Literatura

Od popkultury do literatury

W środę 22 maja o godzinie 18:00 w Traffic Clubie odbędzie się spotkanie z okazji premiery książki „Luther. Odcinek zero”. Mroczna powieść kryminalna Neila Crossa, opowiadająca o losach bohatera serialu BBC „Luther” będzie okazją do dyskusji na temat utworów literackich, które narodziły się z popkulturowych fenomenów.

 

O książce Neila Crossa i wpływie, jaki seriale, filmy i gry wideo wywierają na współczesną literaturę i kulturę dyskutować będą Aneta Kyzioł (Polityka), Katarzyna Czajka (blog „zwierz popkulturalny”),Katarzyna Nowakowska (Przekrój), Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Kamil Śmiałkowski, badacz kultury popularnej, krytyk i publicysta.

 

„Luther. Odcinek zero” to mroczny kryminał, który stanowi początek historii jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych detektywów, jakiego wydała na świat popkultura. Zanim powstała książka, Neil Cross (nominowany do Bookera i Emmy) napisał scenariusze wszystkich odcinków serii „Luther”.

„Luther. Odcinek zero” to powieść będąca połączeniem tego co najlepsze w czarnym kryminale i thrillerze psychologicznym. Akcja powieści rozgrywa się przed wydarzeniami przedstawionymi w serialu BBC „Luther” (w roli głównej Idris Elba, znany m.in. z „The Wire” i „Prometeusza”). Przyniósł on jego twórcom Złotego Globa oraz sześć nominacji do nagrody Emmy. Na 2013 zapowiedziano premierę trzeciej serii serialu.

 

Neil Cross (ur. 1969) jest pisarzem i scenarzystą, twórcą i jedynym autorem scenariusza do serialu „Luther”. Pracował także przy produkcjach telewizyjnych takich jak „Dr Who”, „Brudna robota”, „Tajniacy” i „Crossbones”. Jedna z jego powieści („Always The Sun”) była nominowana do nagrody Bookera. „Variety” umieściło Crossa na prestiżowej liście „10 scenarzystów wartych śledzenia”. „Luther. Odcinek zero” to jego pierwsza książka przetłumaczona na język polski.

 

Luther. Odcinek zero – od popkultury do literatury
Traffic Club, ul. Bracka 25, Warszawa
22.05.2013, środa, godzina 18:00
Spotkanie poprowadzi Kamil Śmiałkowski


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 maja 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca