1933 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Literatury. Otrzymywał także wiele innych nagród, w tym doktoraty honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego.

 

Kojarzone w głównej mierze z programowy klasycyzmem dzieło Staffa, liczące ponad dwadzieścia poetyckich tomów, wymyka się jednoznacznym ocenom i klasyfikacjom. Optymizm w podejściu do świata i afirmatywny ton mieszają się z postawami dekadenckimi, gorzką refleksją a także krajobrazem świata po spustoszeniach I wojny światowej.

 

Jego wiersze mieszczą w kunsztownych formach silny ładunek filozoficznego namysłu, obserwacji świata, pielęgnowania szczegółu i bogactwa życia, nieustannie eksperymentując z materią języka, naginając ją do światopoglądowych konfesji na tyle, iż możemy dzisiaj wskazać Staffa jako zarazem prekursora i „ucznia” wiersza różewiczowskiego.

 

Staff ma swoim dorobku także sztuki teatralne, jak „Skarb”, „Igrzysko” i „Południca” oraz  liczne przekłady, przybliżające polskiemu czytelnikowi poezję, prozę i twórczość filozoficzną z Niemiec, Francji, Włoch oraz Chin. Po jego sięgają dzisiaj muzycy tej klasy co Stan Borys, Stanisław Sojka, Grzegorz Turnau czy rockowa kapela Buldog.

 

Autorką wyboru czterdziestu czterech wierszy Staffa jest Justyna Bargielska, poetka i pisarka, podwójna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i finalistka Nagrody Literackiej Nike 2011. „Wyszedłem szukać” stanowi konfrontację architekta przemian polskiej poezji, Staffa, z jednym z najbystrzejszych i najbardziej oryginalnych spojrzeń poetyckich współczesności. 

 

Siódma książka z serii  „44” będzie jednym z najważniejszych świadectw pokazujących nam stosunek twórców młodej polskiej literatury do tradycji poetyckiej minionych pokoleń. Prezentacja wcześniejszych tomów serii: Tadeusza Nowaka, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej i Władysława Sebyły miała miejsce podczas 17. edycji Portu Literackiego.

 

 

Książka „Wyszedłem szukać”  w Poezjem >>>

www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113936

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca