Literatura

Fiedorczuk w Pogotowiu i Szkole

Julia Fiedorczuk będzie drugim gościem wrześniowych spotkań Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy: Pogotowia literackiego oraz Szkoły z poezją. Urodzona w 1975 roku poetka, prozaiczka i tłumaczka poprowadzi konsultacje poetyckie, przedstawi gościom tajniki powstawania wiersza "Fort-Da" z premierowego tomu "tuż-tuż".
 
Autorka Biura Literackiego wydała dotąd cztery tomy poetyckie: "Listopad nad Narwią" (2000), "Bio" (2004), "Planeta rzeczy zagubionych" (2006), "Tlen" (2009). Jako tłumaczka brawurowo przełożyła prozę Laury (Riding) Jackson ("Korona dla Hansa Andersena" i "Obroty cudów"), a także "Język przyszłości" amerykańskiej artystki Laurie Anderson.
 
20 września Julia Fiedorczuk spotka się w siedzibie Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy (Przejście Garncarskie 2) na indywidualnych konsultacjach z wybranymi przez siebie autorami, którzy przesłali zgłoszenie za pomocą formularza dostępnego na stronie www.portliteracki.pl. Omówi przesłane przez nich wiersze, udzieli rad i wskazówek.
 
Natomiast o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji rozpocznie się druga, otwarta dla publiczności część Pogotowia literackiego, na którą zapraszamy wszystkich czytelników. Julia Fiedorczuk zaprezentuje w niej i dokona rozbiórki wiersza "Fort-Da" z tomu "tuż-tuż" - w ten oryginalny sposób odbędzie się premiera najnowszej książki poetyckiej autorki.
 
Dotąd utwór z autorskim komentarzem funkcjonował w formie pisanej w Przystani! Teraz pojawi się jako wypowiedź mówiona, a każdy z uczestników spotkania będzie mógł nie tylko usłyszeć wiersze z premierowej książki czytane przez poetkę, ale również poznać tajniki powstawania tomu "tuż-tuż".
 
Następnego dnia (21 września) Julia Fiedorczuk odwiedzi placówki biorące udział w konkursie Szkoła z poezją. Uczniowie porozmawiają z autorką o  najnowszej książce, poetka przeczyta również wybrane fragmenty z "tuż-tuż", odpowie też na przygotowane przez młodzież pytania.
 
Szkoła z poezją ma na celu propagowanie czytelnictwa i zainteresowanie współczesną literaturą uczniów wrocławskich szkół średnich. W drugiej edycji konkursu licealiści z sześciu placówek będą walczyć o tytuł "Najbardziej poetyckiej szkoły Wrocławia" i 5 tysięcy złotych. Finał nastąpi podczas 18. edycji Europejskiego Portu Literackiego Wrocław.
 
W ciągu roku szkolnego 2012/2013 uczniowie będą realizować specjalne zadania. Najważniejsze z nich to założenie koła literacko-dziennikarskiego oraz prowadzenie bloga na nowo powstałym portalu Tawerna. Młodzież będzie recenzować książki, przygotowywać zapowiedzi i relacje wydarzeń literackich, a także przeprowadzać wywiady.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca