Literatura

Literacki październik w Rondzie Sztuki

 

16.10.2013,  godz. 18.00

MIASTO W BUDOWIE:

Poczytalność – Spotkanie  z Michałem Głombiowskim, autorem ksiązki  „Jutro przyjdź na Zocolo”

 

Ameryka Środkowa: miejsce w objęciach huraganów, kipiące życiem. Królestwo bananów i kawy. Świat tańca i muzyki. Styk kultury indiańskiej i karaibskiej. Różnorodny religijnie i etnicznie region, w którym przyczyną wojny bywała piłka nożna. Ojczyzna dyktatur i przedsiębiorczości, równie przyjazna, jak niebezpieczna. W ciągłym stawaniu się, w zmianach z dnia na dzień…

 

W sugestywnej opowieści Michała Głombiowskiego, który przemierza Meksyk, Gwatemalę, Salwador i Honduras, możemy posmakować tych miejsc, dotknąć, poczuć je i poznać.

 

 

21.10.2013, godz. 18:00

MIASTO W BUDOWIE:

Poczytalność – Spotkanie  z Filipem Springerem, autorem książki „Wanna z Kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni.”

 

Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało go i wdrażało u siebie. Na przykład Niemcy. Tak było przed wojną. Po wojnie system został scentralizowany. A w nowej Polsce nikt nie planuje ani centralnie ani przestrzennie.

 

Bo planowanie przestrzenne jest nudne i sprowadza się do ustaw, przepisów, wykresów, szkiców i terminologii. Zamiast planowania mamy więc wszechobecny chaos. Filip Springer uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Nie zważając na zagradzające mu drogę płoty, meandrując pomiędzy setkami billboardów, przemierzał Polskę wszerz i wzdłuż. Jeździł po miastach i miasteczkach, ulicach widmach, przedmieściach bez dróg i chodników, przekraczał mosty nad nieistniejącymi rzekami, rozmawiał z urzędnikami, naukowcami, architektami i mieszkańcami nowych osiedli o obiecujących nazwach, które w rzeczywistości okazały się miejscami wygnania. Na Śląsku znalazł egipską piramidę, w Jelonkach coś w rodzaju Partenonu, a pod Warszawą wenecki pałac. Przy okazji określił też nową jednostkę chorobową – pastelozę.

 

I tak z pozornie nieinteresującego nikogo, nudnego zagadnienia powstała pasjonująca opowieść o kraju, w którym żyjemy, i ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość. Trochę straszna, ale i czasami śmieszna. To historia o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, „o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział”.

 

Filip Springer -  reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikuje w tygodniku „Polityka”, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012.

 

 

Miasto w budowie to pakt na rzecz literatury w Katowicach. Cykliczny tandem spotkań czytelników z autorami, po dwóch stronach miasta.

 

Miasto w budowie - festiwal literacki, który prezentować będzie mieszkańcom Katowic różnorodność współczesnej literatury polskiej w jej wielu aspektach.

Stawiamy na świeże autorskie spojrzenia i nie ograniczamy się do jednego gatunku literackiego. To cykl cotygodniowych spotkań z interesującymi osobowościami, które tworzą pejzaż współczesnej polskiej literatury.

 

Dodatkowym przesłaniem festiwalu jest promocja wspólnych inicjatyw podmiotów i środowisk działających w sektorze kultury w Katowicach. To wynik kooperacji Fundacji Hu-Ta, Ronda Sztuki i klubokawiarni Sienkiewicza 27. Swoją inaugurację projekt miał wiosną 2013. Gośćmi byli: Filip Springer, Jacek Dehnel oraz Grzegorz Piątek autor książki "Lukier i mięso".

 

ORGANIZATORZY: Fundacja Hu-Ta| RONDO SZTUKI| SIENKIEWICZA 27

Partner: Miasto Katowice|Wydawnictwo Czarne

Patronat medialny: Reflektor.Rozświetlamy kulturę; Lubimyczytać.pl

 

II edycja projektu współfinansowana z budżetu Miasta Katowice

 

 

Zapraszamy.

Wstęp wolny.

 

 

Galeria ASP w Katowicach RONDO SZTUKI

Katowice 40-121

Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1

 

czynna:

wtorek - piątek w godz.  11.00 - 19.00

sobota-niedziela 10.00 - 18.00

 

www.rondosztuki.pl


przysłano: 10 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca