Literatura

Przemiana: Kafka w Obrazach

W 90. rocznicę śmierci Franza Kafki Festiwal Conrada wzbogacony zostanie o wydarzenia poświęcone współczesnej recepcji dzieła klasyka literatury międzywojennej. Kafka to jeden z najważniejszych pisarzy niemieckojęzycznych, przez całe życie związany z Pragą, która stara się o tytuł Miasta Literatury UNESCO i której starania oficjalnie popiera obecny w tym gronie od 2013 roku Kraków.

 

Cykl Przemiana: Kafka w Obrazach rozumieć można jako twórcze rozwinięcie myśli praskiego mistrza hiperboli na obszar mediów audiowizualnych. Program wydarzeń obejmie wystawę powieści graficznych powstałych na bazie Zamku i Procesu, spektakl teatru lalkowego, koncert czeskiego zespołu Kafka Band oraz cykl filmowy.

 

Festiwal Conrada to największe wydarzenie literackie w Polsce. Jego 6. edycja odbywać się będzie pod hasłem Wspólne Światy. Festiwal to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

 

Od 22 października do 13 listopada 2014 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 12) można będzie obejrzeć wystawę K: KafKa w KomiKsie

 

Wystawa K: KafKa w KomiKsie obejmuje rysunki i obiekty powstałe w oparciu o książki i biografię Franza Kafki, którego 90. rocznica śmierci przypada w tym roku. Na wystawie można będzie obejrzeć fragmenty komiksowych interpretacji Procesu, w opracowaniu kuratora wystawy Davida Zane Mairowitza i francuskiej rysowniczki Chantal Montpellier, a także komiksowe interpretacje Zamku, które są efektem współpracy z czeskim artystą Jaromirem 99. Autorem rysunków do biograficznej opowieści o autorze Ameryki jest nowojorski twórca Robert Crumb.

 

Przygotowana przez Literaturhaus w Stuttgarcie wystawa została w tym roku wyróżniona nagrodą European Design Awards. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 października o godzinie 17:00. Po wernisażu zapraszamy na spotkanie z kuratorami wystawy Davidem Mairowitzem i Małgorzatą Żerwe


Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

 

23 października o 19:00 zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na spektakl teatru Thalia Kompagnons z Norymbergi Zamek Kafkl. Gierki o władzę.

 

Artyści teatru Thalia Kompagnons z Norymbergi inscenizując wybrane fragmenty Zamku w teatrze lalkowym, znaleźli dla niedokończonej powieści praskiego autora idealną formę. Niewielkie drewniane figury doskonale odzwierciedlają kafkowskie postaci i ich ciągłą walkę z przeciwnościami losu, z piętrzącymi się przeszkodami czy rozgrywanymi przez nich samych intrygami. W Aforyzmach z Zürau Kafka zaleca żeby nie wychodzić z domu, tylko pozostać przy stole i być posłusznym. W norymberskim spektaklu sceną, na której rozgrywa się historia geometry K., jest kuchenny stół.


Cena biletu: 25zł

Bilety dostępne TUTAJ

 

26 października o 19:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wystąpi zespół Kafka Band.

 

Muzyka grupy Kafka Band to dźwiękowa narracja o losach geometry K. Zespół tworzą: pisarz Jaroslav Rudiš, grafik oraz muzyk Jaromir 99, a także inni znakomici czescy artyści. Ich muzyka, podobnie jak proza autora Zamku, jest mroczna i gęsta, subtelna, pełna niuansów, ale jednocześnie ostra i surowa. Podczas koncertu atmosferę dodatkowo budują wizualizacje przygotowane przez VJ Clada, dla których inspiracją były rysunki Jaromira 99 z jego Kafkowskiego komiksu.

 

Cena biletu: 25 zł

Bilety dostępne TUTAJ

 

24 października o godz. 21:30 zapraszamy do Kina Pod Baranami na pokaz filmu Zamek w reżyserii Michaela Hanekego. 25 października widzowie obejrzą natomiast cykl Franz Kafka - Zestaw Filmów krótkometrażowych.

 

Bilety w cenach 12zł i 15zł do nabycia w Kinie pod Baranami

 

Organizatorzy pasma: Dom Norymberski, Festiwal Conrada, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe

 

Projekt wspierany jest przez: Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej

 

Partnerzy: Instytut Książki, Czeskie Centrum Kultury w Warszawie, Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie , Literatur Haus Stuttgart,Kulturstiftung des Bundes, Ministerium für Wissenschaft, Forschung und Kunst Baden-Württemberg, Kino pod Baranami

Szczegółowy program Festiwalu Conrada jest dostępny na stronie: www.conradfestival.pl

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Festiwal Conrada to jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych literaturze, wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Przez blisko tydzień w Krakowie goszczą najwybitniejsze osobistości światowej literatury, a wydarzeniom literackim towarzyszą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady, stanowiące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty. Wśród zaproszonych pisarzy znajdują się zarówno laureaci prestiżowych nagród, jak i autorzy światowych bestsellerów – literatura wysoka spotyka się tu z twórczością popularną, publicystyką, filmem, teatrem i muzyką. Podczas dotychczasowych edycji Festiwalu, z czytelnikami spotkali się m.in.: Orhan Pamuk, Pascal Quignard, Etgar Keret, Marjane Satrapi, Per Olov Enquist, Claude Lanzmann, Herta Müller, Amos Oz, Jean Hatzfeld, Claudio Magris, László Krasznahorkai, Kiran Desai, Cees Nooteboom a także doborowe grono polskich pisarzy i reportażystów m.in. Wojciech Jagielski, Maciej Zaremba, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator, Szczepan Twardoch, Sylwia Chutnik, Zygmunt Bauman. Już po pierwszej edycji Festiwal stał się rozpoznawalną marką i symbolem wielkiego, międzynarodowego święta literatury. Relacjonują go najważniejsze polskie i europejskie media. Festiwal polecają na swoich łamach m.in.: brytyjski The Guardian oraz szwajcarski Le Courrier, opiniotwórczy tygodnik Polityka zaliczył go do prestiżowego grona 10 wydarzeń kulturalnych w Polsce mających rangę Światowa Liga, a lifestyle’owy Malemen nazwał go wprost Salonem roku. 

Więcej:www.conradfestiwal.pl 

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: FMF - Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu Karnet, zarządza powstającym centrum kongresowym ICE oraz Krakowską Komisją Filmową, administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portal Krakow.travel. 

Więcej: www.biurofestiwalowe.pl

 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca